معرفی مساجد معروف و دیدنی استانبول

معرفی مساجد معروف و دیدنی استانبول

استانبول بزرگترین شهر در کشور ترکیه و ترکیه یکی از کشورهای مسلمان دنیا با پیشینه تاریخی قدیمی می‌باشد. به همین دلیل در سفر با تور استانبول به عنوان پایتخت گردشگری ترکیه می‌توانید شاهد مساجد بسیار زیبا و خیره کننده‌ای باشید. این مسجدها با معماری دوران عثمانی و بیزانس قطعا ارزش دیدن را دارند.با استانبول سرا همراه شوید تا با معروف ترین و دیدنی ترین مساجد استانبول آشنا شوید.

مسجد ایاصوفیه استانبول (Hagia Sophia Museum)

یکی از معروف ترین مساجد استانبول که بسیار در بین مسافران و کسانی که به این شهر سفر می کنند محبوب است، مسجد ایاصوفیه است. این مسجد در حقیقت نمادی از شهر استانبول است و در چند قرن متوالی بزرگترین کلیسای جهان به شمار می رفت تا اینکه در سال ۱۴۵۳ به دستور محمد فاتح این کلیسا تبدیل به مسجد شد.

مسجد ایاصوفیه در سال ۱۳۵۳ به دستور آتاتورک تبدیل به یک موزه باشکوه و زیبا شد تا سالانه هزاران گردشگر تور استانبول از این مسجد تاریخی دیدن کنند.

مسجد ایاصوفیه استانبول

آدرس: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı, ۳۴۱۲۲ Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد سلطان احمد/مسجد آبی (The Blue Mosque)

مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی یکی دیگر از دیدنی‌ترین مسجدهای استانبول می‌باشد که از دوران عثمانی و زمان پادشاه سلطان احمد به یادگار مانده است. علت معروف شدن آن به مسجد آبی کاشی‌های آبی رنگی است که در معماری مسجد استفاده شده‌اند. این مسجد کنار ایاصوفیه ساخته شده است. گفته می‌شود این مسجد به دستور سلطان احمد در نزدیکی ایاصوفیه ساخته شد تا عظمت و زیبایی‌اش را به رخ بکشد و مردم این دو مسجد را مقایسه کنند و متوجه زیبایی و شکوه بیشتر آن شوند.

نکته ی جالبی که در مورد مسجد آبی باید بدانید این است که بعد از مسجد الحرام اولین مسجدی است که دارای ۶ مناره می باشد.

مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی به دلیل واقع شدن در کنار تنگه بسفر چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

مسجد سلطان احمد استانبول

آدرس: Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد رستم پاشا (Rüstem Pasha Mosque)

مسجد دیگری که از دوره عثمانی ها در شهر استانبول باقی مانده، مسجد رستم پاشا است. این مسجد که به دستور صدراعظم وقت امپراتوری عثمانیان توسط معمار معروفی به نام سینان در این شهر ساخته شد. مسجد رستم پاشا در سال ۱۵۶۳ تکمیل اما شخص رستم پاشا دو سال قبل از تکمیل این مسجد از دنیا رفته بود. معماری مسجد رستم پاشا بسیار بی نظیر است و به دلیل موقعیت قرارگیری آن در یکی از بازارهای شلوغ شهر استانبول، مساحت کمتری به نسبت مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی که از معروف ترین های استانبول هستند نیز برخوردار می باشد.

مسجد رستم پاشا استانبول

مسجد رستم پاشا در استانبول از ظرافیت و معماری فوق العاده ای برخودار است شاید بتوان چنین گیرایی و لذت بصری را به وجود ۲۳۰۰ کاشی رنگارنگی نسبت داد که هر مراجعه کنندگی را مسحور زیباییهای فریبنده مسجد رستم پاشا می کند. بنابراین، به همه توصیه می شود که چنانچه سفری به ترکیه و استانبول داشتید، حتما، سری به مسجد رستم پاشا بزنید.

آدرس: Rüstem Paşa, Hasırcılar Cd. No:62, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد دولماباغچه استانبول(Dolmabahçe Mosque)

مسجدی به سبک نئوکلاسیک و امپریالیستی در شهر استانبول به نام مسجد دولماباغچه ساخته شده است که قسمتی از کاخ  دلما باغچه می باشد. معماری مسجد دولماباغچه به اندازه ای است که بعد از مساجدی مانند ایاصوفیه و سلطان احمد مسافران زیادی برای بازدید از این مسجد به سمت آن می روند.

جالب است بدانید که کاخ دولماباغچه به دستور سلطان عبدالمجید اول بین سال های ۱۸۴۳ تا ۱۸۵۶ در شهر استانبول ساخته شد و بین سال های ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار گرفت.

مسجد دلما باغچه استانبول

آدرس: Ömer Avni, 34427 Beyoğlu/İstanbul, Turkey

مسجد فاتیح استانبول (Fatih Mosque)

قطعا تا به حال نام منطقه فاتیح در استانبول به گوشتان خورده است، جالبه بدانید یکی دیگر از مساجد استانبول که در لیست محبوبترین ها قرار می گرد، مسجد فاتح استانبول است.

مسجد فاتیح استانبول را به دلیل زنده نگه داشتن نام یکی از بزرگترین پادشاهان دوره عثمانی که سلطان محمد فاتیح نام داشت ساخته‌اند. همچنین مقبره این پادشاه نیز در این مسجد قرار گرفته است. از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های این مسجد سبک معماری اسلامی به کار رفته در آن است که آن را با سایر مسجدهای استانبول متفاوت کرده است.این مسجد در سال ۱۷۶۶ به دلیل زلزله ای که در شهر آمد به شدت آسیب دید اما در سال ۱۷۷۱ با یک طرح کاملا متفاوت مجددا مورد بازسازی قرار گرفت.

معماری مسجد فاتح در استانبول کاملا اسلامی بوده و یکی از زیباترین نمونه های معماری اسلامی عثمانی در این شهر به شمار می رود.روزهای یکشنبه هر هفته مردم استانبول برای تفریح به منطقه فاتیح می روند و در روزهای چهارشنبه در این منطقه بازار محلی به نام  چهارشنبه بازار فاتیح برپا میشود.

آدرس: Ali Kuşçu, Hattat Nafiz Cd No:6, 34083 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد جدید استانبول (New Mosque)

مسجد دیگری در شهر استانبول وجود که تضاد جالبی بین نام آن قدمتش وجود دارد، مسجد جدید استانبول است که قدمتی برابر با ۳۵۰ سال دارد که توسط اسم والد سلطان عثمانی ساخته شده است. این مسجد جز یکی از جاذبه های بخش تاریخی استانبول است که در کنار بازار ادویه(بازار مصری ها) در گلدن هورن در بخش جنوبی پل گالاتا ساخته شده است،

مسجد جدید استانبول

مسجد جدید استانبول دارای ۶۶ گنبد و دو مناره مرتفع است که چشم انداز فوق العاده ای را در افق این شهر به وجود آورده است. با توجه به این که مساجد نقش بسزایی در صنعت گردشگری استانبول دارا می باشند، همواره جمعیت زیادی از مسافران را خواهید دید که در حال غذا دادن به کبوترهای اطراف مسجد جدید هستند برای خرید دانه هم نگران نباشید دست فروش های اطراف مسجد همیشه هستند تا به علاقمندان دانه بفروشند.

آدرس: Rüstem Paşa, Yeni Cami Cd. No:3, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد ایوب سلطان استانبول (Eyüp Sultan Mosque)

در ورودی اصلی تنگه بسفر و نزدیک به شاخ طلایی مسجدی به نام ایوب سلطان وجود دارد که از مهم ترین مساجد کشور ترکیه است. عمده دلیل محبوبیت مسجد ایوب سلطان وجود آرامگاه ایوب ابن انصاری از دوستان پیامبر (ص) در آن می باشد. بنابر روایات موجود ایوب انصاری زمانی که عربستان اولین بار قسطنطنیه را محاصره کرده بود، کشته شد.

آخر هفته ها مسلمانان زیادی برای عبادت و راز و نیاز به سمت مسجد ایوب سلطان در استانبول می روند، این مسجد به عنوان چهارمین مکان مقدس بعد از مکه، مدینه و اورشلیم در بین مسلمانان به شمار می رود.

مسجد ایوب سلطان استانبول

استانبول سرا پیشنهاد می کند زمانی که به بادید از مسجد ایوب رفتید برای استراحت و تماشای منظره های اطراف به سمت کافه پیر لوتی بروید. این کافه در بالای قبرستان ایوب بر روی یک تپه با چشم انداز بسیار زیبا و وسیع قرار گرفت است.

آدرس: Merkez Mh, Cami Kebir Sk. No:1, 34050 Eyüp/İstanbul, Turkey

مسجد شاهزاده استانبول (Şehzade Mosque)

یکی دیگر از دیدنی‌ترین مسجدهای استانبول که به دست معمار سینان طراحی و ساخته شد مسجد شاهزاده استانبول  می‌باشد. گردشگران می‌توانند نمونه واقعی از سبک معماری دوران عثمانی را در این مسجد مشاهده کنند. این مسجد هدیه بوده از طرف پادشاه وقت عثمانی به پسرش. به همین دلیل نام مسجد شاهزاده را به خود گرفته است.

مسجد شاهزاده استانبول

آدرس: Kalenderhane, Şehzadebaşı Cd. No:44, 34134 Fatih/İstanbul, Turkey

مسجد اورتاکوی استانبول (Ortaköy Mosque)

یکی دیگر از مساجد استانبول که از آن به عنوان متفاوت ترین مسجد استانبول یاد می شود، مسجد اورتاکوی یا مسجد مجیدیه است. این مسجد به دلیل قرار گرفتن در تنگه بسفر به مروارید درخشان منطقه معروف است و سبک معماری به کار رفته در آن گوتیک است.

مسجد اورتاکوی استانبول

گردشگران می توانند در حین قایق سواری در تنگه بسفر منظره ی زیبایی از مسجد اورتاکوی را بر روی آب تماشا کنند. مسجد اورتاکوی، بنایی است که فرهنگ شرق و غرب استانبول را به رخ می کشد.

آدرس: Mecidiye Neighborhood, Mecidiye Bridge, Beşiktaş district, İstanbul, Turkey

مسجد سلیمانیه استانبول (Süleymaniye Mosque)

یکی دیگر از بزرگترین و دیدنی ترین مسجدهای استانبول، مسجد سلیمانیه استانبول می‌باشد. شما می‌توانید در بازدید از این مسجد زیبا هنرنمایی بزرگترین و معروف‌ترین معمار ترکیه که در زمان عثمانی شهرت جهانی داشت را مشاهده کنید. این شخص را با نام معمار سینان می‌شناسند. علاوه بر بازدید این مسجد می‌توانید از بازار بزرگ استانبول نیز دیدن کنید که در نزدیکی همین مسجد واقع شده است.

مسجد سلیمانیه استانبول

آدرس: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:1, 34116 Fatih/İstanbul, Turkey

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

مسجد ایاصوفیه استانبول

جاذبه‌های تاریخی دوره عثمانی در استانبول

جاذبه‌های تاریخی دوره عثمانی در استانبول استانبول یکی از شهرهای بی نظیر جهان است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.