استانبول کارت چیست ؟ چطور تهیه و شارژ کنیم؟

استانبول کارت (Istanbul Kart)، یک کارت همه جانبه برای پرداخت هزینه تمامی وسایل نقلیه عمومی در استانبول، جهت حمل و نقل مسافران است. پس اگر قصد دارید در طول سفر و در مدت زمانی که در استانبول هستید، برای رفت و آمد از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، داشتن یک استانبول کارت برای شما ارزشمند خواهد بود؛ مگر اینکه قصد داشته باشید برای رفتن به مکان‌های مختلف پیاده روی کنید یا تاکسی بگیرید. در غیر اینصورت، دیگر نیازی به تهیه استانبول کارت نخواهید داشت.
پس از خرید بلیط هواپیما استانبول و رزرو هتل استانبول، به جیب خود نگاهی بیندازید تا اگر نیاز به کاهش هزینه‌ها داشتید، با تهیه یک استانبول کارت و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، می‌توانید تا حد زیادی در هزینه‌های سفر خود صرفه‌جویی کنید.

استانبول کارت چیست؟
استانبول کارت، که در سال 2009 معرفی شد، کارت هوشمندی با فناوری RFID است که به راحتی شارژ می‌شود و از آن می‌توان برای پرداخت هزینه‌ وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌شود. ابعاد استانبول کارت، دقیقا هم اندازه با کارت‌های اعتباری است که به راحتی در کیف پول شما جای می‌گیرد و شما با تهیه این کارت، کرایه رفت و آمد خود را از قبل می‌پردازید.

مزایای داشتن استانبول کارت چیست؟
استانبول کارت مزایای متعددی برای گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند دارد؛ که در ادامه این مزیت‌ها را شرح می‌دهیم.

چند منظوره بودن استانبول کارت (Multi-Purpose)
شما می‌توانید با این کارت کرایه وسایل نقلیه عمومی مختلفی مثل اتوبوس، مترو، کشتی، فونیکولار (قطار برقی درون شهری) و تراموا را پرداخت کنید. علاوه بر این، بیشتر وسایل نقلیه عمومی پول نقد دریافت نمی‌کنند، به همین دلیل بدون استانبول کارت، مجبور می‌شوید برای هر کدام از این وسایل نقلیه بلیط جداگانه تهیه کنید.

پیش پرداخت کرایه (Pre-Paid)
استانبول کارت، کارت نقدی است که به راحتی شارژ می‌شود. زمانی که شما به ایستگاه اتوبوس یا مترو وارد می‌شوید، بدون معطلی و جا ماندن از وسیله نقلیه، با کارت خود که از پیش شارژ شده است، کرایه را می‌پردازید. در واقع استانبول کارت در هر زمانی که شما قصد داشته باشید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، بدون اتلاف وقت اضافی برای انتظار در صف تهیه بلیط، در کنار شما است.

استفاده آسان از استانبول کارت (Ease of Use)
زمان استفاده از استانبول کارت، نیازی نیست که آن را در تماس مستقیم با کارتخوان قرار دهید. با گرفتن استانبول کارت در فاصله 8 سانتی متری کارتخوان، کرایه شما از شارژ آن کسر می‌شود. در بیشتر مواقع نیاز نیست تا شما کارت را از کیف پول یا کیف دستی خود خارج کنید و با نزدیک کردن کیف به دستگاه، کارت عمل می‌کند.

زمانی که استانبول کارت خود را به کارتخوان نزدیک می‌کنید، پس از کسر هزینه و پرداخت شدن کرایه، صدای کارت‌خوان را می‌شنوید که صفحه آن روشن می‌شود و باقی‌مانده شارژ استانبول کارت را نشان می‌دهد.

در صورتی که شارژ کارت اعتباری کافی نباشد، پیغام Kontör Yetersiz در صفحه نمایش کارتخوان، نشان داده می‌شود که باید اقدام به شارژ استبول کارت کنید.

امکان استفاده از استانبول کارت برای چند مسافر
امکان استفاده از استانبول کارت تا 5 مسافر وجود دارد، به همین دلیل نیازی نیست برای هر نفر یک کارت جداگانه تهیه کرد. زمانی که قصد دارید از استانبول کارت برای چند نفر استفاده کنید، پس از پرداخت کرایه نفر اول و عبور آن از گیت، کافی است چند ثانیه صبر کنید و مجددا از کارت استفاده کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم برای پرداخت هزینه وسایل نقلیه بیشتر از 3 نفر از یک کارت، استفاده نکنید.
تخفیف با استانبول کارت (Discounts)
با تهیه استانبول کارت در هر بار استفاده تا 40 درصد هزینه کمتری نسبت به تهیه بلیط می‌پردازید. مثلا به جای اینکه در صف معطل شوید و بلیط را 5 لیر تهیه کنید، برای همان سفر با این کارت، 3 لیر می‌پردازید. شما می‌توانید در هر 2 ساعت، از یک استانبول کارت برای 5 مسافر استفاده کنید؛ به این ترتیب کرایه کمتری برای تمامی آن‌ها محاسبه خواهد شد.

 استانبول کارت را از کجا تهیه کنیم؟
آسان‌ترین راه برای دریافت استانبول کارت، تهیه آن از ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی و یا فرودگاه‌ها است. برای تهیه استانبول کارت باید 10 لیر برای خرید خود کارت و بابت هزینه خدمات آن بپردازید. بعد از خرید کارت به هر میزان که نیاز دارید می‌توانید استانبول کارت خود را برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی شارژ کنید.

چگونه استانبول کارت خود را شارژ کنیم؟
برای شارژ استانبول کارت می‌توانید به دکه‌های روزنامه فروشی و یا مغازه‌های کوچکی مثل Akbil Dolum Noktası که سرویس شارژ این کارت را ارائه می‌دهند، مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های مخصوصی که در ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی وجود دارد، برای شارژ استانبول کارت استفاده کنید.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

10 دلیل اصلی برای زندگی در استانبول چیست؟

10 دلیل اصلی برای زندگی در استانبول چیست؟

10 دلیل اصلی برای زندگی در استانبول چیست؟ استانبول شهری باشکوه است که در یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − ده =