سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

حتما شما هم در صنایع غذایی به کلمه سوجوک یا سوجک‎ برخورد کرده اید و از خودتان پرسیده اید که سوجوک خوراکی به چه معنا می باشد؟ سوجوک چیست ؟ یا سوسیس سوجوک و کالباس سوجوک چه مزه ای دارد؟

سوجوک سوسیس خشک و پر از ادویه است که در مناطقی از خاورمیانه، آسیای مرکزی و منطقه بالکان خورده می شود.

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

kangal sucuk

سوسیس سوجوک (Sujuk) به گوشت فراوری شده به سبک ترکی گفته می شود. سوجوک ترکیه در واقع یک نوع سوسیس خشک شده ،با ادویه فراوان و تند است، که سابقه تولید آن به کشورترکیه برمیگردد.

سوجوک طعمی لذیذ و ترکیباتی مغذی دارد و قابلیت استفاده آن در بسیاری از غذاها از ویژگی های انکار ناپذیر این خوراکی تاریخی ترکیه است.

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکیbaton sucuk

نحوه فرآوری سوجوک به این صورت است که گوشت چرخ کرده یا تکه تکه شده بره یا گاو را همراه با ادویه های مخصوص و فلفل قرمز در داخل روده گوسفند پر می کنند، سپس آن را که به شکلی مانند طنابی ضخیم در می آید به مدت چند روز (به نسبت آب و هوا) در مقابل نور آفتاب قرار می دهند تا دیواره آن کاملا خشک شود. سپس آن را در اندازه مختلف بریده و مورد استفاده قرار می دهند.

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

Parmak Sucuk

به گفته محققان ترکیه، این خوراکی در حدود هزار و پانصد سال پیش برای اولین بار در شهر کایسری ترکیه ساخته و استفاده شد. هم اکنون نیز شهر کایسری به عنوان پایتخت سوجوک در کشور ترکیه شناخته می شود و کیفیت ساخت سوجوک محلی در این منطقه بسیار بیشتر از سایر نقاط ترکیه است.

سوجوک در طی سال ها توانست به سایر مناطق مانند یونان، قسمت هایی از روسیه و نیز همسایه های شمالی ترکیه سفر کند و در آن مناطق نیز به عنوان یک خوراکی محبوب شناخته شود.

در ساخت سوجوک از انواع و اقسام ادویه و سبزیجات استفاده می شود. همچنین گوشت مورد استفاده در سوجوک نیز می تواند متفاوت باشد که همین تفاوت باعث ایجاد انواع مختلف سوجوک شده است.

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

سوجوک کانگال(kangal sucuk)، سوجوک باتون(baton sucuk)، سوجوک انگشتی(Parmak Sucuk) و سوجوک واریانت(variant sucuk) چند نمونه از انواع مختلف سوجوک به شمار می روند.

سوجوک به دلیل استفاده از مواد طبیعی و نداشتن هرگونه ماده صنعتی (البته ممکن است در سوجوک های کارخانه از مواد نگهدارنده یا طعم دهنده غیرطبیعی هم استفاده شود) از نظر ارزش غذایی جایگاه بسیار بالایی دارد.

سوجوک، سوسیس خوشمزه و پرطرفدار ترکی

Parmak Sucuk

اگر شخص بخواهد سوجوک خالص را بخورد، بهترین راه سرخ کردن آن در روغن است و یا می تواند آن را به صورت کبابی نیز مصرف کند. اما در خود ترکیه از سوجوک به عنوان بخشی از سایر غذاها استفاده می کنند.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

طرز تهیه شارلوت انار

طرز تهیه شارلوت انار، دسر مجلسی شب یلدا

طرز تهیه شارلوت انار، دسر مجلسی شب یلدا   شارلوت انار دسری خوشمزه و مجلسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سه =