کاخ ییلدیز استانبول

کاخ ییلدیز استانبول

کاخ ییلدیز استانبول (Yıldız Sarayı) یکی از قصرهای مشهور عثمانی است که در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ در فاصله بین بشیکتاش و اورتاکوی در میان باغی وسیع ، با مساحت 500 هزار متر مربع ، طراحی و ساخته شده است. این بنا در اواخر قرن ۱۹ توسط پادشاه وقت به عنوان مقر حکومتی و اقامتگاه و همچنین دیوان دولتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کاخ ییلدیز استانبول یک مجموعه گسترده از اتاق‌ها و تالارهایی به سبک امپریالیستی دوره عثمانی است که بحث حریم سلطنتی در معماری و ساخت آن به شدت دنبال شده است.

کاخ ییلدیز استانبول به زبان ترکی به معنای “کاخ ستاره” است در سال ۱۹۸۰ و به فرمان سلطان مقتدر عثمانی، سلطان عبدالحمید ساخته شد و توسط وی به عنوان اقامتگاه اصلی حکومت برگزیده گشت. منطقه ای که کاخ ییلدیز استانبول در آن ساخته شده است یک جنگل طبیعی بود که پادشاهان عثمانی آن را تبدیل به یک منطقه خصوصی برای گشت و گذار و تفریح و شکار کردند و پس از آن در زمان سلطان احمد (۱۶۱۷-۱۶۰۳) که حکومت عثمانی به یک حکومت امپریالیستی مبدل گشت این منطقه تبدیل به منطقه ای امنیتی ویژه سلطان و خانواده وی شد که در نهایت سلطان عبدالمجید و عبدالعزیز عثمانی نیز کاخ‌های خود را در این منطقه بنا نمودند.

کاخ ییلدیز استانبول چهارمین کاخ بزرگ حکومت عثمانی

در اواخر قرن ۱۹ میلادی سلطان عبدالحمید دوم پادشاه عثمانی کاخ دولما باهچه را که در تنگه بسفر واقع بود و تا آن زمان محل اصلی حکومت بود را به دلیل ترس از حملات دریایی دشمنان خود ترک گفت و به کاخ ییلدیز استانبول نقل مکان کرد. وی به معمار مشهور اسپانیایی دربارش Raimondo D’Aronco دستور داد طرح گسترش کاخ را در دست بگیرد و ساختمان‌ها و بخش‌های جدیدی به این کاخ اضافه نماید.

کاخ ییلدیز در آن زمان چهارمین کاخ مشهور حکومت بعد از کاخ قدیمی ادرنه به نام Eski Saray، کاخ توپکاپی و کاخ دولما باهچه بود. در کاخ ییلدیز استانبول سلطان در عمارت کلاه فرنگی اقامت داشت که این بخش از کاخ شامل دو طبقه و یک زیر زمین می‌شد و از چوب و سنگ ساخته شده بود و فضای درون آن دارای تزئینات و معماری منحصر به فرد است.

در اتاق پذیرایی آن یک فرش دست باف ۴۰۰ متری وجود دارد؛ سقف طلایی بنا شامل سقف کاذب و آینه کاری‌های متعدد می‌شود و از آنجا که عبدالحمید دوم نجاری ماهر بود تعدادی از وسایل چوبی ساخت او از جمله مبلمان های چوبی کاخ همچنان در آنجا وجود داشته و بازدید کنندگان می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

باغ‌های کاخ ییلدیز یکی از پارک‌های طبیعی و محبوب شهر استانبول به حساب می‌آیند و پل این کاخ، ییلدیز را به کاخ چیرگان که در بسفروس واقع شده است از طریق این باغ متصل می‌نماید.

کاخ ییلدیز استانبول در سال ۱۹۷۸ و پس از سقوط دولت عثمانی و تشکیل جمهوری ترکیه طی یک فرمان حکومتی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد ترکیه قرار گرفت و در سال ۱۹۹۳ رسماً به عنوان کاخ موزه ییلدیز استانبول به ثبت ملی رسید و بازدید از آن برای عموم آزاد گشت.

نحوه دسترسی به کاخ ییلدیز استانبول 

برای بازدید از کاخ ییلدیز استانبول بهترین روش سوار شدن بر اتوبوس در ایستگاه کاباتاش و پیاده شدن در ایستگاه یحیی افندی است که شما را به نزدیکی این کاخ می‌رساند.

شما می‌توانید از پارک ییلدیز که یکی از پارک‌های محبوب در استانبول هست نیز دیدن نمایید و از طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید به علاوه مسجد ییلدیز و ییلدیز کلاک تاور استانبول نیز مکان‌هایی هستند که می‌توانند برای شما جذاب و دیدنی باشند.

در اطراف کاخ ییلدیز استانبول کافه‌ها و رستوران‌های خوبی وجود دارد که می‌توانید از خوردنی‌های خوش طعم ترکی در آن‌ها بچشید.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول

پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول

پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول (Adapark …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 20 =