کاخ چراغان استانبول

کاخ چراغان استانبول

کاخ چراغان استانبول (Çırağan Sarayı) یکی از کاخ‌های باشکوه حکومت عثمانی است که در ۱۸۶۱ و به فرمان سلطان عبدالعزیز عثمانی ساخته شده است. طراح این کاخ باشکوه، معمار به نام و خوش آوازه ارمنی تبار Nigoğayos Balyan بوده و ساخت آن در طی سال‌های ۱۸۶۳ تا ۱۸۶۷ توسط فرزندان این معمار بزرگ، سرکیس و هاگوپ بالیان به انجام رسیده است.

این بنا آخرین یادواره دوران سلطنت عثمانیان است. ازآنجایی‌ که این سنت در بین پادشاهان عثمانی باب شده بود که هر یک کاخی از خود به‌جای بگذارند و به‌جای استفاده از کاخ‌های ساخته شده توسط اجدادشان و سلاطین پیشین از کاخ شخصی خود استفاده کنند، عبدالعزیز عثمانی نیز به‌رسم گذشتگان فرمان ساخت این کاخ را می‌دهد در حالی که حتی در خواب هم نمی‌بیند این آخرین کاخ یادگار سلسله او برای مردم ترکیه باشد. دکوراسیون داخلی و کارهای جزئی کاخ چراغان استانبول تا سال ۱۸۷۲ همچنان ادامه یافت.


سلطان عبدالعزیز عثمانی هیچ‌گاه این فرصت را نیافت که در این کاخ باشکوه خود زندگی کند چرا که پیش از اتمام مراحل ساخت کاخ چراغان از سلطنت عزل شد و اندکی پس‌ازآن یعنی در تاریخ ۳۰ می ۱۸۷۶ درگذشت.

در سال ۱۹۱۰ سلطان مهمت اجازه داد از کاخ چراغان استانبول به‌منظور برگزاری جلسات مجلس ترکیه استفاده شود و تنها دو ماه پس‌ازآن یک آتش‌سوزی بزرگ این مجلس را نابود کرد و تنها دیواره‌های بیرونی آن بر جای ماند. پس‌ازآن برای سال‌های طولانی از این کاخ به عنوان استادیوم باشگاه تیم فوتبال بشیکتاش استانبول استفاده می‌شد.

کاخ چراغان استانبول، آخرین کاخ عثمانی و هتل 5 ستاره

سرانجام در سال ۱۹۸۹ یک شرکت ژاپنی این کاخ ویران شده را خریداری نمود و هتلی لوکس و ۵ ستاره از مجموعه هتل‌های Kempinski در آن احداث نمود و کاخ اصلی را نیز احیا کرد.

کاخ چراغان استانبول که در حال حاضر زیرمجموعه‌ای از هتل‌های معروف Kempinski بوده و هتلی پنج ستاره در شهر استانبول می‌باشد که دو رستوران مجلل و سخنرانی نیز در خود دارد. این کاخ منحصربه‌فرد در سواحل اروپایی بسفروس قرار داشته و می‌توان گفت تقریباً در بین دو منطقه بشیکتاش و اورتاکوی استانبول واقع شده است.

سوئیت سلطان کاخ چراغان استانبول که در حقیقت اتاق استراحت پادشاهان عثمانی بوده است و بسیار مجلل، لوکس و اشرافی است که در رتبه ۱۵ گران‌ترین اتاق‌های هتل جهان قرار می‌گیرد. خود هتل نیز طبق نتیجه‌ای که توسط CNN GO در سال ۲۰۱۲ اعلام شد، در رتبه پانزدهم گران‌ترین هتل‌های جهان قرار دارد.

دیوارهای داخلی و سقف کاخ چراغان استانبول از جنس چوب‌های مرغوب ساخته شده و دیوارهای بیرونی اکثراً با سنگ مرمر رنگی تزئین شده‌اند. کاخ چراغان استانبول توسط یک پل بی‌نظیر و زیبا که از جنس سنگ مرمر ساخته شده به کاخ ییلدیز استانبول که در تپه پشتی آن واقع است متصل می‌شود و دیوارهای ضخیم و بلند قصر آن را از جهان بیرون محافظت می‌کنند.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول

پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول

پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول پارک تفریحی آدا پارک بایرام پاشا استانبول (Adapark …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =