جشنواره موسیقی استانبول

فستیوال بین المللی موسیقی استانبول 2022

فستیوال بین المللی موسیقی استانبول 2022

جشنواره بین‌المللی موسیقی استانبول، که قبلا جشنواره استانبول بود، (به ترکی: Uluslararası İstanbul Müzik Festivali) یک رویداد فرهنگی است که هر ماه ژوئن و جولای در استانبول ترکیه برگزار می‌شود. مجموعه ای از موسیقی کلاسیک اروپایی، باله، اپرا و اجرای موسیقی سنتی با مشارکت هنرمندان مشهور از سراسر جهان را ارائه می شود و انواع موسیقی و رقص، از رقص اصیل و محلی ترکی گرفته تا رقص اپرا شما را حیرت زده خواهد کرد. جشنواره بین‌المللی موسیقی استانبول از سال 1977 عضو انجمن جشنواره های اروپا شد و اعتبار آن به شدت افزایش پیدا کرد.

جشنواره بین المللی موسیقی استانبول برای سالها نقش مهمی در ارزیابی موسیقی کلاسیک داشته و هر ساله با برگزاری نمایشگاه در مکان های بیشتری به خوبی از پس این مسئولیت برآمده است. علاوه بر این، این واقعیت که این جشنواره در مکان های مختلف شهر برگزار می شود، باعث می‌شود که که تماشاگران را با گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی استانبول آشنا کند. این جشنواره از محبوب ترین فستیوال های موسیقی در شهر استانبول است که بازدید کننده های زیادی از سراسر دنیا برای شرکت در آن به این شهر می‌آیند.

یکی از سنت‌های جشنواره اجرای قطعه زیبای موتزارت به نام The Abduction from the Seraglio است که به عقیده برخی مهمترین قطعه موتزارت در موسیقی ترکی به شمار می‌رود. جشنواره بین المللی موسیقی استانبول از قدیمی‌ترین جشنواره‌های استانبول است که به نشانه‌ی زندگی فرهنگی در ترکیه تبدیل شده است. این جشنواره به دلیل نقش اصلی خود در تشویق تحقیقات در موسیقی شناسی و راه‌اندازی پروژه‌های ویژه ارزش‌های مشترک فرهنگی از طریق تولیدات خود، شهرت زیادی کسب کرده است.

در سال 2014، پروژه‌ای با عنوان “جشنواره موسیقی استانبول به دنبال خواننده جوان خود است” جشنواره به تشویق استعدادهای جوان برای شرکت در آن و کشف و ارتقا موسیقی نوجوانان با استعداد، آغاز شد.

این جشنواره ایده تاجر فقید ترکیه ای دکتر نجات اگزاچی باشی بود. اولین جشنواره استانبول از 15 ژوئن تا 15 جولای 1973 در پنجاهمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه برگزار شد. فستیوال استانبول از همان ابتدا با هدف اصلی جشنواره استانبول از ابتدای تأسیس خود، قرار دادن بهترین نمونه های خلاقیت هنری در همه رشته‌های هنری در ترکیه و جهان در برنامه‌های خود بود. این جشنواره در ادامه همچنین سمینارها، کنفرانس‌ها و سخنرانی‌ها را در برنامه‌های خود قرار داد. بنابراین، سایر جشنواره‌های اختصاص داده شده به فیلم (1984)، جشنواره جاز (1986)، جشنواره هنر معاصر (1987) و جشنواره تئاتر (1989) به برنامه جشنواره استانبول اضافه شدند.
از سال 1994 به بعد، نام این جشنواره به جشنواره بین المللی موسیقی استانبول تغییر یافت تا از سایر جشنواره‌های دیگر متمایز شود و به صورتی تخصصی به موسیقی کلاسیک بپردازد. در سال 2006، هلدینگ بوروسان به جای هولدینگ اگزاجیباشی اسپانسرشیپ فستیوال موسیقی ترکیه را به عهده گرفت.

از زمان جداشدن جشنواره استانبول از جشنواره فیلم و جاز و … و تبدیل آن به جشنواره موسیقی استانبول، جشنواره موسیقی به طور خاص بر “اشتراک هنر” تأکید دارد و برنامه‌هایی را ایجاد می‌کند که در آن ارکسترها و رهبران ارکستر بین المللی با تکنوازان ترک یا بالعکس اجرا می‌کنند.

نوازندگان بزرگ و معروفی در خلال جشنواره در فستیوال موسیقی استانبول شرکت کردند و اجراهایی به‌یادماندنی به نمایش گذاشتند. اجراهایی مانند ارکستر سمفونیک BBC که توسط آدام فیشر با تکنواز ایدیل بیرت انجام شد، ارکستر فیلارمونیک چک به رهبری ولادیمیر والک با پیانویست فاضل سای، ارکستر سمفونیک ایالتی استانبول به رهبری گوتولد لسینگ با تکنوازان سونا کان، آیلا اردوران و یهودی منوهین، مونتسرات کابالی با ارکستر اپرا و باله دولتی استانبول و گروه کر با رهبری خوزه کولادو از نتایج این رویکرد است.

جشنواره بین المللی موسیقی استانبول در 48 سال اخیر میزبان رهبران بزرگی همچون زوبین مهتا، سر جان الیوت گاردینر، ریكاردو موتی، تن كوپمن، ویلیام كریستی، هوارد گریفیتس، والری گرگیف، كریستوفر هاگوود، پیر بولز، كورت ماسور، مارك مینكوفسكی و خوزه کولادو بود.

صف درخشانی از تکنوازانی مانند الیزابت اسوارزکوف،کیریته کاناوا، کاتلین نبرد ، سسیلیا بارتولی، مونتسرات کابالی، Itzhak Perlman ، Mischa Maisky ، Maxim Vengerov ، Gidon Kremer ، Joshua Bell ، Ado Ciccolini ، Shlomo Kanintz ، Sloomo Mintz ، ildil Biret و Hüseyin Sermet از مهمانان جشنواره موسیقی استانبول بودند. شرکت های برجسته رقص مانند شرکت رقص مارتا گراهام ، باله بولشوی ، تئاتر باله آمریکا ، ندرلندز دانس تیتار و همچنین Les Ballets de Montecarlo در سال های گذشته نمایش‌های زیبایی را در فستیوال به دوستداران موسیقی ارائه دادند.

جشنواره بین‌المللی موسیقی استانبول 2022

پنجاهمین جشنواره بین المللی موسیقی استانبول(2022 İstanbul Müzik Festivali) در تاریخ 16 خرداد الی 03 تیرماه 1401 (24-06 ژوئن 2022) در محیط های باز در مکان های مختلف در استانبول ترکیه برگزار می‌شود.

پنجاهمین جشنواره موسیقی استانبول با موضوع “استانبول” به مدت سه هفته میزبان بیش از 65 تک نواز، گروه و ارکستر از ترکیه و خارج از کشور در 12 سالن مختلف خواهد بود.

در این جشنواره منتخبی از آثار موسیقی کلاسیک، باله، اپرا و موسیقی سنتی اروپا با شرکت هنرمندان مشهور از سراسر جهان ارائه می‌شود و انواع موسیقی و رقص، از رقص اصیل و محلی ترکی گرفته تا رقص اپرا شما را حیرت زده خواهد کرد.

وب سایت جشنواره: https://muzik.iksv.org

برنامه جشنواره موسیقی استانبول 2022

کنسرت افتتاحیه: ارکستر فیلارمونیک تکفن و کریل گرشتاین
دوشنبه، 6 ژوئن، ساعت 20.00، مرکز فرهنگی آتاتورک تالار اپرای Türk Telekom

Fazıl Say “سمفونی استانبول”
سه شنبه، 7 ژوئن، ساعت 20.00، مرکز فرهنگی آتاتورک تالار اپرای Türk Telekom

گردهمایی جشنواره: کوارتت بوروسان و خاویر دی ماستر
چهارشنبه، 8 ژوئن، ساعت 20.00، اپرای سوریا شهرداری Kadıköy

Deutsches Symphonie-Orchester Berlin & Anna Prohaska
پنجشنبه، 9 ژوئن، ساعت 20:00، مرکز فرهنگی آتاتورک Türk Telekom Opera House

فندق شکن و من “کنسرت افسانه ای برای کودکان”
شنبه 11 خرداد ساعت 11:00 سالن تئاتر مرکز فرهنگی آتاتورک

ارکستر سمفونیک ریاست جمهوری و گوتیه کاپوسون
یکشنبه، 12 ژوئن، ساعت 20:00، مرکز فرهنگی آتاتورک تالار اپرای Türk Telekom

“ای استانبول زیبا، نیمه عزیز من” آهنگ های محله استانبول
دوشنبه، 13 ژوئن، ساعت 20:00، تراس پسته موزه ساکیپ سابانجی

Amsterdam Sinfonietta و Valentina Lisitsa
سه شنبه، 14 ژوئن، ساعت 20.00، سالن کنسرت Cemal Reşit Rey

جشن عصر با ستاره ها: ارکستر مجلسی بنیاد ستارگان موسیقی Nejat F. Eczacıbaşı
چهارشنبه، 15 ژوئن، ساعت 20:00، سالن تئاتر مرکز فرهنگی آتاتورک

پژواک های زندگی “بازتاب هایی از زندگی” آلیس سارا اوت
پنجشنبه، 16 ژوئن، ساعت 21.00، سالن کنسرت Cemal Reşit Rey

سیتی بند کینان عظمه
جمعه 26 خرداد ساعت 20 مرکز فرهنگ و هنر توپخانه امیری

مسیر موسیقی
یکشنبه، 19 ژوئن، ساعت 12.00 / 13.00، مرکز هنری Yeldeğirmeni، کنیسه Kadıköy Hemdat Israel، کلیسای ارتدکس یونانی بهاریه آیات تریادا، کلیسای مریم باکره Moda-Assumption

موسیقی مجلسی با ستاره ها: میلوش و اوتنسامر
یکشنبه، 19 ژوئن ساعت 21:00، کلیسای جامع Harbiye Saint Esprit

Mare Nostrum
دوشنبه، 20 ژوئن، ساعت 21:00، کاخ فرانسه

Il Pomo d’Oro & Jakub Jósef Orliński “چهره های عشق”
سه شنبه، 21 ژوئن، ساعت 20:00، سالن تئاتر مرکز فرهنگی آتاتورک

“اولین نمایش: تان دان و ارکستر فیلارمونیک بوروسان استانبول”
چهارشنبه، 22 ژوئن، ساعت 20:00، مرکز فرهنگی آتاتورک، سالن اپرای Türk Telekom

ستارگان زن فردا: صندوق حمایت از نوازندگان زن جوان
پنجشنبه، 23 ژوئن، ساعت 20.00، اپرا سوریا شهرداری Kadıköy

سکانس موسیقی “Rameau À La Turque”
یکشنبه، 24 ژوئن، ساعت 21:00، مرکز فرهنگ و هنر Tophane-i Amire

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول شهربازی فعال بابالو (Babalu Aktif Eglence Parki)، یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − پنج =