دریافت مجوز اقامت برای اتباعی که مجوز کارشان لغو گردیده

دریافت مجوز اقامت برای اتباعی که مجوز کارشان لغو گردیده

با افزایش حضور و فعالیت نیروی کار بین المللی در ترکیه، در کنار افزایش قابل توجه مشارکت پرسنل و نیز شرکای خارجی شرکت ها در بازار کار این کشور، آن دسته از اتباع خارجی که مجوز کار آنها به دلایل مختلف لغو گشته یا تمدید نشده است، می بایست برای استمرار حضورشان، اقدام به دریافت مجوز اقامت ترکیه نمایند.

پیش از هر چیز، لازم به یادآوری است که تمامی اتباع خارجی که تمایل به کار در ترکیه دارند، ملزم به دریافت مجوز کار می باشد تا علاوه بر اجتناب از هرگونه مشکلات قانونی، بتوانند از برخی مزایای مانند بیمه و خدمات درمانی نیز، استفاده کنند. ارائه مجوز کار در ترکیه، توسط وزارت کار و تامین اجتماعی انجام گرفته و روندی نهایتا 30 روزه دارد که معمولا دارای اعتبار 1 یا 2 سال می باشد. همچنین، در صورتی اتباع خارجی و کارفرمایان آنها، مقررات مندرج در قانون کار را رعایت نکنند، این مجوز باطل و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

شرایطی لغو مجوز کار در ترکیه

با بر قوانین ترکیه، مجوز کار زمانی لغو می گردد که: تبعه خارجی از کار خود استعفا داده، قراردادش به پایان برسد، کارفرما دیگر تمایلی به همکاری با وی نداشه باشد یا شرایط ذکر شده در قانون تحقق نیابد.

بر این اساس، مجوز کار در ترکیه به دلایل قانونی زیر ممکن است لغو گردد:

  • تبعه خارجی ظرف مدت 6 ماه پس از تاریخ تایید مجوز کار، وارد ترکیه نشود
  • انقضای پاسپورت تبعه خارجی
  • در صورتی که مشخص شود اطلاعات ارائه شده توسط شخص برای درخواست مجوز کار نادرست، گمراه کننده یا ناقص است
  • اگر شخص در موقعیت کاری متعهد شده، کار نکند
  • اگر تصمیم به دیپورت یا عدم صدور ویزای تبعه خارجی گرفته شود
  • ایجاد تهدید برای نظم و سلامت عمومی
  • تبعه خارجی برای مجوز کار موقت به مدت 6 ماه و برای مجوز کار نامحدود به طور دائم به مدت 1 سال، خارج از ترکیه باشد

اخذ مجوز اقامت برای اتباعی که مجوز کارشان دارای اعتبار است

همانگونه که می دانید، مجوز کار معادل مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه می باشد؛ لذا، اتباع خارجی که دارای مجوز معتبر کار در ترکیه هستند، نیازی به دریافت مجوز دیگری جهت اقامت ندارند. بر این اساس، فرد می تواند 10روز پیش از انقضا یا لغو مجوز کار خود و با توجه به هدف اقامتش، برای مجوز اقامت درخواست بدهد.

توجه داشته باشید، اگر فرد طی این 10 روزه از ترکیه خارج نشود، قوانین ویزا را نقض و ممکن است به عنوان متخلف و مهاجر غیرقانونی شاخته شود؛ به همین دلیل، این دوره 10 روزه برای اتباع خارجی بسیار مهم بوده و اگر فرد بخواهد همچنان در ترکیه اقامت داشته باشد، می تواند برای اقامت گردشگری اقدام نماید. علاوه بر آنچه گفته شد، بنا بر قوانین جدید که از سال 2017 اجرایی شد، اتباعی که مجوز کارشان در رابطه با خدمات مربوط به خانه بوده و لغو گردیده، نمی توانند برای دریافت مجوز اقامت گردشگری ترکیه، اقدام کنند. از این رو، این افراد می بایست اقدام به ارائه درخواست اقامتی غیر از مجوز اقامتی گردشگری نمایند.

در ضمن، اتباع خارجی که مجوز کارشان باطل شده، می توانند ظرف 30 روز نسبت به این تصمیم اعتراض کرده و درصورتی که طی این مدت اقدام یا اعتراضی ننمایند، دیگر به درخواست ها آنها ترتیب اثر داده نمی شود.

 

منبع:atakurumsal.com

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟

چرا استانبول را برای جراحی کاشت مو انتخاب کنیم؟ وقتی در هر خیابانی از استانبول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =