KDV در ترکیه چیست؟

KDV در ترکیه چیست؟

هنگام خرید در ترکیه ، به عبارت KDV بر می خورید. در خرید های اینترنتی هم همینطور. بسیاری از دوستان سوال میکنند که این عبارت که معمولا منجر به گران تر شدن محصول می شود چیست ؟

KDV مخفف عبارت katma değer vergisi است . به زبان ساده همان مالیات بر ارزش افزوده ی خودمان است . سیستم مالیات در ترکیه بسیار سختگیرانه عمل میکند و شاید با دانستن این قوانین کشف کنید که چرا سیگار از ایران به ترکیه قاچاق می شود یا چرا گوشی موبایلو لوازم الکترونیکی در ترکیه گرانتر از ایران است؟

پاسخش بسیار ساده است ! در ترکیه هر جنس خارجی که وارد می شود روال قانونی را طی میکند و عوارض گمرکی آن اخذ می شود . در هنگام فروش نیز مالیات آن گرفته می شود و این سیستم بسیار دقیق است و تخلف آن مشمول مجازاتهای بسیار سنگین است . بطور مثال اکثر ما دیده ایم در شهر هایی مثل بانه ، یک دریا جنس وجود دارد که همگی قاچاق هستند و طبیعتا ارزان تر. اما در اکثر کشورها مانند ترکیه چنین نیست.

در برچسب قیمتهای اجناس معمولا علاوه بر قیمت خود جنس ، KDV نیز آورده شده و مجموع قیمت نوشته شده است . اگر KDV نوشته نشده باشد ، معمولا دو حالت پیش می آید:

KDV Dahil: این عبارت به مفهوم اینست که مالیات در قیمت نهایی لحاظ شده است . یعنی قیمتی که نوشته شده مجموع قیمت جنس و مالیات است و دقیقا قیمتی است که باید بپردازید. Dahil همان (داخل) خودمان است اما چون در ترکیه (خ) تلفظ نمی شود ، به جای آن (ح) گفته می شود

KDV Hariç : این عبارت نیز به معنی اینست که عدد نوشته شده فقط قیمت جنس است و موقع تسویه حساب ، مالیات به عدد فوق اضافه خواهد شد. عبارت (Hariç) نیز همان (خارج) است .

در خرید های اینترنتی ، خرید بلیط و رزرو هتل ها بسیار به این موضوع حساس باشید . چون ممکن است برای اینکه قیمت پایین به نظر برسد ، بدون مالیات درج شود اما مطمئن باشید که در تسویه حساب نهایی لحاظ خواهد شد.

منبع:turktravel

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

مراحل و شرایط خرید ملک در ترکیه با وام بانکی

مراحل و شرایط خرید ملک در ترکیه با وام بانکی

مراحل و شرایط خرید ملک در ترکیه با وام بانکی امروزه طیف گسترده ‌ای از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + ده =