ثبت برند پوشاک در ترکیه

ثبت برند پوشاک در ترکیه

ثبت برند پوشاک در ترکیه

امروزه باتوجه به توسعه صنعت پوشاک در جهان، ثبت برند برای تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از اهمیت بسیاری برخوردار است. کشور ترکیه به عنوان یکی از کشورهای مهم در زمینه اقتصاد و برندسازی، از مقاصد محبوب برای ثبت برند در صنعت پوشاک به شمار می‌رود. از این رو برای شروع کسب وکار خود در زمینه پوشاک در ترکیه، پیشنهاد می‌کنیم برند خود را حتما ثبت کنید تا افراد دیگر از برند شما سواستفاده نکنند.

در ادامه این مقاله از استانبول سرا به توضیح مزایا، مراحل، مدارک لازم برای ثبت برند در ترکیه، اهمیت آن و هزینه‌های مربوط به آن می‌پردازیم. مطالعه این مقاله برای تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاکی که به دنبال توسعه کسب و کار خود هستند و در صنعت پوشاک ترکیه فعالیت می‌کنند می‌تواند بسیار مفید واقع شود؛ بنابراین ادامه مقاله را از دست ندهید.

ثبت برند پوشاک در ترکیه چه مزایایی به همراه دارد؟

کشور ترکیه از لحاظ جغرافیایی و ارتباط با اروپا از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است؛ تولید و عرضه پوشاک در این کشور از مشاغل پرطرفدار بوده و باتوجه به موقعیت کشور، می‌توانید در بازارهای جهانی نیز کسب و کار خود را توسعه دهید.

از رو ثبت برند پوشاک در ترکیه می‌تواند برای کسب و کارشما بسیار مهم و مفید باشد. به طور کلی برخورداری از حفاظت قانونی، افزایش اعتبار و ارزش برند، امکان استفاده از مدل‌های تجاری و فرانچایز برند از مزایای ثبت برند در کشور ترکیه است. در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از این موارد می‌پردازیم:

برخورداری از حقوق انحصاری

ثبت برند پوشاک در اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ترکیه (TÜRKPATENT) به شما حقوق انحصاری استفاده از نام برند و لوگوی را در محصولات می‌دهد، تا از سواستفاده افراد دیگر از نام تجاری یا لوگوی مشابه در محصولات خود جلوگیری کنید.

درواقع پس از ثبت برند در ترکیه، تحت حمایت قانونی دولت ترکیه قرار می‌گیرید و علیه افرادی که حقوق علامت تجاری شما را نقض کنند می‌توانید براحتی اقدامات قانونی انجام دهید. به یاد داشته باشید حقوق انحصاری به شما امکان می‌دهد تا در صورت تخلف دیگران از حقوق خود دفاع کنید و از آسیب‌های احتمالی به برند خود جلوگیری نمایید.

افزایش اعتما و ارزش برند در بازارهای جهانی

برندی که ثبت شده باشد می‌تواند به ایجاد اعتماد در مشتری، افزایش وفاداری به برند و متمایز ساختن محصولات شما از سایرین در بازار بسیار کمک کننده باشد. ثبت برند پوشاک در ترکیه می‌تواند اعتبار بیشتری در بازار ترکیه برای کسب و کارشما به وجود آورد. برای مشتریان یک برند ثبت شده به معنای کیفیت و اعتماد بیشتر است که در فروش شما تاثیر بسیاری خواهد داشت.

امکان استفاده از مدل‌ های تجاری و فرانچایز

همچنین از طریق ثبت برند و نام تجاری خود می‌توانید نسبت به صدور مجوز و واگذاری حق امتیاز اقدام کنید و به اصطلاح فرانچایز برند انجام دهید تا بتوانید برند خود را گسترش داده و به درامد بیشتری برسید.

امکان معافیت از مالیات بر درامد

به طور کلی مالیات در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است؛ میزان مالیات بر درامد در کشور ترکیه حدود ۲۲ درصد از سود خالص در نظر گرفته شده است. با این حال می‌توانید با فعالیت مفید و اثرگذار برند خود از برخی فرصت‌ها استفاده کنید تا از پرداخت مالیات بر درامد معاف شوید.

شرایط ثبت برند پوشاک در ترکیه

ثبت کسب و کار در ترکیه دارای شرطی اصلی است که باید آن‌ را رعایت کنید. در ابتدا پیش از آنکه برند خود را در کشور ترکیه ثبت کنید، باید در ایران یا کشوری که مقیم آن هستید اقدام به ثبت برند نمایید؛ اما در صورتی که برند خود را در کشور مبدا ثبت نکردید نیز می‌توانید از طریق موسسه ثبت اختراع در کشور ترکیه برند خود را ثبت کرده تا بتوانید نسبت به ثبت رسمی آن اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند پوشاک در ترکیه

بمنظور ثبت برند پوشاک در کشور ترکیه باید مدارک زیر را به اداره ثبت برند ارائه دهید. البته لازم به ذکر است که این مدارک امکان دارد باتوجه به موقعیت و شرایط شما در ثبت برند متفاوت باشد.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی

 • کپی از مدارک هویتی مانند پاسپورت و کارت ملی
 • کپی سند برند ثبت شده در کشور مبدا
 • رسید پرداخت هزینه‌های ثبت برند
 • تصویر برند و طرح‌های مرتبط با آن
 • مدارک مورد نیاز لازم برای اشخاص حقوقی
 • کپی از مدارک هویتی مدیرعامل مانند پاسپورت و کارت ملی
 • کپی سند برند ثبت شده در کشور مبدا
 • رسید پرداخت هزینه‌های ثبت برند
 • تصویر برند و طرح‌های مرتبط با آن
 • آگهی تاسیس به همراه روزنامه ترجمه شده
 • آگهی آخرین تغییرات شرکت

هزینه ثبت برند پوشاک در ترکیه

هزینه ثبت برند پوشاک در ترکیه به نوع برند، دسته‌بندی محصولات، حضور وکیل یا موسسه، هزینه‌های دفتری ثبت برند، مالیات و موارد دیگر بستگی دارد. به طور کلی برای ثبت برند پوشاک در کشور ترکیه هزینه‌ها ممکن است در حدود ۱۰۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار برای ثبت در یک طبقه‌بندی و حدود ۱۵۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار برای ثبت در چند طبقه‌بندی در نظر گرفته شود.

مراحل ثبت برند پوشاک در ترکیه

ابتدا درباره نام تجاری خود بخوبی تحقیق کنید و یک نام تجاری منحصربفرد و در دسترس انتخاب نمایید و مطمئن شوید که نام انتخابی قبلاً توسط برند دیگری ثبت نشده باشد یا در حال استفاده نیست. سپس درخواست علامت تجاری را به اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ترکیه (TÜRKPATENT) ارسال کنید. درخواست شما باید شامل نام تجاری، اقلام پوشاکی که برند پوشش می‌دهد، لوگو، شعار و اطلاعات هویتی خود باشد.

منتظر بررسی درخواست باشید و در صورت وجود اعتراض یا مخالفت مطرح شده توسط TÜRKPATENT یا اشخاص ثالث رسیدگی کنید. پس از تایید علامت تجاری، هزینه ثبت را پرداخت کرده و گواهی ثبت را دریافت کنید. شما می‌توانید ثبت علامت تجاری را به صورت دوره‌ای تمدید کنید تا مختص شما باقی بماند. توصیه می‌شود برای اطمینان از روند ثبت نام بدون مشکل و موفقیت‌آمیز، از مشاوره یا وکیل حقوقی استفاده کنید. ثبت علامت تجاری ده سال اعتبار دارد و برای دوره‌های ده ساله متوالی می‌توانید آن را تمدید شود. تمدید علامت تجاری نیز شامل هزینه خواهد بود.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

بهترین کالاهای وارداتی از ترکیه

بهترین کالاهای وارداتی از ترکیه با حداقل سرمایه

بهترین کالاهای وارداتی از ترکیه با حداقل سرمایه واردات از ترکیه به ایران در سال‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =