با ارزش ترین برندهای ترکیه

با ارزش ترین برندهای ترکیه در سال 2022

با ارزش ترین برندهای ترکیه در سال 2022

خطوط هوایی ترکیه (THY)، با ارزش ترین برند ترکیه، تاج و تخت خود را در سال جاری حفظ کرد.

بر اساس تحقیقات سازمان بین المللی ارزیابی برند Brand Finance، خطوط هوایی ترکیه (THY) امسال نیز مانند 3 سال گذشته با ارزش برند یک میلیارد و 604 میلیون دلار به “با ارزش ترین برند ترکیه” تبدیل شده است.

Brand Finance نتایج مطالعه خود تحت عنوان «با ارزش‌ترین برندهای ترکیه-Turkey 100″ را برای شانزدهمین بار در سال ۲۰۲۲ اعلام کرده است.

خطوط هوایی ترکیه (THY) با ارزش برند 1 میلیارد و 604 میلیون دلاری مانند سال های 2019، 2020 و 2021 رتبه اول را در این فهرست کسب کرد. لوازم خانگی Arçelik با یک میلیارد و 452 میلیون دلار در رتبه دوم قرار دارد.

خودرو سنگین فورد اتوسان(Ford Otosan) با ارزش برند 819 میلیون دلاری با 7 پله افزایش نسبت به سال قبل در رتبه سوم قرار گرفت.

لوازم خانگی Vestel نسبت به سال قبل 7 پله صعود کرد و با ارزش 720 میلیون دلار در رتبه چهارم قرار گرفت و ترکسل(Turkcell) با 705 میلیون دلار رتبه پنجم خود را حفظ کرد. LC Waikiki که سال گذشته در لیست قرار نگرفت با ارزش 668 میلیون دلار به رتبه ششم صعود کرد.

Garanti BBVA که ارزش برند آن 532 میلیون دلار تعیین شده است، رتبه هفتم، BİM با 524 میلیون دلار رتبه هشتم، İşbank با 507 میلیون دلار رتبه نهم و Türk Telekom با 500 میلیون دلار رتبه دهم را به خود اختصاص داده است.

با ارزش ترین برندهای ترکیه در سال 2022

9 برند جدید در میان 100 برند ارزشمند

امسال 9 برند جدید از خطوط تجاری مختلف در این لیست قرار گرفتند. این برندها به‌عنوان LC Waikiki، Petrol Ofisi، İGA، Yayla، Kervan، Türkiye Sigorta، Sabiha Gökçen، Aktif Bank و Ege Seramik فهرست شدند.

بیشترین افزایش ارزش برندهای 100 برند برتر در پارک مدیکال با 67.2 درصد و Odeabank با 48.1 درصد رخ داده است.

در دوره مذکور بیشترین کاهش ارزش برند مربوط به شرکت Do&Co با 69.5 درصد بوده است. پس از این برند تات با 67.2 درصد و آنادولو ایسوزو با 65.8 درصد قرار گرفتند.

“برندینگ باید به عنوان یک موضوع ملی تلقی شود”

Muhterem İlgüner، مدیر Brand Finance ترکیه، ارزیابی 100 برند ارزشمند ترکیه را به خبرنگار آناتولی ارائه کرد.

ایلگونر اظهار داشت که طبق مطالعه انجام شده بر اساس داده های سال 2021، سال 2021 به دلیل شیوع بیماری همه گیر و انقباض اقتصادی جهانی، سال خوبی برای برندها نبوده و ارزش کل 100 برند با ارزش 25 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. سال گذشته (21.4 میلیارد دلار) و به 16 میلیارد دلار کاهش یافت.

ایلگونر با اشاره به اینکه بانک ها برای اولین بار پس از مدت ها در بین 5 برند برتر قرار نگرفتند، اظهار داشت: ترکیه به دلیل پتانسیل ها و دارایی هایش، کشوری است که توانایی بالایی در ارزش آفرینی دارد و دارایی های جغرافیایی نیز دارد. از آنجایی که محصولات و خدماتی که تولید می کند فرصت های بزرگی را برای کشور فراهم می کند.

ایلگونر با بیان اینکه ترکیه تا زمانی که بتواند فرصت‌های ارزش‌آفرینی را فعال کند، به محصولات طبیعی و صنعتی، جغرافیا و افزایش سطح رفاه خود اهمیت می‌دهد و گفت: برای این منظور برندسازی باید به عنوان یک امر کشور، استراتژی‌ها و بر این اساس باید سیاست‌گذاری‌ها تدوین شود، اشتیاق به تولید برندهای ارزشمند هم در بخش خصوصی و هم در بخش خصوصی به کار گرفته شود و در سطح عمومی نیز گسترده شود.».

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

مراکز خرید منطقه باشاک شهیر استانبول

مراکز خرید منطقه باشاک شهیر استانبول

مراکز خرید منطقه باشاک شهیر استانبول باشاک شهیر(Başakşehir)، منطقه‌ای در بخش اروپایی استانبول است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =