موزه بانوان استانبول  

موزه بانوان استانبول  

موزه بانوان استانبول (İstanbul Kadın Müzesi) یک موزه مجازی و آنلاین در شهر استانبول است که به نقش و جایگاه زنان در ترکیه و معرفی شخصیت‌های معروف و زنان تاریخ ساز و نخبه این شهر می‌پردازد. این موزه آنلاین در سال ۲۰۱۲ رسماً شروع به فعالیت کرده و بر روی یک سایت اینترنتی بارگذاری شد.

موزه بانوان استانبول اولین موزه از نوع خود در استانبول ترکیه و سومین نمونه خود در جهان می‌باشد که نقش مهمی در معرفی زنان موفق ترکیه دارد.

   

نمایشگاه و موزه دائمی آنلاین زنان استانبول یا همان موزه بانوان استانبول یک بیوگرافی و اطلاع رسانی کامل است از زنان موفق ترک و یک تصویر کامل از آن دسته از زنان ترک ارائه می‌دهد که روشی متفاوت برای زندگی خود برگزیدند و به‌گونه‌ای زندگی کرده‌اند که جامعه آن‌ها به هیچ وجه به آن سمت سوقشان نمی‌داد و در اصل خط شکن‌ها و الگویی بودند برای دیگر زنانی که می‌خواهند به دنبال تحقق آرزوهای محال خود بروند و جامعه به هر دلیلی از جمله جنسیت، آن‌ها را از این چنین کارها منع می‌کرده است.

در حال حاضر مؤسسان موزه بانوان استانبول تصمیم دارند این موزه را از حالت مجازی فعلی خارج ساخته و رنگ و بویی از واقعیت به آن ببخشند. آن‌ها به دنبال مکانی هستند که بتوانند در آن این موزه را به یک مکان فیزیکی مبدل کنند، البته مکان مورد نظر برای این موزه باید با روح فعالیت‌های آن همخوانی و تناسب کامل داشته باشد که پیدا کردن همچنین مکانی کمی سخت و پیچیده خواهد بود با این حال کارشناسان این موزه همچنان در تلاش‌اند ساختمانی مناسب برای آن در شهر استانبول بیابند.

اصل و ایده اساسی که موزه بانوان استانبول بر پایه آن بنا شده و به آن بسیار تأکید دارد، اصل “مشارکت” است که بر اساس آن موزه اقدام به ایجاد یک تاریخچه فراگیر ملی از زنان تاثیرگذار کشور در هر حوزه و گرایشی نموده است. موزه بانوان استانبول به صورت کاملاً خودجوش و با نیروهای داوطلبانه فعالیت می‌کند و در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۲ فعالیت خود را در زمینه زنان و جایگاه آنان در ترکیه آغاز نموده است. وب سایت این مجموعه در زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی در دسترس است. موزه بانوان استانبول به بیان ۲۶۰۰ سال تاریخ زنان این کشور می‌پردازد و هدف آن ایجاد انگیزه و میل در بانوان برای تلاش در جهت به فراموشی سپردن تفکیک جنسیتی و مسائل پشت پرده آن است تا زنان نیز همچون مردم جایگاه خود را در اجتماع باز پس بگیرند.

موزه بانوان استانبول همچنین به راه اندازی نمایشگاه‌های موقت در حوزه‌های مرتبط با زنان در داخل و خارج از ترکیه اقدام می‌ورزد. سرپرست و از مؤسسان اصلی این مجمع خانم Meral Akkent است. برای دیدار از سایت این موزه می‌توانید به صفحه istanbulkadinmuzesi مراجعه نمایید.

 

 

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

istanbul tuzla halk plajı

ساحل عمومی توزلا استانبول

ساحل عمومی توزلا استانبول ساحل عمومی توزلا استانبول (Tuzla Halk Plajı) یک ساحل آزاد برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =