همه چیز درباره کار کردن در ترکیه

همه چیز درباره کار کردن در ترکیه

نزدیک بودن ترکیه به ایران و شرایط خوب کاری در این کشور شاید تعدادی از ایران ها را به فکر کار کردن در ترکیه انداخته باشد، کشور همسایه ی ایران که شباهت های فرهنگی زیادی با ما ایرانی ها دارد و به نظر گزینه ی خوبی برای اقامت و یا کار کردن می آید. شاید شما هم در جست و جوی کار گاهی ذهنتان به سمت کار کردن در ترکیه رفته باشد، آیا تا به حال به شرایط کار در ترکیه فکر کرده اید؟ برای کار کردن در این کشور باید چه مهارت های داشته باشید؟

تا همین چند سال پیش ترکیه یکی از کشورهایی بود که اقتصادش با سرعت چشمگیری در حال رشد بود پس این کشور می تواند گزینه ی خوبی برای کار کردن باشد. حتما می دانید گردشگری نقش مهمی در اقتصاد ترکیه دارد و حضور گردشگران فراوان از نقاط مختلف دنیا ترکیه را به جای مناسبی برای کار در زمینه گردشگری تبدیل کرده است. ترکیه از نظر کار و اشتغال وضعیت خوبی دارد و استخدام در این کشور حتی از بعضی کشورهای پیشرفته هم بیشتر است.

راه های پیدا کردن کار در ترکیه

اشتغال قانونی: اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط دارید برای کارفرما رزومه ارسال کنید. در صورتی که این رزومه نظر کارفرما را جلب کند از شما دعوت به مصاحبه می کند، در صورت قبولی در این مصاحبه استخدام می شوید، کارفرما بعد از بستن قرارداد باید به شما نامه ای دهد تا با آن به اداره ی مهاجرت ترکیه بروید و اقامت کاری دریافت کنید. در واقع هر خارجی برای اشتغال به کار در ترکیه باید یک مجوز کار معتبر داشته باشد، مجوزی که توسط وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می شود. بیشتر مهاجر ها باید مجوز کار خود را همزمان با ویزای کار بگیرند. یعنی شما ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت ترکیه و یا کنسولگری آن درخواست می دهید و کارفرمای شما هم مدارک لازم شما را به MLSSارائه می کنند و بعد مجوز کار از داخل ترکیه صادر می شود.
اشتغال از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت: در هر کشوری می توان از طریق سرمایه گذاری ایجاد شغل کرد.
اشتغال غیر قانونی: در صورتی که کارفرما نامه ای برای اداره مهاجرت ندهد کار غیر قانونی به حساب می آید و در این صورت به خاطر نبود قرارداد ممکن است بسیاری از حقوق، به راحتی پایمال شود.
مدارک لازم برای دریافت ویزای کار
درسته که سفرتوریستی به ترکیه نیازی به ویزا ندارد اما برای کار کردن در این کشور باید ویزا داشته باشید.

مدارک لازم برای درخواست این ویزا شامل موارد زیر است:

 • دفترچه اقامت
 • ارائه برگه اقامت و پاسپورت
 • یک قطعه عکس
 • کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی
 • برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما
 • مدارک تأیید صحت پیشنهاد کاری
 • برگه در خواست الکترونیکی
 • ارائه مدارک صحت شرکتی که در خواست کار شما را تأیید کرده
 • ایمیل کارفرما
 • کد رمز دولتی کارفرما

بررسی موارد پرونده شما حدود ۳ ماه طول می کشد چون باید همه ی این مدارک به وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه صادر شود. اجازه کار در ترکیه فقط برای مدت یک سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تمدید شود.

لیست کارهایی که افراد مسلط به زبان انگلیسی می توانند در ترکیه انجام دهند
اگر به زبان ترکی استانبولی تسلط ندارید می توانید وارد مشاغلی مثل آموزش زبان انگلیسی و یا صنعت توریسم شوید، در زیر تعدادی از این مشاغل را معرفی می کنیم:

 • تدریس زبان: یکی از پرطرفدراترین کارها در ترکیهبرای خارجی ها، تدریس زبان انگلیسی است که هر چند درآمد چندان بالایی ندارد ولی با آن می توانید از پس هزینه های زندگی به راحتی بربیایید. اگر تدریس زبان انگلیسی را به صورت خصوصی انجام دهید در هر ساعت حدود ۳۰ لیر ترکیه درامد خواهید داشت.
 • صنعت توریسم و هتلداری: ترکیه در هر سال بیش از ۳۵ میلیون گردشگر دارد پس کار در این بخش می تواند زینه خوبی باشد. بیشترین مسافران ترکیه را گردشگران آلمان، روسیه، انگلستان و … تشکیل می دهند پس می توانید بر روی یادگیری زبان های آلمانی و روسی هم تمرکز کنید هر چند که نیاز اولیه ی شما آموزش زبان ترکی استانبولی است.
 • ویراستار زبان انگلیسی: به گرامر زبان انگلیسی تسلط بالایی دارید؟ پس به سراغ ویرایش مقالات و نوشته های انگلیسی بروید چون بسیاری از روزنامه، مجلات و … همیشه به دنبال ویراستاری حرفه ای و با مهارت می گردند.
 • پرستار بچه: بسیاری از خانواده های پولدار ترکی به دنبال پرستاری می گردند که مسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی باشد.
  خوداشغالی از طریق وب: کافیست یک لپ تاپ و اینترنت داشته باشید، کمی هم خلاقیت چاشنی کار کنید تا خیلی زود به درآمدی خوب از طریق صفحات ودب دست پیدا کنید.

نکات کلی درباره کار کردن در ترکیه

 • برای اینکه بتوانید در این کشور حساب بانکی باز کنید باید اول شماره مالیاتی داشته باشید و این شماره در صورتی به شما داده می شود که پاسپورت، اجازه کار و اجازه اقامت خود را ارائه دهید. در صورت کافی نبودن مدارک نمی توانید حساب ارزی یا یورویی باز کنید.
 • متوسط حقوق ماهیانه در این کشور ۲۳۶۳ لیر ترکیه است.
 • اگر می خواهید در ترکیه به طور مستقل کار کنید باید از نظر قانونی حداقل ۵ سال بدون وقفه در این کشور کار کرده باشید .
 • شرط مهم و اساسی برای کار و زندگی در ترکیه تسلط به زبان ترکی استانبولی است و دانستن زبان انگلیسی تنها یک امتیز است.
 • قبل از اینکه برای کار به ترکیه مهاجرت کنید حتما از کسب حداقل درآمد اطمینان حاصل کنید تا در این راه به شکست نخورید.

منبع:https://bit.ly/2MK3yo8

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

AFEX'24

مجمع سرمایه گذاری و نمایشگاه تجاری آفریقا در استانبول

مجمع سرمایه گذاری و نمایشگاه تجاری آفریقا در استانبول مجمع سرمایه گذاری و نمایشگاه تجاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 4 =