اقامت ترکیه

به عنوان یک فرد خارجی چگونه می‌توانم در ترکیه اقامت بگیرم؟

به عنوان یک فرد خارجی چگونه می‌توانم در ترکیه اقامت بگیرم؟

شرایط صدور مجوز اقامتی برای خارجیان در ترکیه

در این نوشته به ارائه اطلاعات در رابطه با انواع مجوزهای اقامتی صادره برای خارجیان در ترکیه خواهیم پرداخت.

اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت معتبر در ترکیه هستند، می‌توانند با معافیت از ویزا وارد کشور شده یا خارج شوند. اگر یک فرد خارجی که با مجوز اقامت در ترکیه اقامت دارد، همچنان شرایط لازم برای تمدید اقامت را داشته باشد، می‌تواند بدون نیاز به خروج از کشور، با مراجعه به اداره مهاجرت استان محل اقامت خود، مجوز اقامت خود را تمدید کند. یا اگر شرایط لازم برای اجازه نوع دیگری از اقامت دیگر را داشته باشد، می تواند با نشان دادن اوراق مربوط به وضعیت جدید خود، نوع اقامتش را تغییر دهد.

بر اساس قانون خارجیان و حفاظت بین‌المللی شماره 6458 در مراحل درخواست اجازه اقامت؛ درخواست همراهی لغو شده و برای هر فرد خارجی باید جداگانه درخواست اقامت شود و اجازه اقامت نیز جداگانه صادر می‌شود. یکی دیگر از تغییرات اعمال شده در قانون شماره 6458 این است که اجازه کار جایگزین اجازه اقامت شده است. در صورتی که یک فرد خارجی طبق ماده 27، مجوز کار دریافت کند، نیازی به اخذ اجازه اقامت مجدد ندارد و در طول مدتی که مجوز کار وی معتبر است، حق اقامت در ترکیه را نیز دارد.

در ماده 30 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی شماره 6458، 6 نوع مجوز اقامت خارجی تعریف شده است.

1-اجازه اقامت کوتاه مدت

2- اجازه اقامت پیوند اعضای خانواده

3- اجازه اقامت دانشجويان خارجی

4- اجازه اقامت طولانی مدت

5- اجازه اقامت بشردوستانه

6- اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان

1- مجوز اقامتی کوتاه مدت

مراحل و شرایط صدور اقامت کوتاه مدت برای اتباع خارجی در مواد 31 تا 33 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی شماره 6458 و نیز مواد 28 و 29 آیین‌نامه اجرایی قانون خارجیان و حفاظت بین‌المللی تنظیم و تعریف شده است.

مجوز اقامت کوتاه مدت حداکثر برای دو سال صادر می شود.

شرایط اقامت کوتاه مدت چیست؟

به منظور صدور اجازه اقامت کوتاه مدت، یک فرد خارجی باید حائز شرایط زیر باشد:

– ارائه اطلاعات و مدارک پشتیبان مرتبط با هدف اقامت در ترکیه،

– داشتن شرایط اقامتی مطابق با استانداردهای عمومی سلامتی و ایمنی،

– ارائه مدرکی مبنی بر عدم وجود سوء پیشینه کیفری صادره از مراجع ذیصلاح کشور محل تابعیت یا اقامتگاه قانونی.

– دادن اطلاعات مربوط به آدرس محل اقامت در ترکیه.

در کدام موارد احتمال دارد درخواست اقامت کوتاه مدت شما رد شود یا تمدید نشود یا مجوز صادره لغو گردد؟

– در صورتی که یک یا چند مورد از شرایط درخواست شده برای اجازه اقامت کوتاه مدت برآورده نشود یا شرایط موجود از بین برود،

– مشخص شود که اجازه اقامت برای مقاصدی غیر از آنچه که برای آن صادر شده استفاده می شود،

– حکم معتبر مبنی بر اخراج از کشور یا ممنوعیت ورود به کشور در مورد فرد صادر شده باشد،

– قانون مربوط به مدت زمان اقامت در خارج از کشور نقض شود،

بر اساس قانون مربوطه، اجازه اقامت کوتاه مدت می‌تواند برای افراد زیر صادر شود:

 • خارجیانی که با هدف انجام تحقیقات علمی به ترکیه می‌آیند.

آن دسته از اتباع خارجی که به منظور انجام تحقیقات علمی درخواست اجازه اقامت می‌کنند، باید از نهادها یا سازمان‌های ذیربط (وزارت فرهنگ و گردشگری، وزارت نیرو، دانشگاه‌ها و …) مجوزها و اوراق لازم را گرفته و به اداره مهاجرت تحویل دهند.

 •  خارجیانی که اموال غیرمنقول در ترکیه خریداری کرده‌اند.

اتباع خارجی صاحب املاک در ترکیه تنها در صورتی می‌توانند درخواست اجازه اقامت کنند که این مال غیرمنقول اقامتگاه باشد و برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، در صورت وجود حق شراکت یا حق مالکیت مشترک اعضای خانواده در خانه، کلیه اعضای خانواده می‌توانند با تکیه بر این شراکت درخواست اجازه اقامت کنند.

 •  اتباع خارجی که درصدد برقرای رابطه تجاری یا تاسیس محل کار باشند.

از اتباع خارجی که با هدف تاسیس یک ارتباط تجاری یا محل کار درخواست اجازه اقامت برای بیش از سه ماه می‌کنند، ممکن است از افراد یا شرکت‌هایی که قرار است با آنها وارد تجارت یا کار شوند، دعوت‌نامه یا اسناد مشابه درخواست شود.

 • خارجیانی که در برنامه آموزش ضمن خدمت شرکت خواهند کرد.

مجوزهای اقامتی صادره برای این منظور بر اساس اطلاعات و اسناد ارائه شده توسط موسسه یا سازمان ارائه دهنده آموزش ضمن خدمت در مورد محتوا، مدت و محل آموزش، صادر می شود.

 • اتباع خارجی که در چارچوب توافقنامه‌ها یا برنامه‌های تبادل دانشجو که جمهوری ترکیه طرف آن است برای تحصیل یا مقاصد مشابه به ترکیه می‌آیند.

برای گرفتن این نوع از اقامت باید اطلاعات و مدارک لازم از موسسه مربوطه دریافت و به اداره مهاجرت ارائه شود. طول مدت این اقامت نمی‌تواند از مدت تحصیل یا اهداف مشابه بیشتر باشد. از دانشجویانی که در محدوده برنامه‌های تبادل دانشجو به ترکیه می‌آیند (اراسموس، مولانا، فارابی و غیره)؛ با شخصا به ترکیه آمده و از یک دانشگاه معتبر در ترکیه پذیرش می‌گیرند، هنگام مراجعه برای دریافت اجازه اقامت، بیمه سلامت عمومی درخواست نمی‌شود. اما کسانی که با عدم ارائه درخواست در مدت سه ماه از تاریخ ثبت نام دانشجویی، حق خود را برای استفاده از بیمه سلامت عمومی از دست می‌دهند، ملزم به استفاده از بیمه درمانی خصوصی هستند.

 • خارجیانی که درخواست اقامت گردشگری می‌کنند.

هنگام تنظیم این نوع از اقامت از اتباع خارجی در مورد برنامه سفر خود (مکان، زمان و مدت اقامت در ترکیه) سوالاتی پرسیده می‌شود و پاسخ‌های داده شده توسط آنها ارزیابی می‌شود. در صورت لزوم، ممکن است از فرد خواسته شود تا در تایید اظهارات خود اطلاعات یا اسنادی را ارائه کند.

 • اتباع خارجی که جهت درمان به ترکیه آمده و درخواست مجوز اقامتی می‌کنند.

برای این منظور، پذیرش خارجیان بیمار به شرط نداشتن یکی از بیماریهای تهدید کننده سلامت عمومی در بیمارستان‌های دولتی یا خصوصی انجام می‌گیرد. از کسانی که با ارائه دلایل و مدارک ثابت می‌کنند که تمام هزینه‌های درمان را شخصا پرداخت خواهند کرد، بیمه درمان درخواست نمی‌شود. مجوزهای اقامت خارجی بر اساس دوره‌های درمان صادر می‌شود.

از آندسته اتباع خارجی که هزینه‌های اسکان، معیشت یا سلامت آنها در طول دوره درمان توسط نهادها و سازمان‌های دولتی کشورشان پرداخت خواهد شد، بیمه درمانی درخواست نمی‌شود. در صورت لزوم، از بیمارستان یا مؤسسه و سازمان دولتی مربوطه اطلاعات یا مدارک مربوط به معالجه اتباع خارجی درخواست می‌شود.

اجازه اقامت همراهان اتباع خارجی که به منظور درمان به ترکیه می‌آیند، در چارچوب قراردادهای همکاری به امضا رسیده در زمینه بهداشت و درمان، صادر می‌شود. طبق ماده 14 الحاقی قانون خدمات درمانی شماره 3359، هنگام صدور مجوز اقامت برای همراهان بیماران خارجی که برای درمان به ترکیه می‌آیند، حداکثر از 2 تن از آنها بیمه درمانی معتبر خواسته نمی‌شود.

 •  اتباع خارجی که بنا به درخواست یا تصمیم مقامات قضایی یا اداری ملزم به اقامت در ترکیه هستند.

طول مدت مجوز اقامت فرد خارجی در این نوع از اقامت با در نظر گرفتن مدت تعیین شده در حکم یا درخواست مشخص می‌شود.

 •  اتباع خارجی که به دلیل از دست دادن شرایط اجازه اقامت خانوادگی مجبور به اخذ اجازه اقامت کوتاه مدت هستند.
 • خارجیانی که به منظور شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی به ترکیه می‌آیند.

اتباع خارجی تنها به شرط ثبت‌نام در یک موسسه مجاز برای ارائه دوره‌های زبان ترکی (مجوز این موسسه باید توسط وزارت آموزش ملی ترکیه صادر شده باشد) و تنها برای 2 بار می‌توانند برای اخذ این مجوز اقامتی اقدام کنند. طول مدت اعتبار این نوع از اجازه اقامت نمی‌تواند از مدت دوره آموزشی بیشتر باشد. مؤسسه ارائه دهنده خدمات آموزشی موظف است زمان شروع و وضعیت حضور اتباع خارجی را که برای یادگیری زبان ترکی ثبت‌نام کرده‌اند به اداره کل استان اطلاع دهد.

 •  خارجیانی که از طریق مؤسسات دولتی برای حضور در دوره‌های آموزش، تحقیق و کارآموزی به ترکیه می‌آیند.

مدت اعتبار اجازه اقامتی صادر شده برای این منظور نمی‌تواند بیش از یک سال باشد. از اتباع خارجی که هزینه‌های اسکان، معیشت یا سلامت آنها توسط مؤسسات دولتی مربوطه پوشش داده می‌شود، بیمه درمانی خواسته نمی‌شود. اطلاعات و اسناد مربوطه ممکن است از موسسه مربوطه درخواست شود.

 • خارجیانی که تحصیلات عالی خود را در ترکیه به پایان رسانده‌اند و ظرف شش ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی درخواست اقامت داده‌اند.

خارجیانی که تحصیلات عالی خود را در ترکیه به پایان رسانده‌اند، می‌توانند ظرف شش ماه از تاریخ فارغ‌ التحصیلی درخواست اجازه اقامت دهند، این اجازه اقامت تنها برای یک بار و حداکثر برای یک سال صادر می‌شود.

 • اشخاصی که در ترکیه مشغول به کار نیستند اما در محدوده و به میزانی که توسط شورای وزیران تعیین می‌شود در ترکیه سرمایه‌گذاری کنند، همسر و نیز فرزندان زیر 18 سال یا نیازمند مراقبت آنها

برای این دسته از اتباع خارجی که درخواست اجازه اقامت دارند، می‌توان برای حداکثر پنج سال اجازه اقامت صادر کرد. این قانون هدف تشویق خارجیان برای سرمایه‌گذاری در ترکیه را دنبال می‌کند.

 •  شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی،

برای آن دسته از شهروندان جمهوری ترک قبرس شمالی که درخواست اجازه اقامت دارند، می‌توان مجوز اقامت به مدت حداکثر پنج سال صادر کرد.

2- مجوز اقامت دانشجویان خارجی

شرایط اعطای اجازه اقامت برای دانشجویان خارجی در مواد 38 الی 41 قانون شماره 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین‌الملل و نیز مواد 35 الی 39 آیین‌نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی تنظیم شده است.

اتباع خارجی که می‌توانند اجازه اقامت دانشجویی دریافت کنند، چه کسانی هستند؟

آن دسته از اتباع خارجی که مجوز اقامت خانوادگی دارند و در سطوح ابتدایی و متوسطه تحصیل می‌کنند، یعنی زیر 18 سال سن دارند، می‌توانند بدون نیاز به مجوز اقامت دانش‌آموزی تا سن 18 سالگی به اقامت و تحصیل در ترکیه ادامه دهند. اما دانش‌آموزانی که 18 سال تمام دارند و همچنان در مقطع متوسطه به تحصیل ادامه می‌دهند، ملزم به دریافت مجوز اقامت دانش‌آموزی هستند. همچنین دانش‌جویان خارجی مشغول تحصیل در دانشگاه‌های مختلف ترکیه نیز ملزم به مراجعه به اداره مهاجرت و دریافت اجازه اقامت دانشجویی هستند:

بر این اساس اتباع خارجی که مجوز اقامت خانوادگی ندارند و مشغول تحصیل درمقطع ابتدایی و متوسطه هستند و نیز خارجیانی که در یکی از موسسات آموزش عالی در ترکیه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، آموزش تخصصی پزشکی (TUS)، آموزش تخصصی در دندانپزشکی (DUS) تحصیل می‌کنند، می‌توانند درخواست اجازه اقامت دانشجویی کنند.

نکته مهمی که باید توجه داشت این است که تنها همسر و فرزندان فردی که اجازه اقامت دانشجویی دارند، می‌توانند با تکیه بر این اقامت دانشجویی درخواست اقامت خانوادگی نمایند. سایر بستگان این افراد نظیر پدر، مادر، خواهر یا برادر نمی‌تواند با تکیه بر اجازه اقامت دانشجویی نزدیکان خود درخواست اجازه اقامت خانوادگی نمایند.

اجازه اقامت دانشجویی برای چند سال صادر می‌شود؟

طول مدت مجوز اقامت دانشجویی نمی‌‌تواند از مدت تحصیل بیشتر باشد. خارجی‌هایی که از طریق موسسات و سازمان‌های دولتی و با هدف تحصیل به ترکیه می‌آیند، می‌توانند در طول تحصیل اجازه اقامت دریافت کنند. اتباع خارجی که تحصیلات ابتدایی و متوسطه را دریافت می‌کنند و هزینه‌های آن‌ها بر عهده شخص حقیقی یا حقوقی است، می‌توانند با موافقت والدین یا سرپرستان قانونی خود اجازه اقامت دانش‌آموزی را برای دوره‌های یک ساله در طول تحصیل تمدید کنند.

شرایط دریافت مجوز اقامت دانشجویی چیست؟

اتباع خارجی برای اینکه بتوانند مجوز اقامت دریافت کنند باید شرایط مندرج در ماده 39 قانون را داشته باشند. این شرایط در زیر ذکر شده است:

– ارائه اطلاعات و مدارک پشتیبان مرتبط با هدف اقامت در ترکیه (ماده 38 قانون)،

– مشمول ماده 7 قانون فوق الذکر شدن،

– ارائه اطلاعات آدرس اقامتی در ترکیه.

بیمه سلامت دانشجویان خارجی

با توجه به مفاد قانون بیمه‌های اجتماعی و بیمه سلامت عمومی، دانشجویان خارجی که ظرف سه ماه از تاریخ اولین ثبت نام خود درخواست بیمه سلامت عمومی کنند، ملزم به ارائه ورقه بیمه سلامت جداگانه‌ای نیستند. اما کسانی که با عدم ارائه درخواست در مدت سه ماه از تاریخ اولین ثبت نام در دانشگاه، حق خود را برای پوشش بیمه سلامت عمومی از دست می‌دهند، ملزم هستند به شکلی خویش‌فرما خود را بیمه سلامت کنند.

رویه‌هایی که باید در تغییر دانشگاه، دانشکده یا گروه آموزشی دانشجویان آموزش عالی دنبال شود

در صورت تغییر دانشکده یا گروه آموزشی در همان مؤسسه آموزشی و یا در صورت تغییر مؤسسه آموزشی در همان استان، مجوز اقامت موجود به شرط عدم وقفه در تحصیل یا عدم اخذ مرخصی تحصیلی و اطلاع رسانی دانشجو در رابطه با تغییر وضعیت خود ادامه پیدا ‌می‌کند. اما در صورت گرفتن انتقالی به استانی دیگر، اجازه اقامت دانشجویی موجود توسط استانداری استانی که تحصیل در آن ادامه خواهد یافت، خاتمه می‌یابد و برای دوره تحصیلی جدید اجازه اقامت جدیدی صادر می‌شود.

