قدیمی ترین درخت استانبول 1300 سال قدمت دارد!

قدیمی ترین درخت استانبول 1300 سال قدمت دارد!

درخت چنار 1300 ساله در استانبول

کهن‌سال‌ترین موجودات زنده جهان درختان هستند. پایداری این موجودات در مقابل بلایای مختلف طبیعی مانند طوفان، زلزله و سیل، مقابل آفتاب سوزان و سرمای زمستان، مقابل بیماری‌ها و هزاران عامل تهدید کننده دیگر مثال زدنی است.

این درختان همیشه پابرجا تنها در مقابل یک عضو از گونه‌های موجود در طبیعت آسیب پذیرند، آن عضو همان مخرب‌ترین موجود زنده کره زمین یعنی انسان است.

درختان تاریخی و قدیمی زیادی در جنگل های استانبول وجود دارد که قدیمی ترین درخت، “چنار شرقی” در باهچه کوی، ساری یر است.

درخت چنار 1300 ساله استانبول که شاهد وقایع تاریخی بسیاری از دوره بیزانس تا دوره جمهوری است، 12 متر ارتفاع و 4.5 متر قطر دارد. تنه درخت به دلیل پوسیدگی گود شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده جنگلداری دانشگاه Cerrahpaşa دانشگاه استانبول با بیان اینکه نگهداری از درختان تاریخی بسیار مهم است. دکتر سلیمان چوبان می گوید: «این از قدیمی ترین درختان تاریخی استانبول است. این درخت یکی از شاهدان زنده بسیاری از وقایع تاریخی است. بنابراین درخت بسیار ارزشمندی است. این شامل اطلاعات زیادی از گذشته تا امروز است.

به منظور حفاظت از این درخت و انتقال آن به نسل های آینده، قسمت های بیمار روی درخت تمیز و سمپاشی شد.

یکی دیگر از قدیمی ترین درختان استانبول چنار 600 ساله اختاپوس است. درخت چنار اختاپوس که با ویژگی های ظاهری خود برجسته است و ساختاری غول پیکر دارد، نام خود را از شاخه های غول پیکر خود گرفته است. درخت چنار اختاپوس در واقع یکی از قدیمی ترین درختان استانبول است. این درخت 267 سانتی متر قطر دارد و حدود 600 سال عمر دارد. این درخت دارای تاجی است که تا حدود 60 متر منبسط می شود.

در میان بسیاری از درختان به یاد ماندنی ثبت شده در استانبول، چنار شرقی بیشترین تعداد را دارد. سپس گونه‌های درختی بیشتری مانند بلوط، سرخدار و سرو می‌توانند به درختان ماندگار تبدیل شوند. درختان به یاد ماندنی که تا به امروز باقی مانده اند، بیشتر در نخلستان ها، حیاط مساجد، گورستان ها و در جنگل تحقیقاتی دانشکده جنگلداری Cerrahpaşa دانشگاه استانبول باقی مانده اند.

برای اینکه یک درخت یک درخت یادبود باشد باید از نظر سن، قطر و ارتفاع به ابعادی بالاتر از ابعاد معمول گونه رسیده باشد و در تاریخچه آن جایگاه مهمی داشته باشد.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

Bahçeşehir Gölet Park İstanbul

پارک برکه‌ای باهچه شهیر استانبول

پارک برکه‌ای باهچه شهیر استانبول پارک برکه‌ای باهچه شهیر (Bahçeşehir Gölet Park)، فرصتی عالی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *