دانشگاه بُغازیچی استانبول

دانشگاه بُغازیچی استانبول

دانشگاه بُغازیچی استانبول(Boğaziçi Üniversitesi) یکی از مراکز دانشگاهی باسابقه و باکیفیت دولتی در ترکیه محسوب می‌شود که در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد. این دانشگاه ادامه ‌دهنده کالج رابرت(تأسیس شده در ۱۸۶۳) به عنوان اولین مؤسسه آموزش عالی آمریکا در خارج از این کشور است. زبان آموزش رسمی این دانشگاه انگلیسی و برای ورود به آن داشتن مدرک آیلتس ضروری است.

این دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشورهای در حال توسعه رتبه 39 و در بین دانشگاه‌های جهان حدودا رتبه 401 را دارد.

دانشگاه بغازیچی در آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه، پر طرفدارترین دانشگاه شناخته شده است و دانش آموزانی که رتبه بهتر دارند، برای تحصیل در ترکیه ابتدا این دانشگاه را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه هدف خود را دستیابی به قله‌های آموزش و تحقیق عنوان نموده و لقب «دانشگاه سبز و پایدار» را برای خود انتخاب کرده است.

موسسان کالج رابرت، دکتر سایروس هاملین، مدرس، مخترع و تکنسین آن زمان و کریستوفر راینلندر رابرت تاجر نیویورکی بودند. با گذشت زمان فضای بیشتری برای این کالج خریداری شده و ساختمان‌های دانشکده‌های مختلف در آن ساخته شد.

اولین کتابخانه مدرن ترکیه متعلق به این دانشگاه است که در سال 1932 تاسیس شده است.

تا سال 1971 این کالج با نام کالج آمریکایی رابرت به کار خود ادامه داد و در این سال دولت ترکیه مدیریت آن را بر عهده گرفت و فعالیت‌های آموزشی این مرکز در سال ۱۹۷۱ با نام دانشگاه بُغازیچی استانبول رسما آغاز گردید.

دانشجویانی که با درجه عالی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند با استفاده از بورس در دانشگاههای آمریکا(هاروارد، ام آی تی، پرینستون و …) در دوره کارشناسی ارشد یا دکترا ادامه تحصیل دهند.

از مشهورترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به تانسو چیلر تنها نخست وزیر زن تاریخ ترکیه و احمد داوود اغلو نخست‌وزیر سابق این کشور و رهبر سابق حزب عدالت و توسعه اشاره کرد.

این دانشگاه در بخش‌های مهندسی، علوم اجتماعی، علوم پایه، علوم آموزشی، آموزش شغلی و هنرهای زیبا از موقعیت بهتری برخوردار است. تعداد دانشجویان آن حدود 12 هزار و 500  نفر و تعداد کادر علمی آن ۹۱۹ نفر است. نسبت استاد به دانشجو یک به ۱۰ است و نسبت دانشجویان زن و مرد با هم برابر است.

دانشگاه بُغازیچی استانبول شش پردیس دارد و مساحت ساختمان اصلی به همراه پردیس‌ها مجموعا 1.7 کیلومتر مربع است.

خوابگاه‌های این دانشگاه در پردیس جنوبی قرار دارد و در تمام آپارتمان‌ها تلفن، اینترت و امکانات رفاهی به اندازه کافی فراهم شده است.

امکانات ورزشی دانشگاه نیز در حد مناسبی است و زمین‌های ورزشی برای فوتبال، والیبال، تنیس و دومیدانی ساخته شده است. سالن‌های سرپوشیده این دانشگاه نیز کیفیت مناسبی دارد و استخر سرباز دانشگاه نیز پذیرای دانشجویان است.

دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از :

دانشکده تربیت معلم: دبیری رشته‌های رایانه و فناوری‌های آموزشی، علوم پایه، فیزیک، ریاضیات دوره ابتدایی، زبان انگلیسی، شیمی، ریاضیات پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی

دانشکده علوم پایه و ادبیات: فلسفه، فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، روانشناسی، جامعه‌شناسی، تاریخ،  زبان و ادبیات ترکی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته‌های: مکانیک، کامپیوتر، برق، الکترونیک، صنایع، عمران، شیمی، ماشین آلات

مدرسه علوم عملی: مدیریت گردشگری، بازرگانی بین‌الملل، سیستم‌های انفورماتیک مدیریت

مدرسه زبانهای خارجی: مترجمی انگلیسی

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

جملات انگیزشی به زبان ترکی استانبولی

جملات انگیزشی به زبان ترکی استانبولی

جملات انگیزشی به زبان ترکی استانبولی .Başarıyı kutlayın موفقیت را جشن بگیرید.   Tarih yapmak …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + شش =