چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آزمون Ales چيست؟

آزمون آلس(ALES (Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı

آزمون آلس آزمونی در دو مفاد با مضمون ریاضی، تست هوش و ادبیات زبان ترکی استانبولی است. سوالات ریاضی و تست هوش در سطح ساده­ای است اما تکنیک حل سوالات و مدیریت زمان، نقش کلیدی در کسب نمره بالا دارد.

آلس آزمون ورودی به دانشگاههای ترکیه برای مقطع ارشد و دکتری می­باشد، در مقطع بالای لیسانس به جز رشته­ های تخصص پزشکی بقیه رشته­ های تحصیلی در این آزمون بایستی شرکت کنند. این آزمون سالی دو مرتبه در فصل بهار و پاییز انجام می­پذیرد.زمان دقیق این آزمون در ماههای انتهایی زمستان و تابستان اعلام میشود.

آلس، آزمونی ۲۰۰ سوالی است که در ۳ ساعت برگزار می­شود، آزمون به صورت تستی ۵ گزینه­ای و دارای نمره منفی می­باشد، نتایج این آزمون بین دو تا چهار هفته به صورت آنلاین در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می­شود، محل آزمون به دلخواه شرکت کننده میتواند هر یک از شهرهای ترکیه باشد. حوزه امتحانی تعیین شده توسط موسسه اکثرا آنکارا و یا شهرهای نزدیک می­­ باشد

حداقل نمره در آزمون آلس (ALES)

نمره آزمون آلس از ۱۰۰ می­باشد و دانشگاههای ترکیه حداقل نمره قبولی را بر اساس آیین نامه داخلی خودشان تعیین میکنند. اکثر دانشگاهها برای شرکت کنندگان خارجی فقط حق شرکت در آزمون را کف قرار داده و نمره­ای مد نظر قرار نمی­دهند و برخی نمره ۵۵٫ ولی چیزی که عیان است هنگام رقابت جهت اخذ پذیرش بین خارجیها، نمره­های بالا شانس بیشتری دارند. مثلا اگر دانشگاه اژه، ۲ نفر ظرفیت در رشته عمران (ارشد) داشته باشد و شرکت کنندگان در این رشته و مقطع ۳ نفر باشند، ۲ نفر با نمره بالا شانس قبولی بیشتری دارند. البته ناگفته نماند که معدل، رزومه و مدارک زبان امتیاز مازاد و یا مثبتی خواهد داشت.

آلس آزمونی است که هر ساله از سوی سازمان آموزش عالی ترکیه موسوم به YÖK برای ترم های اول و دوم سال تحصیلی برگزار می شود.

این آزمون به صورت دو بخش ریاضی و هوش که توأماً سایی سال SAYISAL گفته می شود برگزار شده و تعداد سئوالات آن دو دفترچه ۴۰ سئوالی است. به دنبال آن یک بخش دیگر از آزمون مربوط به زبان ترکی استانبولی است که اصطلاحاً SÖZEL گفته می شود که آن هم دارای همین مقدار سئوال امتحانی است.

کسانی که فارغ التحصیل رشته های فنی و مهندسی هستند و به عبارتی در ترکیه علوم فنی گفته می شود باید به پاسخگویی سئوالات ریاضی و هوش خود توجه نمایند و از آن نمره بیاورند. البته داشتن نمره خاص مطرح نبوده و هر رشته ای برای خود امتیازی را می طلبد که از سوی دانشگاه هنگام ثبت نام در سایت آنها گذاشته شده و اعلام می شود. به طور مثال برای رشته های عمران و معماری و دیگر شاخه های مهندسی داشتن نمره ۵۵ به بالا در دانشگاههای مختلف شرط بوده و در دانشگاه خاورمیانه این مقدار به ۷۰ میرسد.

افرادی که فارغ التحصیل رشته های علوم انسانی- هنر و تربیت بدنی هستند می بایستی به نمره زبان خود بیشتر اهمیت بدهند. زیرا ضریب این سئوالات برای آنان اهمیت بسزایی دارد. در واقع میشود چنین استنتاج کرد که ضریب سئوالات ریاضی برای رشته های فنی-مهندسی بیشتر از زبان بوده و برعکس آن ضریب نمره سئوالات زبان برای رشته های علوم انسانی بیشتر اهمیت دارد. ناگفته پیداست که در رشته های تربیت بدنی و هنر علاوه از آزمون اصلی یعنی آلس، امتحان عملی نیز در حیطه تخصص وجود دارد

افرادی که برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های ترکیه علاقمند هستند می بایستی این آزمون را که به نام آلس موسوم است محقق نمایند. رتبه و امتیاز پایه در این آزمون ۳۵ می باشد که پایین تر از آن مردود می باشد.

در سالهای گذشته برای خارجیان شرط شرکت در این آزمون مهم بود ولی از سال گذشته همه دانشگاههای ترکیه به دلیل احراز موقعیت برجسته خود و جذب دانشجویان شاخص نمره را شرط می شمارند. داوطلبان موفق در آلس پس از قبولی در مرحله ثبت نام اولیه با داشتن شرایط لازم به مصاحبه دعوت شده و پس از قبولی در مصاحبه و اعلام آن در سایت دانشگاهها برای ثبت نام نهایی و انتخاب واحد و رفع نواقصات مدرک و … دعوت می شوند.

آزمون اردیبهشت ماه که زمان ثبت نام برای این آزمون هر ساله در اوایل اسفند می باشد، برای دانشجویانی است که مایل هستند از ترم اول یعنی مهر ماه شروع به تحصل نمایند.

آزمون آبان ماه که ثبت نام آن در اوایل مهر ماه آغاز می شود برای افرادی است که تمایل دارند در ترم دوم یعنی بهمن ماه وارد دانشگاه شوند

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

پسوند ki در زبان ترکی استانبولی

پسوند ki در زبان ترکی استانبولی

پسوند ki در زبان ترکی استانبولی پسوند ki یا ضمیر ارتباطی برای کوتاهی کردن جملات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 7 =