ازدواج در ترکیه | قانون چند همسری در ترکیه

ازدواج در ترکیه | قانون چند همسری در ترکیه

ازدواج در ترکیه | قانون چند همسری در ترکیه

ترکیه جزء آن دسته از کشورهایی است که یک سیستم حقوقی مساوی برای مردان و زنان خود در نظر گرفته است. در قانون این کشور به دلیل جود یک سری تساوی حقوق میان مرد و زن، هیچ کدام از جنسیت‌ها امکان داشتن بیش از یک همسر را ندارند. تنها یکی از همسران به عنوان همسر قانونی و رسمی شناخته خواهد شد.

حال در صورت داشتن چند همسر و تمایل افراد به دریافت اقامت، مطابق با قانون چند همسری در ترکیه، فقط به یکی از همسران مجوز اقامت داده می‌شود. همچنین اگر مردی بیش از یک همسر قانونی داشته باشد و به دنبال اخذ شهروندی برای آن‌ها باشد می‌تواند با ارائه مدارک رسمی برای همسرانش شرایط شهروندی را تسهیل نماید. در حالی که تنها یکی از همسران آن به عنوان همسر رسمی ثبت و شناخته می‌شود.

قوانین ازدواج پس از طلاق در ترکیه

از دیگر قوانین ازدواج در ترکیه مربوط به ازدواج پس از طلاق است که زنان باید پس از طلاق ۳۰۰ روز یعنی حدود ۱۰ ماه صبر کنند تا دوباره ازدواج نمایند. این دوره برای اطمینان از عدم بارداری زوجه از همسر قبلی خواهد بود. اگر زن باردار نباشد یا گواهی پزشکی مبتنی بر عدم بارداری ارائه دهد، می‌تواند زودتر ازدواج کند. در این میان برای مردان هیچ محدودیت زمانی جهت ازدواج مجدد وجود ندارد. سن قانونی ازدواج در ترکیه، چه ازدواج اول و چه برای ازدواج دوم ۱۸ سال است. افراد مطلقه برای ازدواج مجدد باید مدارک طلاق خود را ارائه دهند. همچنین ازدواج مجدد با همسر سابق مجاز است.

شرایط ازدواج معتبر در ترکیه

قوانین ترکیه برای ازدواج شرایط مشخصی را در نظر گرفته است که در ادامه مطلب شما را با این شرایط آشنا می‌کنیم:

۱. سن قانونی هر دو طرف

سن قانونی ازدواج در ترکیه به یک موضوع مهم تبدیل شده و بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. سن قانونی در ترکیه برای ازدواج ۱۸ سال بوده و این قانون برای هر دو جنس یکسان است. در شرایط خاص و استثنایی دادگاه ممکن است به افراد ۱۷ ساله اجازه ازدواج هم دهد. البته این مورد نیاز به بررسی دقیق قضایی و رضایت والدین دارد. همچنین برای ازدواج ارائه مدارک هویتی معتبر که گویای سن باشد، همانند شناسنامه یا کارت ملی الزامی است. ازدواج با افراد زیر سن قانونی یا تسهیل چنین ازدواج‌های جرم محسوب شده و قانوناً مجازات در بر دارد. درواقع ترکیه در سال‌های اخیر قوانین مربوط به سن ازدواج را بسیار سختگیرانه کرده است تا از حقوق کودکان بهتر محافظت نماید.

۲. رضایت و میل هر دو طرف به ازدواج

به جرات می‌توان گفت یکی از شروط اساسی برای ازدواج معتبر در ترکیه، رضایت آزادانه هر دو طرف است. هر دو طرف باید به طور آزادانه و بدون اجبار یا فشار خارجی به ازدواج رضایت دهند. در زمان ثبت ازدواج هر دو طرف باید به صورت شفاهی و در حضور مقام رسمی رضایت خود را اعلام نمایند. همچنین طرفین باید از نظر ذهنی قادر به درک ماهیت و پیامد ازدواج باشند. حال اگر بعد از ثبت ازدواج ثابت گردد که این ازدواج بدون رضایت واقعی صورت گرفته، طرف آسیب دیده می‌تواند برای فسخ ازدواج اقدام نماید.

۳. توانایی ازدواج

توانایی ازدواج یا همان ظرفیت قانونی برای ازدواج در ترکیه از شرایط مهم برای ازدواج معتبر خواهد بود. فرد باید از نظر روانی سالم و قادر به درک ازدواج باشد. همچنین افرادی که دچار بیماری‌های روانی شدید هستند و توانایی تصمیم‌گیری آنها مختل می‌شود، ممکن است اجازه ازدواج نداشته باشند. در موارد مشکوک نکته جالب توجه آنکه اعتیاد شدید به مواد مخدر یا الکل توانایی ازدواج را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس فرد باید از نظر جسمی، ذهنی، روحی و روانی در سلامت کامل باشد.

۴. عدم وجود نسبت خویشاوندی

ازدواج در ترکیه بین والدین، فرزندان خواهر و برادر تنی یا ناتنی به طور کامل ممنوع است. همچنین این ممنوعیت به خویشاوندان درجه دوم سببی و فرزند خواندگی هم برمی‌گردد. البته ازدواج بین پسر عمو، دختر عمو و پسر دایی دختر دایی مجاز خواهد بود. در هنگام ثبت ازدواج طرفین باید تایید کند که رابطه خویشاوندی نزدیکی ندارند. این قوانین برای حفظ سلامت ژنتیکی نسل‌های آینده و همچنین حفظ ساختارهای اجتماعی خانوادگی طراحی شده است.

۵. ثبت رسمی ازدواج

ثبت رسمی ازدواج در ترکیه یک مرحله درونی و قانونی است و باید توسط یک مقام رسمی مجاز معمولاً در دفتر ثبت ازدواج شهرداری انجام ‌شود. هر دو طرف باید شخصاً در مراسم ثبت حضور داشته باشند. حضور حداقل دو شاهد بالغ در زمان ثبت، ارائه مدارک هویتی، گواهی تجرد یا طلاق و سایر اسناد مورد نیاز هم الزامی خواهد بود. تنها ازدواج‌های ثبت شده از نظر قانونی معتبر بوده و از حمایت قانونی برخوردار است.

۶. داشتن اقامت حداقل یکی از طرف

جهت اخذ اقامت با ثبت ازدواج، حداقل یکی از طرفین باید در ترکیه اقامت داشته باشند. برای اثبات اقامت معمولاً نیاز به ارائه مدارکی مانند کارت شناسایی ترکی، اجاره‌نامه یا قبض‌های خدمات شهری است. اگر یکی از طرفین خارجی بود، باید اقامت قانونی در ترکیه داشته و حتی در برخی موارد ممکن است حداقل مدت اقامت در ترکیه قبل از ازدواج الزامی باشد.

۷. ارائه مدارک لازم

مدارک لازم برای ازدواج در ترکیه بخش مهمی از فرایند ازدواج است. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک هویتی
 • گواهی تجرد
 • گواهی سلامت
 • عکس
 • مدارک اقامت
 • مدارک طلاق یا فوت همسر قبلی (در صورت لزوم)
 • اجازه‌نامه‌های خاص
 • مدارک اضافی برای اتباع خارجی
 • فرم درخواست ازدواج
 • ترجمه رسمی مدارک
 • تمبر مالیاتی

لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است بسته به شرایط خاص، مدارک دیگری نیز لازم باشد. همچنین، الزامات ممکن است در مناطق مختلف ترکیه کمی متفاوت باشد. توصیه می‌شود قبل از اقدام، با دفتر ثبت ازدواج محلی تماس گرفته شود تا از لیست دقیق مدارک مورد نیاز اطمینان حاصل شود.

شرایط ازدواج خارجی‌ ها در ترکیه

شرایط ازدواج خارجی‌ها در ترکیه تا حدودی متفاوت و پیچیده‌تر از شهروندان ترک است. آنها باید در وهله اول بدانند که فقط ازدواج‌های مدنی است که از نظر قانون ترکیه به رسمیت شناخته خواهند شد. شهروند خارجی و داخلی کشور ترکیه در صورت تمایل می‌تواند مراسم مذهبی هم برگزار کند. افراد خارجی که در محل اقامت خود مجاز به ازدواج نیستند، در ترکیه هم اجازه ازدواج ندارند.

افراد خارجی که از یک ملیت بوده و بخواهند در ترکیه ازدواج کنند، باید به سراغ مقامات سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه رفته و در مقابل مقامات آن‌ها ازدواج را ثبت نمایند. حال اگر اتباع خارجی از دو تابعیت متفاوت باشند، باید حتماً برای ازدواج به مقامات ترکیه رجوع کرده و در آنجا مراسم را انجام دهند.

قوانین ازدواج شهروندان خارجی با یک شهروند ترکیه

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، یک شهروند خارجی مقیم ترکیه با یک شهروند ترکیه‌ای می‌تواند ازدواج کند، اما شروطی دارد. اول آنکه شهروند سابق حتماً باید بر اساس یک سری مجوزات نظیر اقامت یا کار در ترکیه ساکن ترکیه باشد. هر کدام از شهرهای ترکیه دفتر ثبت ازدواج دارند. بنابراین شرایط و مدارک مورد نیاز هر دفتر ممکن است با هم تفاوت‌هایی داشته باشد. شهروند خارجی باید حتماً بعد از ثبت درخواست ازدواج در ترکیه، مجوز اقدام اقامت یا کار معتبر را هم داشته باشد. شهروند خارجی باید مدارک خاص خود را که به زبان ترکی ترجمه شده‌ را ارائه دهد. این مدارک شامل:

 • ۴ عکس اخیر گذرنامه شهروند خارجی
 • مجوز اقامت شهروند خارجی
 • گواهی تولد شهروند خارجی
 • مجوز محضری برای ازدواج صادر شده به وسیله سفارت یا کنسولگری در ترکیه
 • گواهی طلاق از همسر در صورت طلاق گرفتن

شرایط فسخ ازدواج در ترکیه

دولت ترکیه برای ازدواج هم فسخ در نظر گرفته است. در آنجا که زوجین مجبور به ازدواج شده‌اند یا حقوق آن‌ها تضیع شده است، دولت برای این موارد فسخ در نظر گرفته است. شرط دیگر فسخ ازدواج در ترکیه آن است که هرگاه زوجین بیش از یک سال در خارج از ترکیه زندگی کرده باشند، یکی از طرفین می‌تواند تقاضای فسخ دهد. از همه مهم‌تر آنکه سوء استفاده و خشونت از دلایل جدی برای فسخ ازدواج در ترکیه به شمار می‌آید.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟ وقتی در هر خیابانی از استانبول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =