Akaretler Sıra Evleri

استانبول میزبان یکی از زیباترین خیابان‌های جهان

استانبول میزبان یکی از زیباترین خیابان‌های جهان

آیا می‌دانید یکی از زیباترین و معروف‌ترین خیابان‌های جهان در شهر استانبول قرار دارد؟

یکی از مهمترین و پرتیراژترین مجلات جهان که در زمینه سیر و سفر و طرز زندگی انسان‌ها گزارشات و مقالاتی چاپ می‌کند، در سال 2022 برای انتخاب زیباترین خیابان‌ها در جهان یک نظرسنجی با شرکت بیش از 20 هزار نفر از مردم شهرهای مختلف در سرتاسر جهان ترتیب داد. در این نظرسنجی که در آن 33 خیابان معروف و زیبای جهان تعیین شدند، خیابان سلیمان صبا در محله بشیکتاش استانبول به‌عنوان بیست وهفتمین خیابان زیبای جهان انتخاب شد.

Akaretler Sıra Evleri

خانه‌های سلسه‌وار یا ردیفی (Sıra Evleri) ، در این خیابان که با تاریخ، سبک معماری و جو ویژه خود شایسته تمجید و ستایش است، به‌عنوان تاج سر این خیابان تلقی می‌شود.

این خانه‌ها در عین‌حال اولین پروژه مسکونی انبوه در آن‌دوران هستند. امور ساخت این خانه‌ها در سال 1875 به‌عنوان اموال کاخ دلماباغچه در دوره سلطان عبدالعزیز شروع شد. برخی از این خانه‌ها به‌عنوان خانه‌های اقامتی به معنای کنونی مورد استفاده قرار گرفته و برخی‌ نیز به‌عنوان خانه‌های اجاره‌ای برای نگهبانان و خانه‌های سازمانی برای افرادی‌که در کاخ کار می‌کنند، طراحی شدند‌.

مادر، خواهر و بردار معنوی مصطفی کمال آتاترک نیز برای مدتی در شماره 76 خانه‌های مذکور اقامت گزیدند. این خانه که مصطفی کمال آتاترک نیز متمادیا به آن سر می‌زد، درعین‌حال محل آشنایی آتاترک با فردیناند دو سوسورزبان‌شناس معروف که مدتی بعد با یاری وی اساس موسسه زبان و تاریخ ترک را پی‌ریزی کرد، بود.

در این خانه سه طبقه که در سال 2010 ، به‌عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت، اشیا و لوازم متعلق به آتاترک و آثار متعلق به آن‌دوران به معرض دید گذاشته شده است. در این موزه همچنین جنگ‌های بالکان، مهاجرت و مبارزه ملی با نمایشات ویدیو، فیلم‌های سینمایی و فیلم‌های مستند نقل می‌شود.

تاریخچه

خانه های ردیفی Akaretler مجموعه ای از ساختمان ها در منطقه بشیکتاش استانبول ، بین بشیکتاش و ماچکا ، در منطقه Akaretler است که به نام او نامگذاری شده است. در منطقه ای که خیابان های Shair Nedim و Süleyman Seba (سلیمان صبا) به صورت دوشاخه و در زمینی شیب دار به هم می رسند تأسیس شد. این اولین پروژه انبوه مسکن در ترکیه است.

در زمان سلطنت سلطان عبدالعزیز ، ساخت و ساز کاخ دولما باغچه آکارتلری در سال 1875 توسط معمار سرکیس بالیان آغاز شد. برخی از این ردیف‌ها به‌عنوان اقامتگاه به معنای کنونی برای نگهبانان و مالکان شاغل در کاخ و برخی از آن‌ها به‌عنوان خانه‌های اجاره‌ای طراحی شده بود و قرار شد با درآمد حاصله، مسجد عزیزیه ساخته شود.

Akaretler Sıra Evleri

خانه های ردیفی با طراحی نمای نئوکلاسیک خود که به دور از تأثیر سبک های باروک و روکوکو است، به بافت استانبول به عنوان بهترین نمونه از معماری مدنی دهه 1870 رنگ می بخشد.

در ربع اول قرن نوزدهم، این اشکال که از نظر معماری و سبک سکونت نشینی بر امپراتوری عثمانی تأثیر گذاشت، جدای از زمینه های علم، هنر، کشاورزی و بازرگانی، بازتاب دقیق جنبش های غرب زدگی بود. خانه‌های ردیفی که از اولین نمونه‌های این تغییر است، به‌جای سازه‌های سنتی سنگی و چوبی از سنگ یا آجر ساخته شده و به اقامتگاه‌های ردیفی یا بلوکی ۴ تا ۶ طبقه و خانه‌های مجردی با باغ تبدیل شده‌اند.

Akaretler Sıra Evleri

پروژه خانه ردیفی آکارتلر در زمینی به مساحت 60000 متر مربع واقع شده است که 55000 متر مربع آن بسته و 5000 متر مربع باز است. در پروژه خانه های ردیفی، که بافت شهر را با لمس های هنری با مکان ها و گالری های جدیدی که یکی پس از دیگری افتتاح می شوند، غنی می کند.

علاوه بر ساختار منحصر به فرد تاریخی آن، یکی دیگر از ویژگی هایی که Akaretler Sıraevler را جذاب می کند، موقعیت آن در استانبول است. به دلیل نزدیکی به ساحل بسفر، مرکز شهر، استانبول قدیمی و نیشانتاشی، معروف ترین مرکز مد و تجارت استانبول، طیف وسیعی از مشتریان را به خود جذب می کند.

در آکارتلر، یکی از مهمترین مناطق استانبول که بافت تاریخی آن احساس می شود، پس از انجام کارهای مرمتی که در آن ظرافت معماری و بصری منطقه به منصه ظهور رسید، این منطقه تاریخی به زندگی شهری مدرن کشیده شد.

خانه های ردیفی Akaretler توسط نخست وزیر رجب طیب اردوغان در 19 مارس 2008 با تکمیل تعمیر افتتاح شد.

با بازسازی جدید، Akaretler Row Houses شامل 56 اقامتگاه در اندازه های مختلف، 34 مغازه در مجموع 11 هزار متر مربع، 6 کافه-رستوران و هتل زنجیره ای معروف W Hotel است.

Akaretler Row Houses شامل 133 خانه در 66 قطعه است. پلات ها از نظر مکان و اندازه تفاوت های جزئی با یکدیگر نشان می دهند. متمایزترین طرح گوشه جزیره مثلثی است. این قطعه با بیشترین مساحت (600 متر مربع) که شکل هندسی مشخصی ندارد، از سه طرف رو به جاده است. بقیه قطعات مستطیلی شکل با اضلاع کوچک رو به جاده هستند و در مناطقی بین 180 متر مربع و 220 متر مربع متفاوت هستند. اضلاع قطعات رو به جاده در هر گروه دارای عرض مساوی است. عرض نما قطعات در جزیره مثلث 8.80 متر و در سایر گروه ها 7.50 متر است.

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

Akaretler Sıra Evleri

نقشه و موقعیت جغرافیایی آکارتلر استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

افتتاح 7 مسیر جدید دریایی در استانبول

افتتاح 7 مسیر جدید دریایی در استانبول

افتتاح 7 مسیر جدید دریایی در استانبول در ماه گذشته طی جلسه مرکز هماهنگی حمل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.