اگر اجازه اقامت کوتاه‌تر از طول مدت تحصیل در ترکیه باشد، تا پایان دوره تحصیلی تمدید می‌شود.

حق کار دانشجویان خارجی

دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در ترکیه مشغول تحصیل هستند، به شرط دریافت اجازه کار می‌توانند مشغول به کار شوند. اما نباید فراموش کرد که دانشجویان کاردانی و کارشناسی پس از پایان سال اول دانشجویی می‌توانند درخواست اجازه کار کنند. درخواست اجازه کار به وزارت کار و تامین اجتماعی ارسال می شود.

دلایل رد، لغو یا عدم تمدید مجوز اقامت دانشجویی (اقامت) چیست؟

– عدم احراز یا از بین رفتن شرایط لازم برای صدور اجازه اقامت دانشجویی،

– شواهدی مبنی بر عدم امکان ادامه تحصیل،

– اثبات اینکه اجازه اقامت دانشجویی برای مقاصدی غیر از آنچه که برای آن صادر شده استفاده می‌شود.

– در مواردی که حکم اخراج معتبر یا ممنوعیت ورود به ترکیه وجود داشته باشد، اجازه اقامت دانشجویی صادر نمی‌شود، در صورت صدور، لغو می‌شود و کسانی که مدت اعتبار اجازه اقامت آنها به پایان رسیده، تمدید نمی‌شوند.

3- اجازه اقامت خانوادگی

کدام اتباع خارجی می توانند درخواست اجازه اقامت خانوادگی کنند؟

اتباع ترکیه، آن دسته از افرادی که مشمول ماده 28 قانون شماره 5901 هستند یا خارجیانی که یکی از مجوزهای اقامتی را دارا می‌باشند، همچنین پناهندگان و دارندگان وضعیت حفاظت ثانویه می‌توانند برای افراد زیر درخواست صدور اقامت خانوادگی کنند:

الف) همسر خارجی خود، (باید توجه داشت که اگر فرد خارجی درخواست کننده اجازه اقامت خانوادگی بیش از یک همسر داشته باشد، اجازه اقامت خانوادگی فقط برای یکی از زوجین وی صادر می‌شود، اما همه فرزندان خارجی این فرد می توانند اجازه اقامت خانوادگی داشته باشند.

ب) فرزند خارجی خودش یا همسرش که به سن قانونی نرسیده، (برای صدور اجازه اقامت خانوادگی برای فرزندان، در صورت وجود حضانت مشترک و اقامت یکی از والدین در خارج از کشور، رضایت مادر یا پدری که در خارج از کشور اقامت دارد، ضروری است.)

ج) فرزند خارجی تحت تکفل خودش یا همسرش که به سن قانونی نرسیده.

با صدور مجوز اقامت خانواده، فرزندان می‌توانند تا سن هجده سالگی در مؤسسات آموزش ابتدایی و متوسطه بدون اخذ اقامت دانشجویی به تحصیلات خود ادامه دهند.

مدت اعتبار مجوز اقامت خانوادگی چند سال است؟

– مدت اعتبار اجازه اقامت خانوادگی صادره در هر بار صدور، حداکثر سه سال است.

– مدت اعتبار اجازه اقامت خانواده به هیچ وجه نمی‌تواند از مدت مجوز اقامت فردی که حامی اصلی است، بیشتر باشد.

شرایط صدور مجوز اقامت خانوادگی چیست؟

برای صدور اجازه اقامت خانوادگی، اتباع خارجی باید حائز شرایط مندرج در ماده 35 قانون باشند.

فردی که حامی اصلی است و اجازه اقامت سایر اعضای خانواده بر اساس مجوز اقامتی وی صادر می‌شود، باید دارای بیمه درمانی معتبری باشد که کلیه اعضای خانواده را تحت پوشش قرار می‌دهد، همچنین درآمد ماهانه وی معادل حداقل یک سوم حقوق کارگری به ازای هر کدام از اعضای خانواده باشد، در پنج سال گذشته هیچگونه سوء پیشینه کیفری نداشته نباشد، حداقل یک سال در ترکیه اقامت داشته باشد و آدرس اقامتی وی در سیستم ثبت شده باشد)

افرادی که می‌خواهند اجازه اقامت خانوادگی داشته باشند، باید اسناد و مدارکی را که نشان می‌دهد همسر یا والدین آنها به دلایل موجه مجبور به اقامت در ترکیه هستند، ابراز کنند. در صورت گرفتن اقامت خانوادگی به دلیل حضور همسر در ترکیه، همسران باید 18 سال تمام داشته باشند و ازدواج آنها به تایید مقامات دولتی رسیده باشد، اگر مشخص شود که ازدواج صرفا با هدف گرفتن مجوز اقامتی انجام گرفته، فرد از گرفتن این مجوز محروم می‌شود. در صورت گرفتن اقامت خانوادگی به دلیل حضور والدین یا یکی از آنها در ترکیه نیز فرزند باید زیر 18 سال سن داشته باشد.

مجوز اقامت خانوادگی در چه شرایطی رد یا لغو می‌شود یا تمدید نمی‌گردد؟

– عدم رعایت شرایط درخواست شده برای صدور اجازه اقامت خانوادگی یا از بین رفتن این شرایط،

– مشخص شدن اینکه اجازه اقامت خانوادگی برای مقاصدی غیر از صدور آن استفاده می‌شود،

– در صورت صدور حکم اخراج فرد از ترکیه یا ممنوعیت ورود وی به ترکیه.

4- اجازه اقامت طولانی مدت

شرایط اعطای اجازه اقامت طولانی مدت در مواد 42 الی 45 قانون شماره 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین‌الملل و نیز مواد 40 الی 43 آیین‌نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی تنظیم شده است.

اتباع خارجی که می‌توانند مجوز اقامت طولانی مدت دریافت کنند، چه کسانی هستند؟

خارجی‌هایی که حداقل هشت سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشند یا دارای شرایط تعیین شده توسط شورای سیاست‌های مهاجرتی باشند، می‌توانند با تایید وزارت کشور مجوز اقامت طولانی مدت دریافت کنند. مجوز اقامت طولانی مدت توسط فرمانداری‌ها صادر می‌شود.

پناهندگان، پناهندگان مشروط و کسانی که از حفاظت ثانویه برخوردار هستند، همچنین افراد برخوردار از اجازه اقامت بشردوستانه و کسانی که تحت حفاظت موقت هستند، حق تغییر نوع اقامت خود به مجوز اقامت طولانی مدت را ندارند.

مجوز اقامت طولانی مدت برای چند سال صادر می‌شود؟

مدت اعتبار اجازه اقامت طولانی نامحدود است.

مجوز اقامت طولانی مدت در چه شرایطی صادر می‌شود؟

برای صدور مجوز اقامت طولانی، فرد تبعه خارجی باید حائز شرایط مندرج در ماده 43 قانون خارجیان و حفاظت بین‌الملل باشد. این شرایط عبارتند از:

– زندگی بدون وقفه در ترکیه حداقل به مدت هشت سال (بر اساس ماده 38 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌الملل، هنگام محاسبه این 8 سال اجازه اقامت دانشجویی به شکل نصف و سایر مجوزهای اقامتی به شکل کامل محاسبه می‌شوند)،

– عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته به عبارت دیگر داشتن درآمد کافی و منظم برای تأمین امرار معاش خود و خانواده‌ در صورت وجود،

– داشتن بیمه درمانی معتبر،

– محسوب نشدن به عنوان تهدیدی برای نظم یا امنیت عمومی.

دارندگان مجوز اقامت طولانی مدت از کلیه حقوق اجتماعی اعطا شده به شهروندان ترکیه برخوردار هستند، اما موظف به انجام خدمت سربازی نیستند، حق رای ندارند، همچنین نمی‌توانند به عنوان نماینده در انتخابات کشوری شرکت کنند، حق استخدام در ادارات دولتی را ندارند، همچنین نمی‌توانند با استفاده از معافیت گمرکی وسایل نقلیه وارد کشور کنند.

دلایل رد، لغو یا عدم تمدید مجوز اقامت طولانی مدت چیست؟

اگر فرد خارجی تهدیدی جدی برای نظم عمومی یا امنیت عمومی باشد یا به دلایلی غیر از بهداشت، تحصیل و خدمت سربازی اجباری، برای بیش از یک سال بدون وقفه در خارج از ترکیه اقامت کند، اجازه اقامت طولانی مدت وی لغو می‌شود.

مجوز اقامت طولانی مدت توسط استانداری ها لغو می‌شود.

آن‌دسته ازاتباع خارجی که اجازه اقامت طولانی‌مدت آنها لغو شده، چگونه می‌توانند برای دریافت مجدد اجازه اقامت طولانی مدت درخواست دهند)

آن دسته از اتباع خارجی که اجازه اقامت طولانی مدت آنها لغو شده است، برای ارائه درخواست‌های خود جهت دریافت دوباره مجوز اقامت طولانی مدت می‌توانند در خارج از ترکیه به کنسولگری‌ها و در داخل ترکیه به استانداری استان محل اقامت یا مراکزی که توسط اداره کل مهاجرت تعیین شده، مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه دهند. هنگام ارائه درخواست مجدد برای دریافت اجازه اقامت طولانی مدت، شرط اقامت هشت ساله بدون وقفه در ترکیه خواسته نمی‌شود، درخواست‌های ارائه شده با اولویت ارزیابی می‌شود و حداکثر ظرف یک ماه نتیجه مشخص می‌شود. خارجیانی که اقامت طولانی مدت آنها به دلیل اقامت به مدت بیش از یک سال بدون وقفه در خارج از ترکیه به دلایلی به غیر از درمان، آموزش یا خدمات نظام وظیفه اجباری لغو شده، می‌توانند برای دریافت مجدد این مجوز اقدام کنند.

5- مجوز اقامت بشردوستانه

امور مربوط به صدور مجوز اقامتی برای خارجیان بر اساس قانون شماره 6458 اتباع خارجی و حفاظت بین المللی انجام می گیرد؛ در مواد 46 و 47 این قانون نیز اجازه اقامت بشردوستانه تنظیم شده است. علاوه بر این، صدور اجازه اقامت بشردوستانه در ماده 44 آیین‌نامه اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی نیز تنظیم شده است.

خارجی هایی که می توانند مجوز اقامت بشردوستانه دریافت کنند، چه کسانی هستند و در چه شرایطی اجازه اقامت بشردوستانه صادر می شود؟

– هنگامی که موضوع منافع عالی کودک باشد،

– افرادی که حکم دیپورت آنها از ترکیه یا ممنوعیت ورود آنها به ترکیه صادر شده، اما نمی‌توانند ترکیه را ترک کنند یا ترک ترکیه توسط آنها منطقی نبوده و خطر جانی در پی دارد.

– در صورتی که طبق ماده 55 قانون، حکم دیپورت تبعه خارجی صادر نشده باشد.

– در صورتی که به موجب مواد 53، 72 و 77 قانون، نزد مراجع قضایی نسبت به اقدامات انجام شده اعتراض شده باشد.

– در طول مدت زمانی که روند بازگشت متقاضی به اولین کشوری که به آن پناهنده شده بود یا اسکان وی در کشور ثالث امن ادامه داشته باشد،

– اتباع خارجی که بنا به دلایل اضطراری یا برای حفظ منافع، نظم عمومی و امنیت عمومی کشور باید اجازه ورود آنها به کشور و اقامت در آن صادر شود و به دلیل شرایطی که دارند، نمی توانند یکی از سایر مجوزهای اقامتی را دریافت کنند. اعطای مجوز اقامت،

– در شرایط فوق‌العاده انسانی.

برای چند سال می‌توان مجوز اقامت بشردوستانه صادر کرد؟

اجازه اقامت بشردوستانه توسط استانداری‌ها و حداکثر برای دوره‌های یک ساله تنظیم می‌شود و به شرط اخذ موافقت وزارتخانه قابل تمدید است.

شرایط مجوز اقامت بشردوستانه چیست؟

هنگام صدور مجوزهای اقامت بشردوستانه شرایط مورد نیاز در اعطای مجوزهای اقامتی دیگر درخواست نمی‌شود.

دلایل رد، لغو یا عدم تمدید مجوز اقامت بشردوستانه چیست؟

در صورت رفع شرایطی که صدور مجوز اقامت بشردوستانه را اجباری کرده بود، این اجازه اقامتی به شرط اخذ موافقت وزارتخانه، لغو شده یا تمدید نمی‌شود.

سایر مسائل مربوط به مجوز اقامت بشردوستانه

خارجیانی که مجوز اقامت بشردوستانه را دریافت کرده‌اند باید حداکثر ظرف مدت بیست روز کاری از تاریخ صدور مجوز در سامانه ثبت آدرس ثبت‌نام کنند.

افرادی که دارای مجوز اقامت بشردوستانه هستند می‌توانند برای یکی از سایر مجوزهای اقامتی به استثنای مجوز اقامت طولانی مدت، درخواست دهند.

دوره های سپری شده با مجوز اقامت بشردوستانه، در مجموع دوره‌های اجازه اقامت مقرر در قانون لحاظ نشده است.

6- مجوز اقامتی قربانیان تجارت انسان

در امور مربوط به صدور مجوز اقامتی برای خارجیان؛ اجازه اقامت قربانیان تجارت انسان بر اساس مواد 48 و 49 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی شماره 6458 تنظیم و صادر می‌شود. علاوه بر این، در مواد 45 و 46 آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز به شرایط صدور مجوز اقامت برای قربانیان تجارت انسان پرداخت شده است.

کدام‌یک از خارجیان می‌توانند مجوز اقامتی قربانیان تجارت انسان را دریافت کنند؟

برای آن دسته از خارجیانی که قربانی تجارت انسان شده‌اند و این امر نزد مقامات دولتی به اثبات رسیده است یا احتمال قربانی شدن آنها بسیار بالاست، مجوز اقامتی قربانی تجارت انسان صادر می‌شود.

طول مدت مجوز اقامتی قربانیان تجارت انسان چقدر است؟

اجازه اقامت برای قربانیان تجارت انسان توسط استانداری‌ها و برای مدت 30 روز صادر می شود. این نوع از مجوز اقامتی در دوره‌های حداکثر شش ماهه قابل تمدید است اما این مدت در مجموع نمی تواند از سه سال بیشتر باشد.

هنگام صدور مجوز اقامتی برای قربانیان تجارت انسان، شرایط درخواست شده برای سایر مجوزهای اقامتی درخواست نمی‌شود.

مجوز اقامتی قربانیان تجارت انسان در کدام شرایط رد یا لغو شده یا تمدید نمی‌شود؟

– اگر مشخص شود که فرد خارجی با اراده و میل خود بار دیگر با عاملان جنایت مجدداً ارتباط برقرار کرده است.

– اگر دارنده این نوع اقامت تعهدات مندرج در قوانین را زیر پا بگذارد.

– اگر مشخص شود که فرد خارجی قربانی تجارت انسان نشده است.

اگر ثابت شود که موارد فوق با میل و اراده فرد انجام گرفته، مجوز اقامتی وی رد یا لغو شده و یا تمدید نمی‌شود. اما در صورتی که تشخیص داده شود موارد فوق بر خلاف میل فرد و به دلایلی از قبیل اجبار، ارعاب، خشونت و تهدید انجام شده است، اجازه اقامت لغو نمی شود.

نکته مهم:

لازم به ذکر است که بر اساس تنظیمات جدید به عمل آمده در قوانین مربوط به اعطای مجوز اقامتی، اداره کل مهاجرت، تمدید مجوز اقامت خارجی با مقاصد گردشگری را محدود کرده است. مجوز اقامت توریستی فرد تبعه خارجی در صورتی تمدید می‌شود که فرد اسناد مربوط به داشتن درآمد از خارج از کشور را که حداکثر متعلق به 6 ماه گذشته باشد، ارائه نماید. تنها به شرط اثبات داشتن درآمد از خارج از کشور اقامت توریستی فرد تبعه خارجی تمدید می‌شود. افرادی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده باشند، اموال غیرمنقول در ترکیه داشته باشند، همچنین خانواده درجه یک افراد دارای مجوز کار در ترکیه، مشکلی در اخذ اقامت ندارند.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟ وقتی در هر خیابانی از استانبول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفده =