استانبول شهر داستان هزار و یکشب

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

شهر 8500 ساله استانبول در طول صدها سال صحنه جنگ و صلح و محاصره ها شده است. این شهر آن‌چنان جایگاه مهمی در تاریخ جهان دارد که با فتح آن دورانی به سر رسیده و عصری جدید شروع شده است. مقصد سفر امروزمان شهر استانبول تنها شهر بین دو قاره اروپا و آسیا است.

در این شهر انسان‌های بی‌شماری زندگی کرده و در دوره‌ای از تاریخ قلب تجارت در آن تیپیده و کشتی‌های بسیاری در بنادر آن پهلو گرفتند. شهر استانبول که در دوره‌های مختلفی از تاریخ پایتخت سه امپراطوری بزرگ جهان بود، شاهد پنهان کاری‌ها و اسرار بسیاری در کاخ‌های سلطنتی و ماجراهای فراموش‌نشدنی گردید.

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

استانبول به شهر غیرقابل‌انصراف شاعران، نویسندگان، هنرمندان، سیاست‌مداران و سیاحان تبدیل شد. شاید در مورد شهر استانبول تاکنون میلیون‌ها سخن گفته شده و بعد از این گفته خواهد شد. زیرا اینجا شهری نیست که بتوان فقط با حرف و نقل و قول آن‌را توصیف کرد.

استانبول شهرباشکوهی است که هزاران سال افراد بسیاری زیبایی آن را تحسین کرده در آنجا اقامت گزیده و شاید به امید زندگی بهتر آمده و شاید هم در آن گم شده‌اند.

استانبول پایتخت سه امپراطوری روم، بیزانس و عثمانی بود که به تاریخ و سیاست جهان جهت بخشیدند. برای درک درست از استانبول باید با آن نفس کشید، شاهد گذشت شب و روز و زمستان و تابستان در آن بود و قدم به قدم این شهر مملو از سورپرایزها را کشف کرد. استانبول به‌دلیل این ویژگی‌های منحصر به‌فرد و احساس روح دوره‌های مختلف در آن موجب جذب انسان‌ها به خود می‌شود. استانبول با شلوغی، دغدغده های زندگی و تضادهایش آدمی را جادو می‌کند.

این شهر بیست و چهار ساعت روز پویا و زنده و در جنب‌وجوش است. آیا در جهان چند شهر با این ویژگی‌ها وجود دارد؟

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

این شهر با بازارهایی که از آن‌ها بوی ادویه‌جات به مشام رسیده ، قالی‌های رنگارنگ و زیورآلات فروخته می‌شوند، مناظر زیبایی که با دیدن آنها نفس‌ها در سینه حبس می‌شود، هفت تپه و تنگه بسفر آدمی را به عالمی دیگر فرو می‌برد.

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

تنگه بسفر که دو سوی آن پوشیده از درختان چنار و ارغوان (یهودا) است. برج دختر استانبول که با غرور و افتخار در وسط تنگه بسفر خودنمایی می‌کند. تورهای گردشگری در جزایر آن با مناظر اعجاب‌انگیز در دو بخش اروپایی و آسیایی چشم‌انداز بی‌نظیری دارد. مردمی که برای عبور به ساحل مقابل گویی در حال سبقت گرفتن از یکدیگر هستند و مرغان دریایی که بالا سرتان در حال پرواز هستند و البته که بوی رایحه انگیز دریا آدمی را به عالم دیگری فرو می‌برد.

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

“احمد حمدی تان‌پینار” نویسنده معروف و ماهر ادبیات ترک می‌گوید که هر استانبولی کمی شاعر است. وی از جو سحرآمیز شهر و تاثیر قوه‌تخیل سخن در استانبول سخن می‌گوید. البته نه فقط “احمد حمدی تان‌پینار” بلکه بسیاری از مولفان جهان مانند داستیوفسکی، ادموندو دی آمیسیس، پیر لوتی، آگاتا کریستی و همینگوی در آثار خود از استانبول سخن گفته‌اند. زیرا استانبول یک شهر رویایی است.

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

این شهر با خانه‌های چوبی، محلات قدیمی که در کنار هم ردیف شده‌اند، کوچه و خیابان‌های تنگاتنگ که با بوی دریا در هم آمیخته‌اند و آب‌های نیلگون تنگه استانبول چشم‌انداز حیرت انگیزی دارد. گویی دستی سحرآمیز شما را به یک‌باره از هرج و مرج شهر دور کرده و در میان آبی نیلگون رها می‌کند و باعث می‌شود که دغدغه‌های زندگی را فراموش کنید.

استانبول گویی که شهری طلسم شده است. در لحظه‌ای غیرمنتظره در مکانی غیرمنتظره در مقابل‌تان ظاهر شده و خاطره‌ای را در ذهن‌تان تداعی می‌کند. با صدای نغمه‌ای که نمی‌دانید از کجا شنیده می‌شود به یاد خاطرات فراموش‌نشدنی افتاده و پرده زمانی دیگر را بر رویتان می‌گشاید. آن‌وقت است که روح استانبول را احساس کرده به زندگی در استانبول شروع می‌کنید.

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

استانبول شهری افسانه‌ای است که از هر نظر آدمی را مجذوب می‌کند. هم داستان گذشته و هم امروز را در گوش‌تان زمزمه می‌کند. استانبول هم آسیاست و هم اروپا.

این شهر به یک موزه فضای باز شباهت دارد. کاخ‌ها ، سازه‌های دینی، موزه‌ها ، محلات ، پارک‌ها و انسان‌هایی که آثار ارزش‌مندی از خود در آن به یادگار گذاشتند و چیزهای بسیاری که زبان از وصف آن عاجز است، استانبول را به یک شهر رویایی تبدیل کرده‌اند.

استانبول شهر داستان هزار و یکشب

در مورد استانبول می‌توان ساعت‌ها سخن گفت. در این شهر زیبا قدم به‌قدم گشته و با هم از شبه جزیره تاریخی، بازارها، کتاب فروشی‌ها و عیتقه‌فروشی‌های آن دیدن می‌کنیم. درحین نزدیک شدن به استانبول خلیج‌های زیبا و قصبات کوچک آن‌ از دور نمایان می‌شوند.

درباره‌ی سارا علیزاده

همچنین ببینید

Küçüksu Palace

گشت و گذار در قصر تاریخی کوچوک‌سو استانبول

ارسالی از مخاطبین استانبول سرا: قصر تاریخی کوچوک‌سو استانبول(Küçüksu Pavilion) یکی از آثار تاریخی ارزشمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − پانزده =