Robert Kolej

رابرت کالج، گرانترین مدرسه ترکیه

رابرت کالج، گرانترین مدرسه ترکیه

مدارس ترکیه براس سال تحصیلی جدید (2023-2022) شهریه سلانه خود را اعلام کردند.

در این میان دبیرستان آمریکایی رابرت استانبول معروف به رابرت کالج (Robert Kolej) با شهریه سالانه 294 هزار لیر(17750 دلار) در صدر گرانترین مدارس ترکیه قرار گرفت.

افزایش شهریه این مدرسه بیش از دوبرابر بوده است، شهریه سال تحصیلی 2022-2021 این مدرسه 130 هزار لیر(7848 دلار) بوده که البته این رقم برای دانش آموزانی که می خواستند به همراه خانواده در کمپ کالج مستقر شوند و شهریه را در 10 قسط پرداخت کنند به 216 هزار لیر(13040 دلار) می رسید.

طبق گزارش روزنامه ملیت، ارقام یادشده بدون در نظر گرفتن هزینه سرویس انوبوس مدرسه(12 هزار لیر) و ناهار (20 هزار لیر) محاسبه شده است.

رابرت کالج قدیمی ترین مدرسه آمریکایی است که به صورت مداوم و بی وقفه خارج از این کشور دایر است.

این دبیرستان در سال 1863 در محوطه ای جنگلی به مساحت 65 هکتار در منطقه بشیکتاش تاسیس شد. این مدرسه همواره در رتبه بندی کیفی مدارس ترکیه رتبه نخست را کسب می کند و تاکنون سیاستمداران، کارآفرینان، روزنامه نگاران و هنرمندان مهمی از جمله 3 نخست وزیر ترکیه، 4 نخست وزیر بلغارستان، نفرا ت بسیاری از اعضای کابینه دولت ترکیه در ادوار مختلف و همچنین اورهان پاموک نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات از این کالج فارغ التحصیل شده اند.

پس از رابرت کالج، دبیرستتان آلمانی Deutsch Schule (126 هزار لیر) ، مدرسه Saint Michel (169 هزار لیر) ، مدرسه Saint Joseph (165 هزار لیر) و دبیرستان اتریشی St George (105 هزار لیر) رتبه های بعدی گرانترین مدارس خصوصی ترکیه قرار دارند.

محمود اوزر، وزیر آموزش و پرورش ترکیه در این خصوص گفت: “افزایش خودسرانمه شهریه مدارس خصوصی که به موضوع مهمی در کشور تبدیل شده، قابل قبول نیست. ما در حال ارزیابی شکایات والدین هستیم و در صورت لزوم مداخله خواهیم کرد.”

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز اخیرا اعلام کرده بود مدارس خصوصی می توانند شهریه سالانه را نهایتا تا 23 درصد افزایش دهند.

بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش، مدارس برای سال تحصیلی جدید، از تاریخ 12 سپتامبر پذیرای دانش آموزان خواهند بود و سال تحصیلی تا تاریخ 16 ژوئن 2023 ادامه خواهد داشت.

همچنین زمان استراحت اول از 14 تا 18 نوامبر و وقفه استراحت دوم دانش آموزان بین 17 تا 20 آوریل 2023 خواهد بود.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

تبریک روز پدر به زبان ترکی استانبولی

تبریک روز پدر به زبان ترکی استانبولی

تبریک روز پدر به زبان ترکی استانبولی سومین یکشنبه ماه ژوئن و یا هازیران در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.