مسجد کلیچ علی پاشا استانبول

مسجد کلیچ علی پاشا استانبول

مسجد کلیچ علی پاشا (Kilic Ali Pasa Mosque) به دستور دریادار کلیچ علی پاشا احداث شد، و به صورت یک مجموعه کامل ساخته شده است که شامل مدرسه علمیه، حمام، وضو خانه و یک مقبره است. این بنا یک نمونه از مسجدایا صوفیه شناخته شده، و جزء اماکن دیدنی استانبول محسوب می شود؛ تاریخ ساخت مسجد به قرن 16 بازمی گردد ونمای داخلی آن شامل کاشی کاری های ایزنیک است که به زیبایی در کل مسجد به چشم می خورد.

تاریخچه مسجد کلیچ علی پاشا

قلیج علی پاشا پسری فقیری بود که در روستای کالابریا در ایتالیا به دنیا آمد پدرش ماهی گیر بود او بعدها مسلمان شد و نام خود را به علی تغییر داد و به کار دریانوردی پرداخت در سال ۱۵۴۱ او به استانبول آمد و در آنجا در یک کارگاه کشتی‌سازی مشغول به کار گردید . او بعدها در جنگ های دریایی دولت عثمانی شرکت کرد و به علت شجاعت و کاردانی که از خود نشان داد به عنوان فرمانده نیروی دریایی منصوب شد. کلیچ علی پاشا می خواست از خود اثری به یادگار بگذارد لذا تصمیم به ساخت مسجدی و مدرسه و حمام برای خیریه عمومی گرفت .به علت علاقه به دریا او سکوی رو به دریا را در منطقه توپخانه برای ساخت مسجد در نظر گرفت که منظره دریا از مسجد قابل رویت باشد .


مقبره کلیچ علی پاشا در همین مجموعه قرار دارد اهمیت این مسجد ازآن نظر است که تنها مسجدی تاریخی است که سند طرح آن باقی مانده است معمار سنان در طراحی مسجد کلیچ علی پاشا از مسجد ایاصوفیه الگو گرفته است و این طرح هم اینک موجود است و در موزه نگهداری میشود این سند تاریخی معماری ، بیانگر سلیقه و روش معمار سینان برای سازه هایی است که ساخته است .

معماری مسجد کلیچ علی پاشا

مسجد کلیچ علی پاشا برخلاف اغلب مساجد استانبول که در بافت قدیمی شهر استانبول واقع شده اند در منطقه توپخانه استانبول ساخته شده است و در زمان ساخت شاید نوعی پیشروی در آب دریا و ساخت بر روی دماغه بوده است . مسجد کلیچ علی پاشا نیز مانند تما سازه های ساخته شده توسز حکام و بزرگان یک مجموعه شامل مدرسه ,حمام ، مقبره و مسجد است، مسجد نقش محوری در این مجموعه ها دارد . سبک معماری سبک معماری عثمانی است ،سبکی که یک گنبد مرکزی است که توسط گنبدهای کوچکتر احاطه شده است . ساختمان مسجد کلیچ علی پاشا دارای یک گلدسته است که جایگاه اذان گو نیز بر روی آن در نظر گرفته شده است. قسمت های زیادی از مسجد در طرح توسعه شهری و خیابانهای اطراف مسجد از بین رفته است .

فضای داخلی مسجد کلیچ علی پاشا بسیار زیبا و دلنشین است فضای داخلی سنگ مرمر سفید است محراب و منبر سنگی سفید رنگ فضا را معنویت خاصی بخشیده است . سقف منقش با کتیبه های قرآنی است . چلچراغی به سبک مساجد عثمانی سقف را تزیین کرده است . تعداد ۱۴۷ پنجره با ساخت لانه زنبوری در بنا برای زیبایی و تامین نور طراحی شده است.درمحوطه حیاط وضو خانه و سقا خانه وجود دارد .

یک فانوس دریایی متعلق به قرن شانزدهم نیز در روشنایی مسجد استفاده می‌شده است که در سال ۱۹۴۸ به موزه انتقال یافت. مقبره کلیچ علی پاشا در ضلع رو به دریای مسجد قرار گرفته است و بر رویآن یک یک سنگ هشت ضلعی قرار گرفته است .

نحوه دسترسی به مسجد کلیچ علی پاشا

مسجد کلیچ علی پاشا در شرق شهر استانبول و در محله توپخانه واقع‌شده است ،برای همین دسترسی به این مکان تاریخی به‌راحتی توسط وسایل نقلیه عمومی میسر است..پیکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای رسیدن به این بنای زیبا از طریق اتوبوس‌های دریایی است و هم‌چنین استفاده از قطار شهری و تاکسی است.از طریق پل گالاتا و خیابان کمرالتی بهترین راه برای رسیدن به این مسجد است .
بهترین مسیر برای دستیابی به مکان ،ابتدا وارد بزرگراه Beylarbeyi شده و بعد وارد خیابان fevzi pasaمی‌شوید مجموعه مهری ماه سلطان در ابتدای این خیابان قرار دارد .

نقشه و موقعیت جغرافیایی مسجد کلیچ علی پاشا

 

درباره‌ی زهرا پیغامی

همچنین ببینید

10 ساختمان تاریخی ساخته شده به سبک غربی در استانبول

10 ساختمان تاریخی ساخته شده به سبک غربی در استانبول با هزاران سال سابقه استانبول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =