موزه فرهنگی گازهانه استانبول

موزه فرهنگی گازهانه استانبول

بنای تاریخی موتورخانه حسن پاشا در استانبول

آیا می‌دانید موتورخانه حسن پاشا موسوم به گازهانه(گازخانه) حسن پاشا که به مدت یک قرن نیازهای روشنایی و سوخت استانبول را تامین کرده، امروزه به یک مرکز فرهنگ و هنر تبدیل شده است؟

کارخانه حسن پاشا در استانبول (Hasanpaşa Gazhanesi) آخرین کارخانه گاز استانبول بود که در سال 1891 مورد استفاده قرار ‌گرفت، برای مدت 101 سال روشنایی شهر و نیاز مردم به مواد سوختی را تامین کرده است. به فعالیت موتورخانه ( گازخانه) حسن پاشا پس از استفاده در طول سالیان متمادی و قدیمی شدن تکنولوژی آن به علت آسیب به محیط زیست و سلامتی انسان در سال 1993 به همراه دیگر انبارهای سوخت در استانبول پایان داده شد.

این بنای تاریخی که با قدمت 130 ساله یکی از مهترین میراث‌های صنعتی ترکیه به‌شمار می‌رود، پس از یک روند بازسازی وسیع و پرشمول و تغییر کاربری از 9 جولای 2021 به یک مرکز فرهنگی و هنری با نام “موزه گازهانه” استانبول تبدیل گردید.

در محیط 32 هزار متر مربعی این مجتمع، موزه آب و هوا، موزه کودکان، کتابخانه، موزه کاریکاتور، پنج گالری، دوسالن کنسرت، سالن تئاتر و کتابفروشی بزرگ Kitapçısı قرار دارد. مثل هرجای دیگری در استانبول، در اینجا هم چند کافه و رستوران و بار بزرگ و کوچک به چشم می خورد.

علاوه بر این کارگاه های تناسب اندام، صنایع دستی، آموزش به کودکان و حتی آشپزی هم تاسیس شده است.

موزه گازهانه استانبول

یکی از مهم ترین ویژگی این مجموعه اجتماعی موج نو، حیاط بزرگ مرکزی آن است که در شب های تابستان میزبان کنسرت های آوانگارد می شود.

کتابخانه مجموعه (İBB Afife Batur Kütüphanesi) یکی از مهیج ترین هدیه های موزه گازهانه به شهر است، اینجا در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته دایر است. علاوره بر دسترسی رایگان همیشگی به کتاب ها و آرشیو دیجیتال و سایر امکانات ، سالن قرائت خانه کتابخانه با نور زیاد و سقف های بلند خود به یک مکان محبوب برای مطالعه و تحقیق دانشجویان تبدیل شده است.

علاوه بر کتابخانه 24 ساعته، بخش” فضای کاری صوتی” مجموعه نیز 24 ساعته و هفت روز هفته فعال است. اینجا با امکانات اینترنت رایگان، یک فضای بسیار مناسب برای کار در خارج از منزل است.

به جز کتابخانه و فضای کاری 24 ساعته، سایر بخش های مجموعه از ساعت 10 صبح شروع به کار می کنند. گالری ها تا ساعت 18 و سایر بخشها تا ساعت 22 فعال هستند.

با سرزدن به وب سایت مجموعه (Muzegazhane.istanbul) می توانید از تازه ترین برنامه ها و نمایشگاه های موزه و مرکز مطلع شوید.
همینطور اگر در خبرنامه آن عضو شوید، برنامه های آتی برای شما ایمیل خواهد شد.

موزه گازهانه در کم‌تر از دوسال از آغاز به کار خود به یکی از محبوب‌ترین مجتمع‌های فرهنگی بخش آسیایی استانبول تبدیل شده است. نزدیکی به اسکله کادیکوی و ایستگاه Ünalan در خط M4 مترو، دسترسی به مجموعه را برای ساکنان هر دو بخش آسیایی و اروپایی شهر راحت می‌کند.

اینجا به‌خصوص برای دانشجویان و آن‌هایی که دوست دارند یک روز کامل را در یک فضای فرهنگی با امکانات رایگان یا بسیار ارزان به درس خواندن و کار کردن و شرکت در کارگاه‌ها بگذرانند، فوق‌العاده است.

بخش های مختلف موزه گازهانه استانبول

موزه کارتون و طنز

موزه کارتون و طنز، یکی از دو موزه در پردیس تاریخی گازهانه، سفر طنز در ترکیه را در دوره‌ها و جریان‌های مختلف منتقل می‌کند. این موزه با حمل بازتاب‌های زندگی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ما از گذشته تا به امروز، به تمام نمایندگان این حوزه، از استاد خود تا جوان‌ترین، ادای احترام می‌کند. موزه کاریکاتور و طنز که با نمایشگاه دائمی با عنوان “خطوط هایی که کشور را زنده نگه می دارند” افتتاح شد، با رویدادها و کارگاه هایی که برگزار می کند، جلساتی را فراهم می کند که از طریق هنر خط هنر دری را به روی تجربیات “ذهن باز” می گشاید.

موزه گازهانه استانبول

موزه گازهانه استانبول

موزه گازهانه استانبول

گالری گازهانه

Galeri Gazhane که شهر و دستور کار فرهنگ و هنر را با نمایشگاه های دوره ای به موزه Gazhane می آورد، به عنوان توقفگاه جدید هنر معاصر در سمت آناتولی استانبول برجسته می شود. این گالری که درهای خود را با نمایشگاه سرکان تایکان “به سوی شهر” باز می کند، از استانبولی ها دعوت می کند تا نگاه دقیق تری به تغییر و دگرگونی شهر داشته باشند. گالری گازانه که همه روزهای هفته به جز دوشنبه‌ها پذیرای بازدیدکنندگان است، قصد دارد با رویدادهایی که در دوره‌های آتی میزبانی خواهد کرد، بستری باشد که با بازدیدکنندگان خود به فکر، بحث و گفت‌وگو باشد.

موزه گازهانه استانبول

موزه گازهانه استانبول

موزه آب و هوا

موزه آب و هوای گازهانه که هدف آن تبدیل شدن به اولین مرکز عمومی آب و هوای ترکیه است. موزه آب و هوا که برای این منظور طراحی شده است، از بازدیدکنندگان خود می پرسد: «آب و هوا چیست؟ چگونه آب و هوا در طول تاریخ تغییر کرده است. تفاوت بین تغییرات آب و هوای جهانی امروز و تغییرات آب و هوایی تاریخی چیست؟ چگونه می دانیم که آب و هوا تا چه اندازه در آینده تغییر خواهد کرد. اثرات اجتماعی و اقتصادی تغییرات آب و هوا چیست؟ چگونه می توانیم این تغییر را به شیوه ای مثبت متوقف کنیم؟» و غیره.

موزه گازهانه استانبول
محتوای نوشتاری و تصویری ارائه می دهد که به سؤالات پاسخ می دهد. موزه آب و هوا که از نزدیک برنامه آب و هوا را با رویدادهایی مانند نمایشگاه ها و گفتگوها رصد می کند، با هدف افزایش آگاهی در مورد راه حل هایی است که شرایط زندگی پایدار را به زندگی می بخشد.

مرکز علوم کودکان

مرکز علوم که از سه بخش اصلی و 24 واحد نمایشگاهی تشکیل شده است. با محتوایی که با مضامینی مانند “درک انرژی، درک تبدیل انرژی، یادگیری انواع انرژی، استفاده از انرژی،، آینده انرژی و تاثیر آن بر تغییرات آب و هوایی” از مخاطبان استقبال می کند.
موزه ای که علم، سرگرمی و خلاقیت را به لطف درهم تنیدگی کارگاه و زمین های بازی کودکان در کنار هم قرار می دهد. هدف آن ارائه یک تجربه واقعی به ویژه برای کودکان با حوزه های کاربردی و فناوری شبیه سازی است.

موزه گازهانه استانبول

کتابخانه عفیفه باتور

آکادمیک، معمار، مورخ معماری و نویسنده پروفسور. دکتر. کتابخانه عفیفه باتور اختصاص یافته به عفیفه باتور. گزیده ای از حدود 10 هزار عنوان کتاب در دسته های مختلف از جمله فرهنگ عمومی، هنر، علم، تاریخ، تحقیق، تحلیل، مطالعات شهری، بوم شناسی، معماری، فلسفه و جامعه شناسی را به خوانندگان خود ارائه می دهد. کتابخانه با مجموعه غنی خود به عنوان یک مرجع مهم برای دانشجویان، دانشگاهیان و محققان عمل می کند و با ساعات بازدید 24 ساعته در دسترس خود، نیاز شدید را برآورده می کند. علاوه بر بخش آرشیو دیجیتال، کتابخانه عفیفه باتور، که دارای مناطق مطالعه و مطالعه آرام است، همچنین میزبان مصاحبه‌هایی با رویکردی بین رشته‌ای است تا یاد و خاطره آکادمی ارزشمند عفیفه باتور را که از روند تبدیل حسن پاشا گازانهسی به عنوان حمایت کرده است، زنده نگه دارد.

موزه گازهانه استانبول

کتابفروشی استانبول

شعبه های استانبول کیتاپچیسی که در سطح شهر گسترده شده است، یکسان است، کتاب هایی از زمینه های تاریخ، فرهنگ، تحقیق و تحلیل، ادبیات منتشر شده توسط انتشارات Kültür AŞ و کتاب های انتشارات مختلف در زمینه های مختلف مانند تاریخ، ادبیات، فلسفه، سیاست، گردشگری، ورزش و سرگرمی و در عین حال به عنوان نقاطی عمل می کند که روح استانبول را به بهترین شکل منعکس می کند و مردم استانبول را با فعالیت های فرهنگی و هنری گرد هم می آورد. کتابفروشی استانبول با بخش ویژه خود که به طور خاص برای محیط زیست و آب و هوا در محل خود در موزه غازانه تهیه شده است، توجه را به خود جلب می کند.

موزه گازهانه استانبول

فضای کاری صوتی

موزه Gazhane با هدف توقف مکرر در زندگی روزمره ساکنان شهر، مناطق استراحت و همچنین مکان های کاری مختلف را به ساکنان استانبول ارائه می دهد تا اقدامات “بازدید و تماشا” را به “اقامت و تماشا” تبدیل کند. تجربه زنده” Voice Workspace که به فضایی رایج برای کسانی تبدیل شده است که به دنبال یک گزینه جایگزین در خارج از دفتر و خانه هستند، تمام تجهیزات فنی و راحتی که بازدیدکنندگان ممکن است به آن نیاز داشته باشند را فراهم می کند.

موزه گازهانه استانبول

صحنه بزرگ تئاتر شهر – صحنه میدان

با آوردن جادوی تئاتر به استانبولی ها در دو سوی استانبول، تئاترهای شهر IMM با صحنه بزرگ 301 نفره و صحنه میدان 130 نفر در موزه Gazhane از تماشاگران استقبال می کنند. Büyük Sahne و Meydan Sahne با گرد هم آوردن آثار کلاسیک مشهور جهان و همچنین آثار مدرن نویسندگان جوان با دوستداران تئاتر، با میزبانی هر ماه از نمایشنامه های برجسته این فصل، به نقطه ملاقات آناتولی برای بزرگسالان و کودکان تبدیل می شود.

موزه گازهانه استانبول

کافه رستوران بلتور

بلتور، که به زمان در منطقه تاریخی لذت می بخشد، هم در فضای داخلی و هم در فضای باز با مفاهیم رستوران و کافه خود سرو می کند و موزه Gazhane را به یک توقفگاه طعم برای مهمانان خود تبدیل می کند. گزینه‌های گیاه‌خواری، وگان و بدون گلوتن نیز در منوهایی که با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌شان برای مهمانان گسترده جذاب هستند، توجه را به خود جلب می‌کنند.

موزه گازهانه استانبول

میدان گازهانه

میدان گازهانه که در هر روز هفته، در هر ساعت از شبانه‌روز، محل زندگی است، با ساختاری که به روی همه ساکنان محله باز است، تقریباً نبض شهر را به عنوان فضایی عمومی احساس می‌کند که پاسخگوی فضای متفاوت است. گاهی اوقات میزبان گفتگوهای علمی است. گاهی اوقات به صحنه ای در فضای باز تبدیل می شود که با اجرای موسیقی پذیرای هزاران شنونده است. این میدان که برای همه ساکنان شهر اعم از پیر و جوان، زن، مرد، گربه و سگ آزاد است، محدود به رویدادهای فرهنگی نیست. به عنوان یک منطقه کاربری مشترک، به عنوان یک میدان واقعی عمل می‌کند که در آن گروه‌های مختلف اجتماعی-اقتصادی دور هم جمع می‌شوند، ایده‌ها بیان می‌شوند، خواسته‌های حیاتی بیان می‌شوند.

موزه گازهانه استانبول

بازار

بازار، که به عنوان یک منطقه کاربری مشترک ظاهر می شود که قصد دارد تولیدکنندگان محلی و ساکنان شهر را گرد هم آورد، هدف آن این است که مکانی مشترک “تعامل” باشد که استانبولی ها با کارگاه های مختلف و رویدادهای فرهنگی که میزبان آن خواهد بود گرد هم می آیند.

موزه گازهانه استانبول

کارگاه موزه

موزه Gazhane با رویکرد مشارکتی میزبان مجموعه‌های کارگاهی و گفتگوی مختلف در مناطق مشترک است.

موزه گازهانه استانبول

نقشه و موقعیت جغرافیایی موزه گازهانه استانبول

 

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول شهربازی فعال بابالو (Babalu Aktif Eglence Parki)، یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − دو =