افزایش قیمت خرید ملک برای اقامت ترکیه به 200 هزار دلار

افزایش هزینه اقامت ملکی ترکیه به 200 هزار دلار

افزایش هزینه اقامت ملکی ترکیه به 200 هزار دلار

پس از اینکه سقف فروش مسکن به اتباع خارجی برای مقاصد شهروندی از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار در سال گذشته افزایش یافت، سقف فروش مسکن برای مقاصد اقامتی نیز افزایش یافت. از 16 اکتبر 2023 سقف خرید ملک توسط اتباع خارجی به منظور اخذ اقامت از 75 هزار دلار به 200 هزار دلار افزایش یافته است.

تغییر قانون اقامت ترکیه از ۷۵ هزار دلار به ۲۰۰ هزار دلار در تمامی شهرها

اقامت ترکیه که قبلاً با مبلغ ۷۵ هزار دلار در کلان ‌شهرها بود به مبلغ ۲۰۰ هزار دلار در تمامی شهرها تغییر پیدا کرد. طبق این قانون دیگر مبلغ کارشناسی ملک (برگه اکسپرتیز) برای اداره گوچ (اداره مهاجرت ترکیه) معیار نیست و رقمی که روی سند ملک درج می‌شود، مهم است. یعنی روزی که شما می‌خواهید سند ملک خود را به نام بزنید، مبلغ لیری نوشته شده روی سند ملک باید با ریت بانک مرکزی آن روز معادل با ۲۰۰ هزار دلار باشد.

این قانون مشمول افرادی است که از تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۳ سند ملک را به نام زده‌اند. پس اگر قبل از این تاریخ سندی را به نام زده‌اید، می‌توانید طبق قانون گذشته برای دریافت اقامت ملکی ترکیه اقدام کنید. این قانون در روزنامه رسمی ترکیه درج نمی‌شود و یک دستور العمل است که از تاریخ اعلام به طور جدی توسط اداره مهاجرت ترکیه در حال اجراست.

شهروندی ترکیه همچنان با مبلغ ۴۰۰ هزار دلار اعطا می‌شود، ولی هشدار ما برای متقاضیان اخذ پاسپورت ترکیه این است که هر چه سریع‌تر برای این کار اقدام کنید. چون احتمال افزایش رقم شهروندی هم وجود دارد.

نکات مهم اخذ اقامت ملکی ترکیه

با تغییر قانون اقامت ترکیه، سؤال‌ها و دغدغه‌های زیادی برای افراد متقاضی ایجاد شده و افراد نگران تغییر در سایر جزئیات قوانین اقامتی ترکیه هستند. در این بخش از مطلب کلیه نکات مهمی که باید برای اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک در نظر داشته ‌باشد، برایتان توضیح می‌دهیم:

۱) خانه شما در منطقه ممنوعه نباشد
برای این کار باید اسم محله و منطقه ملکی که قصد خرید آن را دارید، روی سند ببینید و با لیست مناطق ممنوعه اداره گوچ مطابقت دهید. زیرا بعضی مناطق به طور کل ممنوعه اعلام ‌شده‌اند، اما در بعضی دیگر هنوز محله‌هایی هستند که می‌توانید داخل آنها ملک بخرید.

۲) حداقل قیمت ملک روی سند باید ۲۰۰ هزار دلار باشد
مطابق قانون جدید اگر بعد از تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۲۳ می‌خواهید ملک بخرید، باید این قانون را رعایت کنید. قیمت ملک روی سند در ترکیه به لیر درج می‌شود و در روزی که سند را به نام می‌زنید باید قیمت روی سند با ریت بانک مرکزی معادل ۲۰۰ هزار دلار باشد.

۳) خانه باید مسکونی و قابل اقامت باشد
دقت کنید که ملک شما باید مسکونی و قابل سکونت باشد. ملک‌هایی که در حال ساخت و پیش فروش هستند، شامل این قانون نمی‌شوند.

۴) با هر ملک فقط یک فرد بالغ یا یک خانواده می‌تواند اقامت بگیرد
اگر خانواده هستید، فقط پدر و مادر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌توانند اقامت بگیرند. اگر فرزند بالای ۱۸ سال دارید، باید با روش دیگری اقامت او را دریافت کنید یا یک ملک دوم برای اخذ اقامت او خریداری کنید.

البته گفته می‌شود در قانون جدید این امکان برای فرزندان ۱۸ تا ۲۳ سال که مجرد و مشغول به تحصیل هستند و نام آنها در سند درج شده، فراهم گردیده تا اقامت ترکیه را دریافت کنند. ولی هنوز به طور رسمی توسط اداره مهاجرت ترکیه تایید نشده است.

۵) سند ملک باید به نام یک نفر باشد
با سندهای شراکتی اقامت داده نمی‌شود، حتی اگر سهم شما از ملک ۲۰۰ هزار دلار باشد. در مورد خانواده‌ها هم همین طور است. سند باید به نام یکی از والدین باشد که در این صورت به والدی که سند به نام او است، اقامت تاشینماز و به بقیه اعضای خانواده اقامت توریستی داده ‌می‌شود.

توجه داشته ‌باشید که این قانون جدید اقامتی مشمول کسانی است که از تاریخ ۱۶/۱۰/۲۰۲۳ به ‌بعد سند ملک خود را به نام زده‌اند و برای کسانی که تاریخ به نام زدن سند ملک آنها قبل از ۱۶ ام است، همان قانون ۷۵ هزار دلار اعمال می‌شود.

همچنین این قانون برای تمام شهرهای ترکیه است. یعنی شما در هر شهری اقدام به خرید ملک و اخذ اقامت کنید، مشمول این قانون خواهید بود.

سؤالات متداول

آیا با ملکی که قبلاً زیر ۲۰۰ هزار دلار خریداری شده و اقامت گرفته نشده، می‌توانیم اقامت بگیریم؟

بله – اگر تاریخ سند، قبل از ۱۶ اکتبر ۲۰۲۳ باشد و ملک در منطقه ممنوعه نباشد، مانعی برای اخذ اقامت ملکی بار اولی وجود ندارد.

آیا با ملکی که قبلاً زیر ۲۰۰ هزار دلار خریداری شده و اقامت گرفته ‌شده، می‌توانیم اقامت خود را تمدید کنیم؟

بله – قانون اخذ اقامت ملکی با ۲۰۰ هزار دلار شامل اسناد ملکی صادر شده قبل از ۱۶ اکتبر ۲۰۲۳ نمی‌شود، چه قبلاً اقامت گرفته باشید چه نگرفته باشید. امکان اخذ اقامت با آن وجود دارد. اگر اداره اقامت از شما اکسپرتیز به‌روز بخواهد، منظورش رعایت مبلغ بالای ۷۵ هزار دلار است نه ۲۰۰ هزار دلار.

اگر فقط قصد خرید ملک برای دریافت اقامت داشته باشم و برای شهروندی نباشد، لازم است ۲۰۰ هزار دلار از حساب خودم با وکیل قانونی حواله کنم؟

خیر – چون برای اداره تاپو و اداره اقامت فیش واریزی لازم نیست و صرفاً داشتن برگه تبدیل ارز (دوویز آلئیم بلگسی) به میزان ۲۰۰ هزار دلار نیاز است. تنها داشتن اکسپرتیز (برگه کارشناسی ملک) بدون توجه به میزان مبلغ درجه شده در آن کافی است.

آیا ارزش واقعی ملک همان گزارش کارشناسی مهم است که مبلغ بالای ۲۰۰ هزار دلار باشد؟

خیر – صرفاً عدد روی سند ۲۰۰ هزار دلار باشد، برای دریافت اقامت کافی است.

در چه صورت باید علاوه بر قیمت روی سند، ارزش کارشناسی یا اکسپرتیز هم بالای ۲۰۰ هزار دلار باشد؟

در صورتی که بخواهید بعداً با خرید یک ملک دیگر و اضافه کردن آن، درخواست شهروندی بدهید که در این صورت باید سایر شرایط اخذ شهروندی مانند حواله کردن از حساب خودتان با درجه توضیحات لازم و خرید از یک شهروند ترک را هم رعایت کرده باشید.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

نگاه مردم ترکیه به واقعه عاشورا

محرم در ترکیه؛ از برگزاری تعزیه ۳۰۰ هزار نفری تا زینبیه استانبول محبت اهل بیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =