راز و رمز سس های ترکی

راز و رمزهای سس های ترکی

راز و رمزهای سس های ترکی

در ترکیه و منطقه مدیترانه، طیف گسترده‌ای از ادویه‌ها و سبزیجات مختلف وجود دارد و به عنوان یه میان‌وعده سالم که سریع هم درست شود، از آن‌ها سس و دیپ‌های زیادی تهیه می‌کنند. این سس‌ها، در همه ساعات روز به همراه نان خورده می‌شود، چه برای صبحانه یا شام، چه به عنوان مزه و پیش‌غذا. در این پست تعدادی از این سس‌ها را به شما نشان دادیم.

تاثیر تنوع سبزیجات و گیاهان مدیترانه ای را می شود در طیف گسترده سس های ترکی پیدا کرد. این سس ها را در هر ساعتی از روز می شود با نان یا خالی خورد، یک میان وعده ساده، سریع و لذت بخش.

آجوکا Acuka

این سس یک دیپ خمیری است که بسیار شبیه به دیپ آبخازی-گرجی، “ادجیکا” است. آجوکا ترکیبی غنی از سبزیجات، سیر، گردو و فلفل قرمز شیرین له شده است. در دستورهای مختلف، به این سس رب گوجه فرنگی، ریحان تازه و ادویه هم اضافه می شود. به عقیده برخی محبوب ترین آجوکا در ترکیه در شهر دوزجه است.

آجوکا Acuka

آیوار Ajvar

این سس محبوب ترکی ریشه در کشور یوگسلاوی دارد و نام آن از تلفظ ترکی havyar (خاویار) گرفته شده است. این سس با نان سرو می شود و ماده اصلیش فلفل قرمز شیرین است اما این بار باید زحمت تفت دادن یا کباب کردن و پوست کندن فلفل ها را هم بکشید. سپس فلفل ها را با بادمجان دودی و روغن مخلوط کنید. آجوار در گذشته زمانی بین مردم گسترش یافت که دسترسی به خاویار دشوار شد و به جای آن آیوار را که بافتی مشابه خاویار دارد جایگزین کردند.

آیوار Ajvar
این روزها در ترکیه، آجوار را بیشتر در پاییز تهیه می کنند و به عنوان بخشی از میان وعده های زمستانی صرف می شود.

زاهتر(Zahter)

زعتر، یا همانطور که در ترکیه به آن “زاهتر” می گویند از گیاهی به نام Kara Kekik درست می شود. این سس محبوب ترکی از هاتای می آید و به همراه روغن زیتون و زیتون سبز و سیاه خورده می شود. معمولا نان به عنوان همراه همیشگی این سس هم حضور دارد. از جمله ادویه های دیگری که به این سس می زنند آویشن، زیره، فلفل قرمز و شیرین بیان است.

زاهتر(Zahter)

چمن (Çemen)
چمن که در فارسی به آن تخم شنبلیله گفته می شود، هم به عنوان دانه خوراکی استفاده می شود هم به عنوان یک ترکیب خمیری غلیظ و تند با طعمی دودی.
چمن اغلب به عنوان ادویه مصرف می شود ولی به عنوان سس می تواند شامل سیر، گردوی له شده، آویشن، فلفل ذلمه ای، زیره، میخک و حتی دارچین باشد. پوره فلفل قرمز و روغن زیتون هم عضو جدانشدنی سس های ترکی است.

چمن (Çemen)

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

دسر کادایف فنجانی با گردو و پسته

طرز تهیه کادایف فنجانی با گردو و پسته

طرز تهیه دسر کادایف فنجانی با گردو و پسته کادایف یکی از شناخته شده ترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 14 =