آثار تاریخی زیبا در محلات قدیمی آرناووت کوی و ببک استانبول

آثار تاریخی زیبا در محلات قدیمی آرناووت کوی و ببک استانبول

محله آرناووت کوی استانبول(Arnavutköy) در ساحل تنگه بسفر یکی از زیباترین و تاریخی ترین محله های استانبول است. این محله در کنار محله معروف ببک قرار داره و به خونه های رنگارنگ معروف می باشد.

آرناووت‌کوی

تاریخ آرناووت کوی به 1500 سال پیش از این می‌رسد. این محله که با باغ‌های سرسبز، باغچه‌ها، انگور و توت فرنگی خود شهرت دارد، در دوره عثمانی یکی از معروف‌ترین تفرجگاه‌ها و اماکن پیک‌نیک در استانبول بود.

این مرکز مسکونی در سواحل تنگه استانبول در اصل یک روستای ماهی‌‍‌‌گیری بود. ماهی‌گیران روم به‌دلیل جریان شدید آب در این منطقه به این روستا نام “مگا روما” به معنی “جریان بزرگ” را دادند. گرداب‌هایی که در این نقطه از دریا به‌جود می‌آمدد، برای کلیه وسایل نقلیه دریایی خطر ایجاد می‌کردند. در حین حرکت به‌سوی این محله چشمگیر استانبول عمارت خالد چمبل که با رنگ قرمز و معماری منحصر به فرد جلب دقت می‌کند، نمایان می‌شود.


خالد چمبل یکی از چهره‌های معروف در علم باستان شناسی در ترکیه بود که طی سالیان متمادی در این عمارت زندگی کرد. این عمارت به‌دلیل رنگ قرمز به عمارت قرمز معروف است. با نزدیک شدن به اسکله آرناووت کوی، عمارت‌های زیبایی که هر کدام شگفتی آدمی را بر می‌انگیزند، جلب دقت می‌کند. در دوره‌ای از تاریخ امواج خروشان به دیوارهای این عمارت می‌کوبیدند ولی بعدا با پر شدن دریا برای تسهیل حمل و نقل دریایی این معضل تا حدی حل گردید.

آرناووت‌کوی

در این محله زمانی مردم روم و یهودی زندگی می‌کردند. در حین گردش در آرناووت کوی از بناهای دینی متعلق به آن‌دوران، ویلاهای پراحتشام و عمارت‌هایی که جبهه بیرونی آن با چوب‌کاری زیبا آراسته شده‌اند، خانه‌های با پنجره خلیجی شاه‌نشین و البته که سازه‌های دینی که منعکس‌کننده چند فرهنگی هستند، جلب توجه می‌کنند.

آرناووت‌کوی

در محله آرناوت کوی که در دوره‌ای از تاریخ محل اسکان ارامنه بود، تعداد زیادی کلیسا و چاه مقدس وجود دارد. کلیسای ارتدکس روم در یکی از کوچه‌های این محله با تمامی ابهت جلب دقت می‌کند. اینجا بزرگترین کلیسای محله آرناووت کوی با گنبد و ناقوس بزرگ است. در مسافت چند دقیقه پیاده روی مسجد تاریخی توفیکیه، یکی از زیباترین مساجد تنگه استانبول که به دوره عثمانی تعلق دارد، واقع شده است.

مسجد تاریخی توفیکیه استانبول

این مسجد بر خلاف مساجد قبه‌دار با سقف چوبی و آجر پوشیده شده است. فضای داخلی مسجد با چوب‌کاری و تزئینات دکوراتیو هر بیننده‌ای را به شگفتی وامی‌دارد. در ‌سمت بالای محله کلیسای کوچک ارتدکس روم ایلیاس که به حضرت ایلیاس تقدیم شده، در مقابل‌مان ظاهر می‌شود. در ورودی کلیسا یک چاه آب بزرگ که مردم به شفابخش بودن آن اعتقاد داشتند، وجود دارد. چاه‌های آب مقدس موسوم به آیازمالار نامی است که مسیحیان ارتدکس به آنها داده‌اند. اکثرا در اماکن نزدیک به این چاه‌های آب کلیساهای تقدیم شده به افراد مقدس و روحانیون ساخته شده‌اند. اعتقاد بر این است که آب این چاه‌ها بیماران را درمان کرده و آرزوهای آنها را بر آورد می‌کند.

آرناووت‌کوی

فاصله بین محله آرناووت کوی و ببک بسیار کوتاه است و حتی با پای پیاده می‌توان به ببک رسید. ولی شما می توانید در حین گردش در دریا از برخی سازه‌های واقع در مسیر ساحل، از محله ببک نیز دیدن کنید.

یکی از این بناهای دیدنی سرکنسول‌گری مصر در ساحل تنگه استانبول است که با معماری و موقعیت بی‌نظیر در تنگه استانبول جلب توجه می‌کند. این سازه تاریخی با چهل و هشت اتاق و تزئینات ظریف به یک کاخ شباهت دارد. با دیدن پاسیو و یا نورگیر واقع در مکان داخلی بنا و تزئینات خوش ذوق روی نرده‌های پلکان‌ها شگفت‌زده می‌شویم.

مسجدی که بلافاصله پس از دوری از اسکله از دور نمایان می‌شود، مسجد ببک و یا همایون ابد یکی از بناهای نمادین این محله است. زیبایی این مسجد واقع در ساحل با سیلوئت ساده و شگفت‌انگیز بینندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ببک همانند محله آرناووت کوی یکی از روستاهای ماهی‌گیری کوچک در دوره بیزانس بوده و در دوره عثمانی نیز از سوی پادشاهان به‌عنوان تفرجگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. به کسانی‌که راه‌شان به محله ببک می‌افتد، توصیه می‌کنیم که حتما از کلیساهای قدیمی معروف در این محله دیدن کنند.

نقشه و موقعیت جغرافیایی آرناووت کوی استانبول

 

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

موزه اسباب بازی بالات استانبول

موزه اسباب بازی بالات استانبول موزه اسباب بازی بالات استانبول (Balat Oyuncak Müzesi) در منطقه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =