خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

در همه جای دنیا خرافات درباره مسائل مختلف وجود دارد. یکی از این مسائل که در ترکیه باورهای خرافی و اثبات نشده درباره آن بین مردم وجود دارد، تولد نوزادان، بارداری و زایمان است. اگرچه این خرافات هیچ جنبه علمی اثبات شده‌ای ندارند، اما بسیاری از مردم به این لفاظی‌ها اعتقاد دارند و عمل می‌کنند. شاید بتوان ریشه بیشتر این باورهای به ظاهر غلط را، در زمان‌های قدیم و با آن شرایط زندگی پیدا کرد.

گاهی این باورها مشکل‌ساز می‌شوند و گاهی نیز برای خارجیان بسیار عجیب به نظر ‌می‌رسند.

در این مقاله از استانبول سرا قدیمی ترین، رایج ترین و منحصر به فردترین باورهای موجود در فرهنگ ترکیه درباره نوزاد متولد شده را خواهید خواند.

چهل روز اول

از آنجایی که عدد 40 در بیشتر فرهنگ ها عدد مهمی محسوب می شود، در ترکیه هم آداب و رسوم مختلفی درباره 40 روز اول به دنیا آمدن کودک وجود دارد. از جالب ترین این باورها می توان به این اشاره کرد که مادر و کودک باید تا 40 روز پس از زایمان در رختخواب بمانند، پس از چهل روز هم با خواندن دعایی مخصوص و همینطور حمامی که مادر نمی تواند کودک را بشوید، نوزاد را برای اقوام رونمایی می کنند. در این چهل روز همیشه چشم زخمی در کنار نوزاد می گذارند تا از شر بدی ها در امان باشد.

یکی دیگر از باوها در ترکیه این است که گرفتن ناخن نوزاد تا قبل از 40 روز باعث می شود کودک در آینده دزد شود.

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

قنداق کردن نوزاد

بسیاری از مادران ترک بر این باور هستند که قنداق کردن نوزادان تنها راه سلامت نگه داشتن آنها است، این باور آن قدر در ترکیه جدی است که حتی بعضی از مهاجران را هم با مشکل روبرو کرده است. مثلا اگر مادر خارجی بدون قنداق کردن نوزادش در خیابان راه برود، ممکن است توسط فردی متوقف و سرزنش شود.

ترک ها باورشان بر این بوده که اگر پاها و دست های کودک را محکم در قنداق بپیچند باعث قوی شدن عضلات می شود حتی اگر بچه را قنداق کنید خواب آرام تر و طولانی تری خواهد داشت.

البته در سال های اخیر قنداق کردن در کشورهای دیگر هم رواج پیدا کرده است.

قدم برداشتن از روی نوزاد

اگر در ترکیه هستید مواظب راه رفتنان باشید!

ترک ها رد شدن از زیر نردبان را بدشگون می دانند و اگر خانم بارداری از زیر نردبان رد شود باور دارند که بداقبالی برای فرزند به همراه دارد.
باور عجیب دیگر در ترکیه این است که اگر کسی روی نوزاد قدم بردارد، کودک در آینده قدکوتاه خواهد شد یا مثلا اگر قد نوزاد را اندازه بگیری، قد او کوتاه خواهد ماند.

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد
یک خرافه ترسناک هم وجود دارد که امروزه مخالفت های زیادی با آن می شود و آن شستن نوزاد در آب شور است. آنها اعتقاد دارند اینکار نوزاد را برای همیشه از بوی بد در امان نگه خواهد داشت.

گذاشتن لاکپشت زیر بالشت

یکی دیگر از خرافات جالب ترک ها این است که لاک یک لاکپشت را زیر بالشت کودک قرار بدهند تا در آینده تبدیل به فردی قوق و مفید برای اجتماع بشود. برای ترک ها لاکپشت حیوان بسیار با فضیلتی است و لاک آن می تواند به عنوان طلسم خوش شانسی استفاده شود.

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

لباس های نوزاد

در ترکیه حتی درباره لباس بچه ها هم باورهای خرافی دارند، مثلا اگر لباس نوزاد را پشت و رو بپوشانید یا مهره های چشم زخمی به لباس آنها وصل کنید، چشم بد از آن کودک دور می شود. یا مثلا می گویند لباس های شسته شده نوزاد باید قبل از غروب خورشید جمع آوری شود، اگر بعد از غروب آفتاب بیرون بمانند، کودک جادو می شود.

بارداری، آمادگی و پیشگویی

ترک ها خرافات زیادی هم درباره دوره بارداری دارند. مثلا اگر برآمدگی شکم نوک تیز باشد یا مادر هوس شیرینی کند، نوزاد پسر و اگر شکم گرد باشد و مادر هوس ترشیجات کند، نوزاد دختر است.

یک خرافه جالب دیگر هم این است که اگر زن بارداری یک تخم مرغ را در شال کمرش بگذارد باعث می شود کودک چال خنده داشته باشد.

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

بند ناف نوزاد

یک خرافه جالب هم در مورد بند ناف وجود دارد. ترک ها باور دارند اگر بند ناف نوزادی را در صندوق یا کمدی در خانه نگهداری کنند آن فرد همیشه نزدیک خانه می ماند، به همین ترتیب اگر بند ناف در حیاط مدرسه دفن شود آن کودک تحصیلات عالیه می کند و اگر هم در حیاط مسجد دفن شود کودک همیشه زاهد و پایبند به مذهبش باقی می ماند و اگر به اداره دولتی پرتاب شود، یک دولتمرد می شود.

خرافه های بامزه ترکیه درباره زایمان و نوزاد

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟ وقتی در هر خیابانی از استانبول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 18 =