کاخ اعظم کنستانتین استانبول

کاخ اعظم کنستانتین استانبول

کاخ اعظم کنستانتین(Great Palace of Constantinople) مهم ترین و بزرگ ترین کاخ بیزانسی است که در قسطنطنیه باشکوه ساخته شد، کاخ اعظم  در قرن چهارم میلادی و در مرکز شهر بنا شد. این کاخ خود مجموعه قابل توجهی از چندین کاخ، کوشک، حیاط، کلیسا، حمام و دیگر بناها بود که بر دامنه تپه باستانی قسطنطنیه احداث شد. کاخ اعظم کنستانتین بین میدان هیپودروم تاریخی، کلیسا ایاصوفیه و دریای مرمره قرار داشت و امروزه نیز در محله سلطان احمد استانبول است و بنابراین با بازار آراستا و مسجد آبی فاصله چندانی ندارد.

کاخ اعظم به دستور کنستانتین بزرگ در قرن چهارم میلادی ساخته شد و دو قرن بعد توسط ژوستینین یکم بازسازی شده و گسترش یافت. بعدها نیز تا قرن ۱۲ میلادی کاخ اعظم مورد استفاده دیگر امپراتوران قرار گرفت. گفته می شود این کاخ وسعتی ۱۰۰,۰۰۰ متر مربع داشته است.

در طی جنگ های صلیبی چهارم در سال های ۱۲۰۴-۱۲۶۱ بود که کاخ اعظم متروکه شد و خانواده سلطنتی به کاخ تکفور نقل مکان کردند. بعدها نیز این کاخ مورد بی رحمی روزگار قرار گرفت و در اثر زلزله نابود شد.

نخستین اکتشافات باستان شناسی و تحقیقات درباره کاخ اعظم در ۱۹۳۰ آغاز شد و در نهایت بخشی از یکی از ساختمان هایش در سال ۱۹۵۳ باز شد و امروزه موزه موزائیک در این ساختمان دایر شده است.

موزائیک های به نمایش در آمده در این موزه از دوره های مختلف بیزانس می باشند و بهترین نمونه های موزائیک دوره رومی را به نمایش می گذارند.

در زیر نقشی از کاخ اعظم کنستانتین، موزائیک های باستانی آن و یکی از ستون های این کاخ را می بینید:

نحوه دسترسی به موزه موزاییک استانبول
از آن جا که موزه موزاییک استانبول در بازار آراستا که یکی از معروف ترین بازارهای استانبول می‌باشد و همچنین در میدان معروف سلطان احمد واقع شده است پس دسترسی ساده ای دارد که میتوانید با مترو، اتوبوس و در نهایت تاکسی به آن جا رفته و از یاردید کردن آن جا لذت ببرید.

نقشه و موقعیت جغرافیایی کاخ اعظم کنستانتین استانبول

 

درباره‌ی زهرا پیغامی

همچنین ببینید

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول

شهربازی بابالو در باشاک شهیر استانبول شهربازی فعال بابالو (Babalu Aktif Eglence Parki)، یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =