فانوس دریایی شیله

فانوس دریایی شیله استانبول

فانوس دریایی شیله استانبول

فانوس دریایی شیله (Şile Feneri) بزرگترین فانوس دریایی فعال ترکیه است

آیا می‌دانید که بزرگترین فانوس دریایی فعال ترکیه در شهرستان شیله استان استانبول قرار دارد؟

فانوس دریایی شیله بزرگترین فانوس دریایی فعال ترکیه است. این فانوس دریایی با اینکه در رده قدیمی‌ترین فانوس‌های دریایی جهان قرار دارد، در عین‌حال دومین فانوس دریایی است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بزرگی عرض بدنه این فانوس دریایی و قابل رویت بودن نور آن از مسافت دور موجب شده است که این فانوس دریایی در بین بزرگترین فانوس‌های دریایی جهان قرار گیرد. نور فانوس دریایی شیله که در استاندادرهای بین‌المللی در رده اول جای دارد، در شب‌های صاف و بدون ابر تا 35 مایلی وحتی تنگه استانبول دیده می‌شود.

فانوس دریایی شیله

امور ساخت این فانوس دریایی در سال 1858 شروع شده و در سال 1859 به پایان رسید. هدف از ساخت این فانوس دریایی راهنمایی کشتی‌هایی بود که در خلال جنگ کریمه از دریای سیاه وارد تنگه استانبول می‌شدند.

قطعات فلزی و سیستم کریستالی عدسی فانوس دریایی شیله که سازه سنگی آن اثر معماران ترک است ، در فرانسه ساخته شده است.

بلندی برج فانوس دریایی شیله که در ارتفاع 60 متری از سطح دریا قرار دارد، به 19 متر می‌رسد. فانوس دریایی شیله که با جریان برق شهر کار می‌کند، شکل و حالت اولیه برج آن حفظ شده است.

فانوس دریایی شیله

ویدیو: فانوس دریایی شیله استانبول

فانوس دریایی شیله که بنای مهمی با هویت تاریخی و نمادین خود است، امروزه به عنوان موزه قابل بازدید است. چراغ‌های گازی منعکس کننده تاریخ فانوس دریایی، نورپردازی های قدیمی و ابزار و آلات فنی این فانوس دریایی با هویت قدیمی خود به نمایش گذاشته می‌شوند. چشم‌انداز و منظره باشکوه دریای سیاه یکی دیگر از مهمترین جاذبه‌های فانوس دریایی شیله به‌شمار می‌رود.

نقشه و موقعیت جغرافیایی فانوس دریایی شیله استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول شهربازی فعال بابالو (Babalu Aktif Eglence Parki)، یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =