اشتغال خارجیان در کدام یک از مشاغل ممنوع است؟

اشتغال خارجیان در کدام یک از مشاغل ممنوع است؟

اشتغال خارجیان در کدام یک از مشاغل ممنوع است؟

به عنوان یک خارجی برای اشتغال به کار قانونی در ترکیه، باید اجازه کار بگیرید.

حق کار و تأمین اجتماعی به عنوان حقوق اساسی بشر پذیرفته شده و جزو حقوق و آزادیهای اساسی انسان‌ها است. در کنوانسیون‌های بین‌المللی و قانون اساسی، بدون هیچ تمایزی بین شهروندان و خارجیان حق کار برای همه تضمین شده است. یک فرد برای اینکه بتواند به درستی زندگی کرده و روی پای خود بایستد نیاز به کار دارد. بدون تحقق حق کار، تحقق سایر حقوق بی‌معنی است. در این چارچوب، تمرکز دقیق روی حقوق کار و تأمین اجتماعی مهاجرین و پناهندگان ضروری است.

اشتغال خارجیان در کدام یک از مشاغل ممنوع است؟

کلمه خارجی به معنی شخصی است که تبعه کشوری دیگر است. در تعریف مفهوم خارجی در حقوق تطبیقی عنصر شهروندی مبنا قرار گرفته است. در حقوق ترکیه و ماده 3/1-d قانون شهروندی ترکیه و ماده 3/1 قانون خارجیان، خارجی به فردی گفته می‌شود که دارای تابعیت دولت جمهوری ترکیه نیست. بر اساس این تعریف، افرادی که تابعیت ترکیه را ندارند به عنوان فرد خارجی تعریف می شوند.

خارجی فقط به افرادی که شهروند یک کشور خارجی باشند، اطلاق نمی‌شود، بلکه معنای وسیعتری دارد. کلیه اتباع بیگانه و افراد فاقد تابعیت، مهاجران و کلیه افرادی که به دنبال حمایت بین‌المللی هستند یا از حمایت بین المللی برخوردارند، اعضای ناتو، کارکنان سازمان‌های بین‌المللی و خارجیانی که دارای موقعیت ویژه مانند نمایندگی‌های دیپلماتیک هستند، همه خارجی نامیده می‌شوند.

به عنوان یک خارجی برای اشتغال به کار قانونی در ترکیه، باید اجازه کار بگیرید. برای دریافت اجازه کار باید حتما ورقه هویتی (کیملیک) داشته باشید. شش ماه پس از دریافت ورقه هویتی (کیملیک) حفاظت موقت یا ورقه (کیملیک) متقاضی حمایت بین‌المللی، می‌توانید درخواست اجازه کار کنید.

درخواست برای دریافت اجازه کار، با ورود در سیستم دولت الکترونیکی e-devlet و تکمیل مراحل موجود در این سیستم انجام می‌گیرد. اگر به عنوان کارگر می‌خواهید کار کنید، باید کارفرمای شما درخواست اجازه کار دهد. اگر خودتان محل کار باز کرده‌اید، باید خودتان درخواست اجازه کار کنید.

اشتغال خارجیان در کدام یک از مشاغل ممنوع است؟

اگر قصد انجام کارهای کشاورزی فصلی یا دامداری را دارید، می‌توانید با مراجعه به ادارات استانی آژانس کاریابی موسوم به ایش کور İŞKUR بدون دریافت اجازه کار، مشغول به کار شوید.

فقط در صورت داشتن تابعیت جمهوری ترکیه، می‌توانید در مشاغلی مانند دندانپزشکی، مراقبت از بیماران و سالمندان (بهیاری)، داروسازی، دامپزشکی، مدیر مسئول در بیمارستان‌های خصوصی، وکالت، دایر کردن دفاتر اسناد رسمی، نگهبانی و حراست در موسسات خصوصی یا دولتی کار کنید. در صورت بروز اختلاف و داشتن مشکل در رابطه با کار خود، می‌توانید به دادگاه های کار مراجعه کنید.

در صورت بروز اختلاف در محل کار و داشتن مشکل در دریافت حقوق خود، می‌توانید از مراکز موجود در مراکز قضایی تقاضای مساعدت حقوقی کرده و درخواست وکیل مدافع رایگان کنید.

منبع:trt

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

برگزاری «هفته فرهنگی ایران» در استانبول

برگزاری «هفته فرهنگی ایران» در استانبول

برگزاری «هفته فرهنگی ایران» در استانبول به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =