تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت در ترکیه

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت در ترکیه

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت در ترکیه

برحسب وضعیت اتباع خارجی که می خواهند در ترکیه مجوز اقامت بگیرند، انواع مجوز اقامت: کوتاه مدت، خانواده، تحصیلی، طولانی مدت، مجوزهای اقامت بشردوستانه و قربانیان قاچاق انسان، وجود دارد. بر این اساس، درخواست تمدید مجوز اقامت، از 60 روز مانده به اتمام مهلت مجوز آغاز و می بایست تحت هر شرایطی تا پیش از اتمام این مدت، پایان یابد.

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت کوتاه مدت

دولت ترکیه مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور را صرفا به افرادی می دهد که دارای یکی از شرایط زیر باشند: انجام تحقیقات علمی در ترکیه، داشتن ملک، داشتن روابط تجاری یا قصد راه اندازی کسب و کار، حضور در برنامه های آموزشی ضمن خدمت، برای اهداف گردشگری، افرادی که بسته به درخواست یا تصمیم مقامات قضایی ملزم به اقامت در ترکیه هستند، حضور براساس برنامه های تبادل دانشجویی و برای اهداف آموزشی یا تحت توافقنامه هایی ترکیه با کشور مقابل؛ تحت این شرایط، مجوز اقامت کوتاه مدت با توجه به قوانین زیر تمدید می گردد:

به غیر از شهروندان جمهوری قبرس شمالی، حداکثر مدت زمان تمدید در هر بار، 2 سال بوده و هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات تمدید وجود ندارد.

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت خانواده

این مجوز به شهروندان ترکیه ای و اتباع خارجیِ حائز شرایط و برای افراد زیر، اعطا می گردد: به همسر خارجی، به فرزند غیر بالغ فرد یا فرزند خارجیِ همسر وی و به فرزند تحت تکفل شخص یا فرزند خارجیِ همسر او.

مجوز اقامت خانواده به طریق زیر تمدید می شود:

  • مجوز اقامت خانواده هر بار به مدت 3 سال تنظیم می شود.
  • مهلت مجوز اقامت خانواده به هیچ وجه نمی تواند از مهلت مجوز اقامت حامی، بیشتر باشد.

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت دانشجویی

برای افرادی که در موسسات آموزش عالی ترکیه و در مقاطع: فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا تحصیل می کنند، مجوز اقامت دانشجویی صادر می شود.

این مجوز به طرق زیر تمدید می شود:

  • اگر مدت تحصیل دانشجوی خارجی کمتر از یک سال باشد، مدت مجوز اقامت دانشجویی نمی تواند از مدت زمان تحصیل فراتر رود.
  • به اتباع خارجی که از طریق نهادهای دولتی و سازمانی برای تحصیل به ترکیه می آیند، مجوز اقامت می تواند در طول مدت تحصیل صادر شود. بنابراین تمدید اجازه اقامت دانشجویی در پایان دوره تحصیلی امکان پذیر نیست.
  • اتباع خارجی که مراقبت و هزینه آن از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی برای تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه تامین می شود، مجوز اقامت دانشجویی با رضایت والدین یا نمایندگان قانونی آنها می تواند در مدت تحصیل برای مدت یک سال اعطا و تمدید شود.

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت طولانی مدت

برای اتباع خارجی که حداقل به مدت هشت سال و به طور مداوم در ترکیه مانده اند، یا اتباع خارجی که حائز شرایط تعیین شده از سوی «شورای سیاست گذاری مهاجرت» هستند، مجوز اقامت نامحدود با تایید وزارتخانه ها و از سوی فرمانداری ارائه می شود.

مجوز اقامت طولانی مدت به طریق زیر تمدید می شود:

  • مجوز اقامت طولانی مدت به مدت نامحدود تنظیم می شود. لذا نیازی به تمدید مجدد نخواهد داشت.

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت بشردوستانه

مجوز اقامت بشردوستانه با دارا بودن شرایط مندرج در ماده 46 قانون شماره 6458، از سوی فرمانداری ها اعطا می شود. به طور کلی، عموما شرایط صدور این مجوز، مبتنی بر وجود شرایط فوق العاده است.

اجازه اقامت بشردوستانه به شرح زیر تمدید می شود:

  • اجازه اقامت بشردوستانه مشروط به تایید وزارتخانه و با شرط حداکثر 1 ساله از سوی فرمانداری ها صادر و تمدید می شود. تمدید مجدد منوط به تصمیمات فرمانداری خواهد بود.

تعداد دفعات تمدید مجوز اقامت قربانیان قاچاق انسان

به موجب ماده 48 قانون شماره 6458، مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان، یک اجازه اقامت سی روزه است که از سوی فرمانداری ها برای آن دسته از اتباع خارجی که احتمالا مورد قاچان انسان قرار گرفته یا ممکن است مورد این جنایت قرار بگیرند، به منظور رهایی از این موضوع و نیز تصمیم گیری در مورد همکاری یا عدم همکاری با مقامات، صادر می شود. در این اجازه اقامت، شرایط حاکم بر سایر مجوزهای اقامت، حاکم نبوده و صرفا به دلایل: ایمنی، سلامتی یا وضعیت ویژه قربانی، حداکثر برای شش ماه تمدید شود؛ با این حال، مدت مجوز در کل نمی تواند بیش از سه سال صادر گردد.

مجوز اقامت قربانیان قاچاق انسان به طریق زیر تمدید می شود:

  • مجوز اقامت قربانی قاچاق انسان توسط فرمانداری ها و به مدت 30 روزه تنظیم می شود. این قبیل مجوزهای صادره، برای حداکثر شش ماه تمدید می شوند، اما در کل، این مدت نمی تواند بیش از سه سال باشد. لذا اجازه اقامت قاچاق انسان حداکثر 5 بار می تواند تمدید شود.

منبع:atakurumsal.com

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

ازدواج در ترکیه | قانون چند همسری در ترکیه

ازدواج در ترکیه | قانون چند همسری در ترکیه

ازدواج در ترکیه | قانون چند همسری در ترکیه ترکیه جزء آن دسته از کشورهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − هفت =