پنج‌شنبه 29 اردیبهشت 1401

معرفی معروف‌ترین جمعه بازارهای استانبول

معرفی معروف‌ترین جمعه بازارهای استانبول

در استانبول و دیگر شهرهای بزرگ ترکیه، بازارهای هفتگی وجود دارد. بازارهای هفتگی یکی از ساختارهای سنتی و کلاسیک اقتصادی در کشورهای شرقی و خاورمیانه است. در این بازارها، فروشندگان و عرضه‌کنندگان خرد یا مغازه‌داران عادی بازارهای سنتی، کالاهایشان را با قیمتی ارزان‌تر و به صرفه‌تر با انگیزه فروش بیشتر به مشتریان عرضه می‌کنند. در استانبول چند بازار هفتگی از جمله چند جمعه بازار معروف وجود دارد. این جمعه بازارهای استانبول توانسته‌اند به تدریج خود تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری استانبول شوند. گردشگرانی که برای خرید به استانبول می‌روند ترجیح می‌دهند به بازارهایی با قیمت پایین‌تر مراجعه کنند تا کالاهای مورد نظرشان را ارزان‌تر بخرند.

جمعه بازار کادیکوی (Kadıköy Sosyete Pazarı)

جمعه بازار کادیکوی در حقیقت روزهای سه شنبه و جمعه در محدوده کادیکوی استانبول بر پا می‌شود. این بازار یکی از قدیمی‌ترین بازارهای استانبول است که از قدیم‌الایام مردم استانبول علاقه زیادی به خرید کردن و گشت و گذار در آن داشته‌اند. در همین حوالی می‌توانید چند جمعه بازار دیگری را نیز پیدا کرده و خرید‌های متنوعی را با نازل‌ترین قیمت داشته باشید. در بازار کادیکوی که یکی از جمعه‌ بازارهای شیک در استانبول است روزهای سه شنبه اغلب غرفه‌های سبزیجات و میوه‌جات برپا هستند. در حالی که در روزهای جمعه پرده، فرش، لباس، کیف و حتی پارچه در آن به فروش می‌رسد. پس قبل از اینکه مسیر این بازار را در پیش بگیرید و برنامه‌ریزی خود را برای خرید در آن انجام دهید، تصمیم بگیرید که قصد خرید چه چیزی را دارید.

جمعه بازار کادیکوی استانبول

این بازار در منطقه وسیعی درست در کنار پردیس دانشگاه مدنییت استانبول تاسیس شده است. برای دستیابی به این بازار جذاب باید خود را به بزرگراه Dumlupınar D100 برسانید. کسانی که می‌خواهند دسترسی آسان به این بازار را از قسمت اروپایی استانبول داشته باشند، می‌توانند ماشین‌هایی را از محدوده بشیکتاش به این مقصد کرایه کنند.

جمعه بازار بیلیکدوزو (Beylikdüzü Sosyete Pazarı)

امکان ندارد در مورد جمعه بازارهای استانبول صحبت کرد اما نامی از بازار بیلیکدوزو نبرد. این بازار در صدر لیست جمعه بازارهای استانبول قرار دارد و پنجشنبه‌ها برگزار می‌شود. اغلب بومیان این بازار را با نام بیگاه پازار (Beygah Pazarı) نیز می‌شناسند. بسیاری از محصولات و مواد نساجی، کالاها و لوازم آرایشی را برای خرید در این بازار می‌توانید پیدا کنید. مهم‌ترین دلیل شهرت این بازار به فروش رسیدن لوازم آرایش از برندهای معروف با قیمتی مناسب در آن است. به دلیل قیمت مقرون به صرفه، اغلب بومیان این بازار را برای خرید ترجیح می‌دهند. خرید در این مکان به دلیل تنوع بالای اجناس و فروشندگان صمیمی بسیار سرگرم کننده خواهد بود. کسانی که می‌خواهند به راحتی از سمت آناتولی به سمت این بازار بروند، می‌توانند ابتدا خود را به عمرانیه رسانده و از آنجا به این سمت حرکت کنند.

جمعه بازار بیلیکدوزو استانبول
جمعه بازار یشیلکوی (Yeşilköy Sosyete Pazarı)

جمعه بازار یشیلکوی که در روزهای چهارشنبه برگزار شده و به همین دلیل با نام چهارشنبه بازار یشیلکوی نیز شناخته می‌شود، از دیگر مکان‌هایی است که برای خرید کردن در سفر با تور استانبول نباید آن را از دست دهید. این بازار که چهارشنبه‌ها برپا می‌شود، بین فلوریا و یشیل کوی، در منطقه جیروز قرار دارد. در بازار یشیلکوی محصولاتی از برندهای مختلف لوازم آرایشی و بهداشتی و پوشاک با قیمت مناسب به فروش می‌رسند. اگر اهل چانه زنی هستید این بازار واقعا مکان مناسبی برای شما خواهد بود. چرا که فروشندگان این بازار با نهایت صمیمیت با شما چانه‌زنی خواهند کرد. برای بازدید از این بازار می‌توانید از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب در روزهای چهارشنبه به سمت آن بروید. اولین ایستگاه برای دسترسی به جمعه بازار یشیلکوی در استانبول زنجیرلیکویو (Zincirlikuyu) می‌باشد.

جمعه بازار یشیلکوی استانبول
جمعه بازار اورتاکوی (Ortaköy Sosyete Pazarı)

از دیگر جمعه بازارهای استانبول که در بین عموم مردم محبوبیت بالایی دارد، جمعه بازار اورتاکوی است. این بازار با نام اولوس پازاری (Ulus Pazarı) نیز شناخته می‌شود. اولین بار جمعه بازار اورتاکوی در سال ۲۰۰۵، در منطقه آکمرکز (Akmerkez) و در روزهای یکشنبه برپا می‌‌گردید. اما طولی نکشید که بازار تعطیل شد و دوباره در سال ۲۰۱۱ در مکان جدید بشیکتاش برگزار شد. هم اکنون جمعه بازار اورتاکوی استانبول در زمینی بزرگ با بیش از ۹۵۰ غرفه خریداران بسیاری را از سرتاسر این شهر به سمت خود جذب می‌کند. شما می‌توانید با رفتن به این بازار خرید متنوعی را با کمترین قیمت انجام دهید. اگر کالاهایی را به قیمت ۱ لیر ترکیه در این بازار پیدا کردید اصلا جای تعجب نخواهد بود. اگر قصد خرید از این جمعه بازار را داشتید روزهای پنجشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۷:۳۰ عصر می‌توانید از آن بازدید کنید.

جمعه بازار اورتاکوی استانبول
جمعه بازار بشیکتاش (Beşiktaş Sosyete Pazarı)

جمعه بازار بشیکتاش که در حقیقت شنبه بازاری معروف در استانبول است هر هفته مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. به طوری که امروزه توریست‌های بسیاری نیز با این بازار آشنا شده و علاقه شدید به گشت و گذار در میان غرفه‌های آن پیدا کرده‌اند. شنبه بازار بشیکتاش که دارای دو طبقه است. در طبقه اول آن که همان طبقه همکف محسوب می‌شود، سبزیجات و میوه‌جات فروخته می‌شوند. در طبقه بالا محصولات متنوع زیادی از قبیل لباس، عطر، لوازم جانبی و … به فروش می‌رسند. آنچه این جمعه بازار را در بین افراد محبوب کرده تنوع بالای محصولات آن است که هر هفته فروشنده‌های اجناس جدید‌تری را عرضه می‌کنند.

اگر اهل خرید کردن هستید قطعا عاشق آن خواهید شد چرا که متوقف کردن خود در این بازار برای خرید نکردن کمی سخت است. برای دستیابی به این بازار باید خود را به منطقه مرادیه، خیابان یلدیز / بیشکتاش برسانید.

جمعه بازار بشیکتاش استانبول

جمعه بازار پندیک (Pendik Sosyete Pazarı)

جمعه بازار پندیک یکی از بهترین و بزرگترین بازار‌ها در میان جمعه بازارهای استانبول است. این بازار توسط منطقه آناتولی تأسیس شده و یک منطقه بسیار جالب برای خرید کردن و گشت و گذار می‌باشد. چرا که در این مکان هر چیزی را که به دنبال آن هستید، می‌توانید به آسانی و با قیمت مناسب پیدا کنید. این بازار به قدری در میان مردم و بومیان استانبول شهرت دارد که حتی از بیرون شهر برای خرید کردن مسیر این بازار را در پیش می‌گیرند. جمعه بازار پندیک هر هفته در روزهای شنبه برپا می‌شود.

این بازار یک مکان جادویی برای عاشقان خرید است که قطعا شما را مجذوب خود خواهد کرد. از جمله اقلامی که در آن به فروش می‌رسند می‌توان به انواع لباس، مبلمان، عطر، وسایل دکوری و …. اشاره کرد. تقریبا می‌توان گفت چیزی نیست که در این بازار نتوانید پیدا کرده و با قیمت مناسب خریداری کنید. اگر از سمت اروپایی استانبول قصد حرکت به سمت بازار پندیک را دارید می‌توانید از اتومبیل‌های منطقه شیشلی کمک بگیرید.

جمعه بازار پندیک استانبول
جمعه بازار باکرکوی (Bakırköy Sosyete Pazarı)

جمعه بازار باکرکوی مورد بعدی از بهترین و معروف‌ترین جمعه بازارهای استانبول است. این بازار به قدری شهرت دارد که هر هفته میزبان افراد زیادی از استانبول و حتی خارج از شهر می‌باشد. آنچه این بازار را از دیگر مراکز خرید متمایز می‌کند تنوع بالای اجناس و قیمت پایین محصولات است. اگر عاشق خرید کردن هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما در سفر با تور استانبول رفتن به این بازار را در لیست بایدهای خود برای خریدهای شخصی و سوغاتی قرار دهید. این مکان علاوه بر اجناس مارک‌دار فیک با کیفیت بالا گزینه مناسبی برای خرید عطر، لوازم آرایشی و غیره خواهد بود. جمعه بازار باکرکوی روزهای شنبه برگزار می‌شود. به منظور دستیابی به آن باید خود را در روزهای شنبه به منطقه عثمانیه در باکرکوی برسانید. برای دسترسی به آن می‌توانید از تاکسی‌هایی که در منطقه بوستانجی (Bostancı) استانبول قرار دارند استفاده کنید.

جمعه بازار باکیرکوی استانبول

جمعه بازار ارنکوی (Erenköy Sosyete Pazarı)

آخرین مورد از جمعه بازارهای استانبول که توانسته شهرت بالایی بین بومیان و گردشگران تور ترکیه پیدا کند، ارنکوی نام دارد. جمعه بازار ارنکوی که در روزهای پنجشنبه بر پا می‌گردد هر هفته شاهد، ازدحام جمعیت زیادی می‌باشد که به اصطلاح می‌توان گفت جایی برای سوزن انداختن نخواهد بود. لباس‌های بچه گانه و بزرگسال، عطر، کیف و کفش، وسایل تزیینی منزل و غیره اجناسی هستند که می‌توانید در این مکان پیدا کنید. اگر به دنبال خوشتیپ شدن با به روزترین لباس‌ها هستید اما بودجه کافی برای این کار ندارید در سفر خود به استانبول مستقیما مسیر جمعه بازار ارنکوی را بگیرید. به شما این اطمینان را می‌دهیم که از خریدهای خود از این جمعه بازار هرگز پشیمان نخواهید شد.

جمعه بازار ارنکوی استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

یکشنبه بازار کاستامونو استانبول

یکشنبه بازار کاستامونو استانبول بسیاری از افرادی که دوست دارند غذاهای دیگر فرهنگ‌ها را امتحان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.