چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

ارده که ترک ها به آن «تاهین» می گویند، یکی از پرمصرف ترین خوراکی ها در فرهنگ غذایی ترکیه است. این خوراکی طعمی بین شوری، شیرینی و گاهی کمی تلخی دارد و از کنجد کوبیده شده به دست می آید. در این مقاله از استانبول سرا به شیوه های استفاده از ارده در فرهنگ ترکیه می پردازیم، با ما همراه باشید.

ارده دوآتشه، ارده سیاه

ارده معمولا از کنجد برشته شده تهیه می شود، اما گاهی آن را از کنجد دوبار برشته یا دوآتشه هم تهیه می کنند که طعم آن بسیار لذیذ و متفاوت می شود. علاوه بر این نوع دیگری از ارده هم وجود دارد که از کنجد سیاه به دست می آید و رنگ آن تیره تر و طعم آن کاملا متفاوت است. در ترکیه ارده سفید به «بیاض تاهین» و ارده سیاه به «سیاه تاهین» مشهور است.

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

ارده جایگزین سس سالاد

بیشتر دنیا ارده را همراه «هوموس» می شناسند، اما در ترکیه پایه اصلی بسیاری از مزه ها از جمله «مطبل»، «توپیک»، «هیبش»، «سالاد لوبیا ارده ای» ارده است. علاوه بر این اضافه کردن کمی آب لیمو، سس انار، روغن زیتون و ادویه به ارده طعمی کاملا جدید به وجود می اورد که به عنوان سس سالاد می توان از آن استفاده کرد.

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

ارده شیره

درست مثل ایران، در ترکیه ترکیب ارده و شیره مثل ترکیب کره بادام زمینی و مربا است، این ترکیب معمولا به عنوان بخشی از صبحانه و گاهی هم دسر سرو می شود.

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

ارده به عنوان چاشتی نان

نوع مشهوری از نان لایه ای در ترکیه وجود دارد که در آن به جای روغن از ارده استفاده می شود. برای تهیه این نان خمیر اولیه را کامل با وردنه باز کرده و روی آن یک لایه ارده می مالند. سپس خمیر در دفعات زیاد تا خورده و دوباره باز می شود. در نتیجه این کار یک نان با لایه های بسیار نازک همراه با ارده به دست می آید.

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟ حلوای ارده

حلوای ارده برای ایرانی ها نامی بسیار آشنا است. در ترکیه اما آنچه به عنوان حلوای ارده درست می شود، کمی متفاوت با ایران است. در ترکیه برای تهیه این حلوا، ارده را با کره و شکر کاراملی کرده و سپس به آن آرد اضافه می شود. در برخی دستورهای سنتی به این حلوا هویج رنده شده هم اضافه می کنند که باب طبع همه نیست. در قدیم این حلوا به عنوان یک دسر ثابت برای ماهی فروشان بسفر محسوب می شد.

چگونه ارده را به سبک ترکی بخوریم؟

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

شرایط و نحوه افتتاح حساب در گارانتی بانک ترکیه ۲۰۲۴

گارانتی بانک ترکیه | شرایط و نحوه افتتاح حساب بانکی

شرایط و نحوه افتتاح حساب در گارانتی بانک ترکیه ۲۰۲۴ گارانتی بانک (Garanti BBVA Bank) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهارده =