سه شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰
خانه / همه دسته بندی ها / سرای تجارت / گزارش نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه ۲۰۲۰ میلادی
نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه 2020 میلادی

گزارش نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه ۲۰۲۰ میلادی

گزارش نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه ۲۰۲۰ میلادی

سازمان آمار ترکیه در آخرین آمار و ارقام خود، نرخ بیکاری این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی در افراد ۱۵ سال و به بالا را با ۴۰۸ هزار نفر کاهش ۴ میلیون و ۶۱ هزار نفر اعلام کرد . در این سال نرخ بیکاری با ۰.۵ درصد کاهش ۱۳.۲ درصد بوده است.

نرخ بیکاری این کشور بدون در نظر گرفتن بخش کشاورزی با ۰.۷ درصد کاهش ۱۵.۳ درصد میباشد. نرخ استخدام در سال گذشته میلادی با۱ میلیون و ۲۶۸ هزار نفر کاهش ۲۶ میلیون و ۸۱۲ هزار نفر اعلام شد و میزان استخدام در این کشور با ۲.۹ درصد کاهش ۴۲.۸ درصد بوده است .

نمودارهای نرخ بیکاری و استخدام در ترکیه ( ۲۰۱۴ الی ۲۰۲۰ میلادی )

نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه 2020 میلادی

بر اساس آمار ارائه شده تعداد نیروی کار ترکیه در سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن با ۱ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر کاهش ۳۰ میلیون و ۸۷۳ هزار نفر بوده که درصد نیروی کار در بخشهای مختلف دولتی و خصوصی با ۳.۷ درصد کاهش ۴۹.۳ درصد بوده است .

نرخ بیکاری گروههای سنی ۱۵ الی ۶۴ سال در سال ۲۰۲۰ میلادی و در مقایسه با سال قبل از آن با ۰.۶ درصد کاهش ۱۳.۴ درصد اعلام شده که این میزان بدون در نظر گرفتن بخش کشاورزی ۱۵.۴ درصد است .

میزان استخدام در گروههای سنی فوق با ۲.۸ درصد کاهش نیز ۴۷.۵ درصد بوده و میزان نیروی کار در کشور نیز با ۳.۶ واحد کاهش ۵۴.۹ درصد اعلام شده است .

نرخ بیکاری نسل جوان و گروههای سنی ۱۵ الی ۲۴ سال در سال ۲۰۲۰ میلادی در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته با ۰.۱ درصد کاهش ۲۵.۳ درصد و میزان استخدام نیز با ۳.۹ درصد کاهش ۲۹.۲ درصد بوده است . در مدت زمان مذکور نیروی کار نیز ۵.۳ درصد کاهش یافته و ۳۹.۱ درصد اعلام شده است .

نمودار نرخ بیکاری و استخدام گروههای سنی :

نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه 2020 میلادی

وضعیت استخدام بخشهای مختلف صنفی در سال ۲۰۲۰ میلادی :

استخدام در بخشهای کشاورزی ۱۷.۶ درصد، صنعت ۲۰.۵ درصد، ساخت و ساز ۵.۷ درصد و بخش خدماتی ۵۶.۲ درصد بوده و مقایسه بخشهای مذکور با مدت مشابه در سال گذشته نشان میدهد که استخدام در بخشهای کشاورزی ۰.۶ درصد، بخش خدماتی ۰.۳ درصد کاهش و در بخش ساخت و ساز نیز ۰.۲ درصد افزایش یافته است .

نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه 2020 میلادی

در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۴ میلیون و ۷۱۶ هزار نفر در بخش کشاورزی، تعداد ۵ میلیون و ۴۹۷ هزار نفر در بخش صنعت، تعداد۱ میلیون و۵۳۸ هزار نفر در بخش ساخت و ساز، تعداد ۱۵ میلیون و ۶۰ هزار نفر در بخش خدماتی مشغول به کار شده اند . مقایسه میزان استخدام در سال ۲۰۲۰ میلادی با سال قبل از آن نشان میدهد که استخدام تعداد ۳۸۱ هزار نفر در بخش کشاورزی، تعداد ۶۴ هزار نفر در بخش صنعت، تعداد ۱۲ هزار نفر در بخش ساخت ساز و ۸۱۲ هزار نفر در بخش خدماتی کاهش یافته است .

نمودار میزان استخدام در بخشهای مختلف صنفی ( ۲۰۱۴ الی ۲۰۲۰ میلادی )

نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه 2020 میلادی

بیشترین نرخ بیکاری در ترکیه در سال ۲۰۲۰ میلادی طبق نقشه ذیل در منطقه TRC3 شامل شهرهای ماردین، باتمان، شرناک و سیرت در جنوب شرق ترکیه بوده و کمترین میزان نرخ بیکاری نیز در منطقه TR82 شامل شهرهای کاستامونو، چانکری و سینوپ می‌باشد . بیشترین میزان استخدام در این کشور در سال گذشته میلادی طبق نقشه ذیل در منطقه جغرافیایی TR21 شامل شهرهای تکیر داغ، ادیرنه و کرکلار الی می‌باشد .

بیشترین میزان نیروی کار در کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی با ۵۵.۹ درصد طبق نقشه ذیل در منطقه TR21 در شهرهای تکیر داغ، ادیرنه و کرکلارالی بوده و کمترین میزان نیروی کار نیز با ۳۸.۴ درصد درمنطقه TRC2 شامل شهرهای شانلی اورفا و دیاربکر می‌باشد .

نرخ بیکاری و میزان استخدام در ترکیه 2020 میلادی

منبع:economic.mfa.ir

درباره‌ی سارا علیزاده

سارا علیزاده

همچنین ببینید

نمایشگاه بین المللی سیم و کابل استانبول

نمایشگاه بین المللی سیم و کابل استانبول

نمایشگاه بین المللی سیم و کابل استانبول نمایشگاه بین المللی سیم و کابل استانبول (Wire …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *