Rami Kütüphanesi

کتابخانه رامی، بزرگترین کتابخانه استانبول

کتابخانه رامی، بزرگترین کتابخانه استانبول

پادگان رامی استانبول اکنون تبدیل به یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان با نام کتابخانه رامی (Rami Kışlası Kütüphanesi) تبدیل شده است.

گفتنی است این کتابخانه که در مساحت 51 هزار متر مربع و فضای سربسته 36 هزار متر مربع ساخته شده، بزرگترین کتابخانه استانبول خواهد بود.

این مکان که تا دهه 1980 به عنوان پادگان نظامی استفاده می شد، اکنون بعد از مرمت و بازسازی به سومین کتابخانه بزرگ جهان تبدیل شده است.

این کتابخانه 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته خدمت خواهد کرد.

Rami Kütüphanesi
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم افتتاحیه این کتابخانه گفت: ما رامی را نه تنها به عنوان یک کتابخانه، بلکه به عنوان یک مرکز فرهنگی در نظر گرفتیم که در آن فعالیت‌های زیادی انجام خواهد شد.

در این مجموعه با ظرفیت 4200 نفر، اتاق‌ بازی کودکان، سالن‌های مطالعه نوجوانان و بزرگسالان، کتابخانه‌ها و کارگاه‌ها و همچنین کتابخانه‌ ویژه هنرهای زیبا، ادبیات، علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا راه‌اندازی شده است.

Rami Kütüphanesi

علاوه بر این، کتابخانه بزرگسالان که پاسخگوی نیازهای منابع همه کاربران بزرگسال، به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری، دانشگاهیان و پژوهشگران، آثار عمومی، فلسفه-روانشناسی، الهیات، علوم اجتماعی، زبان شناسی، علم و فناوری، هنرهای زیبا-سرگرمی و کتابخانه تخصصی ورزش، ادبیات آتاتورک و کتابخانه نسخ خطی و همچنین 10 کتابخانه تخصصی متشکل از کتابخانه های تاریخ و جغرافیا در اختیار علاقه مندان به کتاب خواهد بود.

هدف آن حفظ دانش باستانی و انتقال آن به نسل‌های آینده با کارهای مرمت کتاب و بخش‌های بایگانی است که در شفاهان در کتابخانه نسخ خطی انجام می‌شود.

Rami Kütüphanesi

این کتابخانه که به صورت مجموعه ای بزرگ با سالن های فعالیت، سالن های مطالعه انفرادی و گروهی، فضاهای کارگاهی و فرصت های استفاده مختلف از جمله گفتگو، سمینار و نمایشگاه طراحی شده است، در همه روزهای هفته دایر خواهد بود. کتابخانه های تخصصی و قرائتخانه ها به صورت 24 ساعته خدمت رسانی خواهند کرد.

احمد آلدمیر، معاون مدیر کل کتابخانه ها و انتشارات ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی: “در کتابخانه رامی حدود دو میلیون کتاب و منبع مکتوب و در بخش کودکان نزدیک به 10 هزار جلد کتاب وجود دارد. شما تنها یک کتابخانه نمی بینید، بلکه اینجا یک مرکز تفریحی برای فعالیت های فرهنگی هم هست”

در نتیجه ممیزی انجام شده توسط Biosphere، برنامه ای معتبر به شورای جهانی گردشگری پایدار (GSTC)، در 30 دسامبر 2022، کتابخانه رامی گواهی پایداری را دریافت کرد. در حالی که 56 امکان در جهان در برنامه موزه پایدار گنجانده شده است، کتابخانه رامی اولین موسسه در ترکیه بود که این گواهی را دریافت کرد.

Rami Kütüphanesi

بخش های مختلف کتابخانه رامی استانبول

فروش کتاب

صنایع دستی سنتی و فروشگاه‌های کتاب در موزه‌ها و کتابخانه‌ها زیر نظر DÖSİMM خدمت می‌کنند. کتابخانه رامی همچنین خانه کتابفروشی است.

کافه ها

در محوطه وسیع کتابخانه رامی سه کافه وجود دارد. نوشیدنی های سرد و گرم و غذاهای مختلف برای خوانندگان به فروش می رسد. غذاها و نوشیدنی های گرفته شده از این بخش در اینجا مصرف می شود و به کتابخانه منتقل نمی شود.

بخش چند رسانه ای

بخش چند رسانه ای متشکل از کاست ها، ضبط های ویدئویی، دیسک های ویدئویی (VCD)، دیسک های دیجیتال همه کاره (DVD) و دیسک های صوتی فشرده (CD). به کاربران اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از منابع سمعی و بصری را اسکن کنند.

کارگاه ها

فعالیت‌ها در کارگاه‌هایی که برای حمایت از تمایل کودکان و جوانان به کاوش طراحی شده‌اند، سازماندهی می‌شوند. کارگاه ها برای حمایت از کودکان و جوانان در فرآیند از کاوش عملی مفاهیم علمی تا نمونه سازی طراحی شده اند. کشف، طراحی، تولید و فناوری موضوعات اصلی این کارگاه ها هستند که در سطوح مختلف برای هر گروه سنی برگزار می شوند.

سالن های مطالعه

اتاق مطالعه 24/7 باز است. این یک فضای راحت و جادار برای هر کسی که می خواهد کتاب بخواند، مطالعه کند یا تحقیق کند، ارائه می دهد. برای کسانی که می خواهند به صورت انفرادی یا گروهی کار کنند، سالن های مطالعه متفاوتی وجود دارد. در عین حال، بخش هایی وجود دارد که می توانید در اتاق های مطالعه استراحت کنید.

Rami Kütüphanesi

مرکز معلولین

یکی از اهداف اصلی کتابخانه رامی ایجاد تجربه کتابخانه برای هر فرد در مرکز معلولین است. مرکز معلولان خدمات متنوعی را ارائه می‌کند که به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند تا تجربه‌ای یکپارچه از کتابخانه داشته باشند. برخی از این خدمات شامل کمک تحقیقاتی، افزایش دسترسی در ساختمان ها و در دسترس بودن تجهیزات کمکی است.

سالن های نمایشگاه

سالن های نمایشگاهی که میزبان طیف وسیعی از نمایشگاه ها از هنرهای زیبا گرفته تا محصولات بازیافتی هستند، برای میزبانی انواع نمایشگاه ها طراحی شده اند. سالن هایی که نور طبیعی دریافت می کنند با نورپردازی نقطه ای پشتیبانی می شوند و هدف آن به نمایش گذاشتن آثار مطابق با مفهوم خلق شده توسط هنرمندان و ملاقات عموم با واحدهای نمایش متحرک است.

سالن های سمینار

سالن های سمینار کتابخانه رامی، این میزبان رویدادهای آموزشی، فرهنگی و هنری است که ساختار آن به طور ویژه برای کارگاه ها، سمینارها و کنفرانس ها طراحی شده است. سالن های سمینار با ویدئو پروژکشن، نورپردازی هوشمند و سیستم صوتی دیجیتال پیشرفته امکان برگزاری فعالیت های مختلف را فراهم می کند.

وب سایت کتابخانه رامی : ramikutuphanesi.gov.tr

نقشه و موقعیت جغرافیایی کتابخانه رامی استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

İstanbul Kelebek Çiftliği

مزرعه پروانه استانبول، بهشت ​​پنهان استانبول

مزرعه پروانه استانبول، بهشت ​​پنهان استانبول مزرعه پروانه استانبول(Kelebek Çiftliği) با زیبایی بی نظیر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =