مرکز استانبول

مرکز استانبول کجاست؟

مرکز استانبول کجاست؟

استانبول از زمان “بیزانتیوم” تا امروز همیشه یکی از بزرگترین و مطرح ترین شهرهای جهان بوده است. اما از همان زمان یک سوال مهم مطرح بود: مرکز استانبول کجاست؟

پاسخ بسیاری از افراد به این سوال «تکسیم» است. اگرچه به طور کلی میدان تکسیم به عنوان مرکز در نظر گرفته می شود، اما به گفته برخی، استانبول یک شهر تک مرکزی نیست. در پاسخ می توان Mecidiyekoy, Bakırköy, Eminönü, Levent, Üsküdar, Kadıköy را در این رتبه بندی قرار داد.

استانبول حتی قبل از دوره عثمانی مرکز جهان به حساب می آمد و «سنگ میلیون» به عنوان شاخص این امر در سلطان احمد برپا شد.

مرکز استانبول کجاست؟ را سلطان سلیمان در زمانی که نام شهر “قسطنطنیه” بود گونه دیگری پرسید. او به معمار سینان، مهم ترین معمار دوره عثمانی، دستور داد تا برای پسرش شاهزاده مهمت، مسجدی بسازند و این مسجد را دقیقا در وسط استانبول بیان کند.

مرکز استانبول

معمار سینان شروع به محاسبه کرد. او “مرکز ثقل هندسی” منطقه داخل دیوارهای استانبول (Suriçi) را حساب کرد و در مرکز آن این ستون استوانه ای گرانیتی سبز یکپارچه قرار داد و جهت این سنگ را به سمت قبله برگرداند.

این ستون هنوز در جنوب غربی مجموعه مسجد شاهزاده استانبول(Şehzade Mosque) قرار دارد. البته ستون سبزرنگ در گذشته بلندتر بوده و در جای خود می چرخید، اما امروزه به دلیل بالاآمدن سطح جاده این ویژگی را از دست داده است.

مرکز استانبول

ستون سبز که 470 سال است شاهد خاموش تاریخ در مسجد شاهزاده باشی، یکی از پرجنب‌وجوش‌ترین محله‌های استانبول بوده است، به دلیل عدم وجود تابلوی تبلیغاتی روی آن، چندان شناخته شده نیست.

مرکز استانبول

نقشه و موقعیت جغرافیایی ستون سبز، مرکز استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول شهربازی فعال بابالو (Babalu Aktif Eglence Parki)، یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یک =