Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi

موزه باشگاه ورزشی فنرباغچه استانبول

موزه باشگاه ورزشی فنرباغچه استانبول

موزه فنرباغچه استانبول (Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi) یکی از موزه های محبوب در کادیکوی و متعلق به فنرباغچه، یکی از بزرگترین باشگاه های ورزشی ترکیه است. مجموعه غنی باشگاه در این موزه به نمایش گذاشته شده است. این موزه شامل بیش از 6000 جام و حدود 500 مدال و لوح برنده شده توسط فنرباغچه در شاخه های مختلف ورزشی است.

این موزه همچنین دارای بخش هایی به ورزشکارانی است که دارای مکان های مهمی در تاریخ ورزش ترکیه هستند. موزه فنرباغچه در مجموع از 13 بخش مختلف تشکیل شده است و در خیابان بغداد واقع شده است.

تاریخچه موزه فنرباغچه استانبول

باشگاه ورزشی فنرباغچه، یکی از ارکان ورزش ترکیه، در طول یک قرن فعالیت خود در 35 شعبه، جوایز و جوایز ارزنده ای را دریافت کرده است.

فنرباغچه اولین جام خود را در 5 ژوئن 1910 با شکست دادن 3-1 باشگاه یونانی استورگلرز استانبول به دست آورد. با این اولین جایزه که با یک جام نقره دوزی آغاز شد، پایه های موزه فنرباغچه گذاشته شد. در سال 1913، زمانی که تعداد غنائم و مجسمه ها در محلی در دهانه Altıyol به 10 رسید، ویترین کوچکی برای آنها خریداری شد.

زمانی که میخانه چوبی دو طبقه در کوشدیلی در سال 1914 ساخته شد، اتاقی در طبقه دوم به موزه اختصاص یافت که به تدریج هویتی غنی به خود گرفت. ویترین های جدیدی برای نمایش جوایز برنده ساخته شد. پس از مدتی مشخص شد که این اتاق کوچک برای جوایز (غنائم) در باشگاه کوشدیلی که تا آتش سوزی سال 1932 در آن بود، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست. برخی از غنائم، کوسن ها و گلدان ها در اتاق های دیگر و در سالن بزرگ طبقه پایین قرار گرفتند.

تعداد جام های باشگاه ورزشی فنرباغچه در اوایل تابستان 1932 از 150 گذشت. اما این جام ها، مدال ها و … جوایز و اسناد مختلف تاریخی که گواه فعالیت 25 سال اول باشگاه بود، همراه با ساختمان باشگاه در آتش سوزی شب 5/6 ژوئن 1932 سوخت.

موزه فنرباغچه که بازسازی شده بود بلافاصله پس از آتش سوزی دوباره متولد شد. با تنوع بخشیدن به شاخه های کاری پس از سال 1932، به روزی رسید که هر ساله تعداد بی شماری از جام ها، مدال ها و لوح ها کسب می شد و در ویترین های آنجا به نمایش گذاشته شده است.

در جریان بازسازی استادیوم فنرباغچه شوکرو ساراکوغلو، رئیس وقت باشگاه، عزیز یلدریم، و هیئت مدیره تصمیم گرفتند که موزه ای مدرن و بالاتر از استانداردهای اروپایی در این ورزشگاه تأسیس کنند.

این تصمیم در مدت کوتاهی اجرایی شد. پس از نزدیک به یک سال کار فشرده تحت رهبری سرتاچ کایسریلی اوغلو، رئیس هیئت تاریخ و آرشیو موزه باشگاه ورزشی فنرباغچه، افتتاحیه رسمی موزه در 19 اکتبر 2005 برگزار شد.

این موزه در استادیوم شوکرو ساراچوغلو در شهر کادیکوی واقع شده است.

از 6 مارس 2018، تورهای استادیوم با نام استادیوم و موزه اسطوره فنرباغچه برگزار می شود.

بخش های موزه فنرباغچه استانبول:

1- تولد فوتبال در بخش جهانی

2- بخشی که اولین جلسه تاسیس باشگاه ورزشی فنرباغچه با آیتم های دوره و مومیایی بازسازی می شود.

3- قسمتی که لحظه قاچاق اسلحه و مهمات از باشگاه دراغزی به جبهه در دوران آتش بس و اشغال با مومیایی ها بازسازی می شود.

4- قسمتی که فازهای ورزشگاه باشگاه از زمین باشگاه یونیون به شوکرو ساراکوغلو ارائه می شود.

5- انواع گواهینامه ها، مدال ها، گواهینامه ها، عکس ها، مدارک و … نماد موفقیت در تمامی شاخه ها از بدو تاسیس. بخش هایی که مواد در آنها به نمایش گذاشته می شود

6- بخشهایی که برخی از لباسهای فرم، جوراب و غیره اصلی از هر دوره از تاسیس تا به امروز در آن به نمایش گذاشته شده است.

7- اساسنامه اول، کارت های عضویت قدیمی، مجوزهای قدیمی، بلیط های قدیمی مسابقات، بلیط های قرعه کشی باشگاه ها و …. بخش هایی که اسناد ارائه می شود.

8- سالن سینما که در آن فیلم های مسابقات قدیمی و مستند فنرباغچه پخش می شود

9- قسمتی که بازدید آتاتورک از باشگاه در 3 می 1918 و لحظه امضای کتاب افتخار در آن به صورت مومیایی بازسازی شده است.

10- به غیر از تمامی این بخشها، 426 عدد از 3000 (سه هزار) لوح و لوح که باشگاه ورزشی فنرباغچه از سال 1907 در شعب مختلف کسب کرده است، به تفکیک سالها، نیز در موزه به نمایش گذاشته شده است.

گالری تصاویر موزه باشگاه ورزشی فنرباغچه استانبول 

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

fenerbahçe müzesi

نقشه و موقعیت جغرافیایی موزه فنرباغچه استانبول

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

İstanbul Kelebek Çiftliği

مزرعه پروانه استانبول، بهشت ​​پنهان استانبول

مزرعه پروانه استانبول، بهشت ​​پنهان استانبول مزرعه پروانه استانبول(Kelebek Çiftliği) با زیبایی بی نظیر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 11 =